Dobrý novinář by měl psát nezaujatě, tj. nevolit výrazy, jimiž danou věc předem odsuzuje. On je problém trochu složitější - co je kontrola a co šmírování, kde jsou hranice? Sledovat tříleté dítě na ulici, aby ho nepřejelo auto, to je šmírování? Bránit desetiletému dítěti, aby přišlo domů v noci, kdy chce, je omezování svobody? Jak se píše v záhlaví, i na internetu hrozí dětem nebezpečí. Tak snad diskutujme, co ještě ano a co ne, a nestavme to výrazy "šmírování" do jednoznačné polohy ještě před debatou.
Přijde mi dosti nefér vůči Facebooku, že se v poslední době stalo téměř módou klást rovnítko mezi veškeré nešvary spojené se sociálním životem na internetu a Facebook. Možná je na něj nejlépe vidět, ale už dávno před FB existoval e-mail, ICQ, různé chaty, weby typu Líbím se ti a podobně - a většina z nich existuje i nadále. Diskuze by se měla vést v poněkud obecnější rovině, nikoli ve stylu "ten strašlivý Facebook udělal z internetu největší nebezpečí pro naše děti".
Dobrý den,
dovolím si nesouhlasit:
Jaké bylo průměrné IQ na líbim se ti? 50-75? Tam asi dítě těžko bude (pokud něco v hlavičce má). Jaké na FB? 100 (což je průměrné IQ populace). Proč? Jsou tam všichni. ICQ máte jen na své přátele (popř. bývalé přátele apod.), tam nehrozí o moc více než na ulici nebo ve škole. Ano chaty jsou a byly svinstvo, ale FB je prakticky zruinoval. A e-maily? :D Ukažte mi prosímvás dítě, které si píše přes e-mail s cizím člověkem o tom, o čem by nemělo. Facebook naprosto vypálil rybník všem těmto službám a přivrátil na svou stranu snad všechny nebezpečí internetu.
Facebook je pro nezkušeného uživatele (popř. mladého což né vždy musí být pravda) zlo, tráví na něm mrtě času a píše s cizími lidmi. Jak tomu zamezit? Šmírování, hmm úžasné, spíš bych řekl dítěti na co FB je a na co není (Je na pokec s kamarády které dlouho nevidíme, né na seznamení...). Ale že FB je nebezpečnější než zbytek Vámi uvedených služeb dle mého pravda určitě je.