Drahý Filipe,
připomenu ti jen tvůj první vstup do diskuze:
"blbec našel po dlouhém hledání sobě rovného blbce :) taková krásná pohádka, kam se hrabe Mrazík"
Nedalo mi to a porozhlédl jsem se kdo že to má tak duchaplné příspěvky, které vůbec, ale vůbec nejsou osobně urážlivé.
A ejhle on Filip, po rozvodu zřejmě frustrovaný, který si zde léčí svoje ego. Smůla chlapče. Kdyby si se nechoval jako prase, ani by mne nenapadlo si tě vygooglovat.
tsd
Já se zase podíval na tvé poslední příspěvky, kdy každé ráno sedíš u Vitalie a urážíš, na koho tvé dioptrické oko padne, to jen abys toho blbce sobě rovného pochopil a nepovažoval to za útok spadlý z nebe spolu s ranní rosou.
A kdybys trochu zapátral po majitelích tohoto webu a Pokyho komunitní akci, tak bys možná pochopil, že by se tu skutečný Filip neodvážil podepsat, hrdinný taky-skoro-doktore...
relevantné štúdie ukazujú, že 1,6 – 1,8g/1kg váhy je optimum:
https://fitcult.refresher.sk/143/Aky-je-optimalny-prijem-bielkovin
a žiadne problémy s obličkami NEHROZIA. Napriek tomu, že bielkoviny tvoria 30% celekového energetického príjmu.
Ale to vychází na necelých 150g / 80kg váhy člověka. Steak nebo řízek má v hospodě standardně 200g takže asi 3/4 řízku. To přeci není žádná paleodieta.
Já obvykle sním řízek celý a ještě si dám nášup.
Jenže je normální si k němu dát bramborovou kaši, nebo lépe br. salát.
A jsme zase u všežravců.
tsd
Tahle dieta také mimo jiné popírá evoluci a přirozený výběr. Vezměte si skupinu 10000 lidí, z nichž 90% neumí trávit obiloviny, mají nesnášenlivost na lepek a pokud se v dospělosti napijí mléka, tak dostanou křeče do břicha a pose.ou se. A jen pouhých 10% je schopno tuhle "zcela ne-paleo" stravu strávit bez vážných problémů. Po pár desítkách až stovkách generací najednou zjistíte, že se poměr obrátil. Kdykoliv přišla tuhá zima, tak ta první skupina měla horší šance na přežití než ta druhá. Obilí, seno a zvířata dojící mléko dokážete na zimu uschovat mnohem lépe než maso.
U lidí, kteří žijí dlouhodobě v oblastech s výraznými změnami počasí (jako například u nás), je problém s trávením "moderní" stravy relativně vzácný. Ne že bychom se nějak evolučně zlepšili, ale naši bratři, kteří chleba jíst nemohli, už před staletími umřeli hlady.
U lidí, kteří žijí v oblastech se stálým počasím, jsou tyhle "potravinové nesnášenlivosti" mnohem častější. V rovníkové Africe nepředstavuje neschopnost trávit lepek a laktózu výraznou evoluční nevýhodu.
Takže archeologové a bilogové mají pravdu: v době kamenné by tehdejším lidem (asi bez ohledu na druh) dnes běžné množství lepku/laktózy/cukrů apod. působily vážné zdravotní obtíže. Jenže ona jich také už většina vymřela. Jsme potomky těch pár jedinců, kteří po řízku nekolabují na ledvinovou koliku, po snědení placky z mouky nedostanou zánět střev, po mléku se nepose.ou a medu a cukru můžeme sníst hrsti bez rizika hyperglykemického záchvatu. Na druhou stranu nic z toho nedokážeme bez problému snášet dlouhodobě, zas až tak jiné naše geny také nejsou.