Kamaráda vezli vrtulníkem v Rakousku a fakturu (pro pojišťovnu) dostal, tohle většinou patří k nemocnicím... Takže dobrý pojištění na lyže rozhodně doporučuju (on by musel platit jinak v řádech deseti tisíců eur).
Neni mi jasne, odkud autorka cerpa informace.
1) Marne premyslim, kde udelaly nemecke zdravotni pojistovny chybu, kdyz pojistencum plne hradi nutne lekarske osetreni i nutnou hospitalizaci v nemocnici. A jak je mozne, ze prevoz sanitkou do nemocnice take? Nehorazna drzost...
2) Ve Francii bude situace velice podobna jako v Nemecku. Nevylucuji nejake 'regulacni' poplatky, ale urcite po pacientech nikdo nepozaduje uhradit naklady v plne vysi.
3) Ve Svycarsku musi clovek zaplatit za osetreni plnou cenu. Po case mu domu dorazi faktura, kterou pak preposle na jeho zdravotni pojistovnu. A ta mu proplati prislusnou cast nakladu. Tezko rici, jak to bude probihat s kartou evropskeho pojistence. Faktem ale je, ze ceny svycarske lekarske pece mohou vetsine nasincu vyrazit dech. Takze i relativne mala cast nakladu (10 - 20 %), jez musi pacient uhradit ze sveho, muze byt, vyjadreno v CZK, dost penez.
4) Clovek, jez ma problem s vynalozenim nekolika tisic na lecebne vylohy, by mel ve svem vlastnim zajmu sedet doma na zadku. Byti na cestach ve stresu z toho, abych snad neutratil vic, nez je nezbytne nutne, mi pripada hodne nepohodlne.
Zkušenost z Rakouska - úraz na sjezdovce, zlomená klíční kost. Převoz horskou službou do údolí (sněžný skútr), odtud sanitou do nemocnice. Ošetření a zafixování končetiny, propuštění po ošetření.
Ošetření a převoz sanitou hradila VZP, stačilo předložit onu modrou kartu pojišťovny. Převoz horskou službou hradilo komerční cestovní pojištění. Ceny byly překvapivě rozumné, zhruba 150€ za horskou službu, obdobně za sanitu (cca 20 km doprava). Cenu samotného ošetření nevím.
S průkazem pojišťovny se řešily věci jednodušeji, stačilo předložit kartu a doklady, dál si platbu dořešilo zdravotnické zařízení a VZP. U komerčního pojištění bylo třeba po návratu doložit veškerou dokumentaci pojišťovně v ČR a obnášelo to víc papírování.
Ještě bych dodal, že pokud jezdí člověk za sportem do zahraničí častěji, vyplatí se členství v Alpenverein. Součástí je i celosvětové pojištění včetně sportovních aktivit jako je lyžování, lezení a další. Dobře se doplňuje s EHIC. Alpenverein zaplatí převoz, EHIC ošetření. Členství se platí jednou ročně a pojištění je platné po celý rok. Vychází to pak i výhodněji, než několikrát ročně sjednávat krátkodobé cestovní pojištění. A člověk na to alespoň nemusí myslet.