Mě by zajímalo kolik taková certifikace stojí a kolik jinak nezaměstnatelných lidí se tím živí (a to nespekuluji o možné korupci).
Na druhou stranu je to „semaforek“ tomuto zboží se raději vyhněte:
Je dražší
Konzumenti bio produktů více lžou a podvádějí
Ptáci dávají přednost zrní pěstovanému běžným (rouzumějte ne-bio) způsobem
Bio produkty obsahují více mykotoxinů
Ani jedno není vtip.
Za biocertifikaci se skutečně platí. Když jsem se o to zajímal, šlo tuším o částky od 10000Kč za rok. Každoročně by vás měla navštívit kontrola.
To, že konzumenti bioproduktů více lžou a podvádějí, naznačuje například studie Niny Mazar a Chena-Bo Zhonga z University of Toronto otištěná v Science Daily: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091007103030.htm
Proč by mělo bio zlevňovat. S inflací bude postupně zdražovat, stejně jako ostatní potraviny. Když u něčeho máte menší výnos při stejných nákladech na práci, škůdci také sežerou více než u konvenčních potravin, a ještě něco málo z každého prodaného výrobku musíte dát stranou na biocertifikaci, zákonitě nemůžete prodávat levně.
Nevěřte pohádkám o trvanlivém bio chlebu z bio pekárny. Také jsem jednou koupil za 70Kč bochník domácího celozrnného bio chleba z obilí mletého na kamenném mlýně. Což o to, chutný opravdu byl, ale kdybych nenaletěl povídačkám pekaře o tom, že vydrží zabalený jen tak v utěrce tři týdny, mohli jsme si na něm pochutnat. Takto ho polovina putovala po pěti dnech do popelnice, naskrz prorostlá plísní.
(Příběh má pokračování: Při další návštěvě bio pekařství jsem domů přinesl bio pečivo rovnou plesnivé. Asi uvěřili svým povídačkám.)
Chleba si muzete doma sam upect. Ja to delam a je to velmi jednoduche a nenarocne na cas, kdyz se nepocita doba kynuti a peceni.
Pouzivam celozrnou zitnou a pak normalni bilou – jinak by byl moc hutny a drolil se. Recept je jednoduchy – mouka, voda, kvasnice, sul a nejaka semena pro dochuceni. Nekdo dava misto vody pivo.
Moje babicka vzdycky pekla chleba – 2 bochniky. Kupovala ho zcela vyjimecne.
I když zdánlivě stojí 3× tolik než ten čínský „upoceňák“, tak ho stačí dát do bramboráku nebo česnečky 5× méně než toho čínského, aby to mělo tu správnou chuť (i když s tím čínským úplně „správná“ chuť nebude nikdy). Jenže mnozí neumějí takhle kalkulovat. Podobně jako když se mohou slevové bojovnice v hypermarketu utlouct po kuřecích řízcích, které jsou o 10 % levnější – že obsahují 20 % vody (+ nějakou tu chemii), to už je nezajímá.
Stefanovo pekarstvi neni v retezcich z duvodu toho ze by nechtelo-snazi se tam dostat ale bohuzel sit pekaren jako jsou michelske pekarny, odkolek ci penam si sve pozice drzi. . . je dobre znat pravdu i kdyz veta ze retezce kazi pecivo je pravda, tak to ze Stefanovo pekarstvi se do retezcu nehrne je lez, ono se tam totiz TLACI!