Slinivka břišní – pancreas leží napříč horní části břicha za žaludkem ve výši druhého bederního obratle. Její délka je v rozmezí 15 až 20 cm a váha kolem 85 g. Polokruhovitá hlava slinivky je ovinuta dvanáctníkem. Připojené tělo leží před páteří a aortou, případně dolní dutou žílou. Ocas pankreatu sahá až ke slezině a hornímu pólu levé ledviny. Struktura pankreatu je určena žlázovými buňkami, které tvoří žlázové lalůčky, ústí do jednoho hlavního vývodu. Ten pak ústí spolu s hlavním žlučovodem do dvanáctníku. Slinivka břišní vylučuje šťávu (denně 1 až 2 litry, závisí to na skladbě potravy), její součástí jsou bikarbonátové ionty, které neutralizují žaludeční kyselinu. Především však jsou pankreatickou šťávou vyráběny trávicí enzymy, které štěpí bílkoviny a podílejí se na trávení uhlohydrátů a tuků.
Slinivka ovlivňuje funkci všech sliznic v těle. Tedy i sebemenší porucha kterékoliv sliznice signalizuje poruchu funkce slinivky. Z toho tedy vyplývá nutnost léčby tohoto orgánu, například při častých potížích s nosohltanem, průduškami či střevem. Rovněž nadměrné nadýmáním, poruchy trávení a vylučování ukazují na oslabenou slinivku.
Jak posílit slinivku pomocí přírody
Začněme rychlou očistou organismu.Najdeme si den, v němž si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječici, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.
Pokračovat můžeme kopřivovou očistou.
Rychlá očista organismu
Potřebujeme: 1 láhev Zaječice (dá se koupit v lékárně)
Postup: Ráno nalačno během dvou hodin vypijeme celou láhev Zaječice a 0,5 litru vlažné vody a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5 litru čisté neperlivé vody.
Kopřivová očista
Po dobu 10 dnů 1× denně popíjíme tento nápoj:
Potřebujeme: 3 lžíce kopřivových špiček a lístků, 3 dl vlažné vody
Postup: Obě přísady rozmixujeme a vzniklou směs pak přecedíme přes plastové sítko. Vzniklý nápoj hned vypijeme.
Slinivkové bylinky
Ze směsi vhodných léčivek můžeme připravit čaj či kapky. Slinivce svědčí i čerstvé lístky šalvěje. Každý den po dobu osmi týdnů rozžvýkáme jeden až dva čerstvé lístky šalvěje. Pak je spolkneme.
Slinivkový čaj
Potřebujeme: 1 lžíci kořene lékořice lysé, půl lžičky kořene hořce žlutého, 1 lžíci řepíku, 0,5 litru vroucí vody
Postup: Léčivky smícháme dohromady a pak je přelijeme půl litrem vroucí vody a vše necháme 10 minut louhovat. Pak scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne po dobu 8 týdnů.
Slinivkové kapičky
Potřebujeme: 1 lžičku kořene hořce žlutého, 1 lžičku kořene lékořice, 1 lžičku zeměžluče, 2 dl 60% lihu či kvalitního destilátu
Postup: Léčivky přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do lahvičky a po dobu 8 týdnů užíváme 3× denně 20 kapek.
Činnost slinivky můžeme podpořit i pomocí obkladů.
Tvarohový obklad
Potřebujeme: 1 kostku tučného tvarohu, 2 lžíce čerstvě nasekané cibule, 1 lžičku čerstvé citronové šťávy, lněný hadřík
Postup: Přísady smícháme dohromady, vzniklou směs naneseme na hadřík a vše přiložíme na oblast slinivky. Necháme 30 minut působit, poté opláchneme. Obklady si přikládáme 1× denně po dobu 14 dní.
Dieta je velmi důležitá
Zelenina je základem slinivkové diety. Dokonce se doporučuje asi patnáct minut před každým jídlem sníst malý kousek nekyselé zeleniny, vhodná je mrkev, červená řepa, okurek, ředkvička, celer. Jinak si po celý den můžeme dopřávat zeleninu na všechny možné způsoby, dušenou, teplé či studené saláty, šťávy…
Dbejme taky na dostatečný přísun železa, zinku, hořčíku a vápníku. Hořčík a vápník najdeme například v mandlích a máku. Místo chroupání ořechů můžeme konzumovat přímo z nich vylisovaný olej, doporučuji toto množství: 1× denně lžičku mandlového oleje a lžičku makového oleje. Zinek a železo obsahují zase dýňová semínka, užíváme 1× denně lžičku dýňového oleje.
Strava pro regeneraci slinivky
Pro dokonalou regeneraci slinivky je nutné omezit (nejlépe však úplně vynechat):
- spotřebu masa a uzenin
- konzumaci smažených a pečených jídel
- konzumaci bílé mouky, bílého cukru
- vyřadit z jídelníčku kávu, černý čaj, kakao, čokoládu, alkohol, cigarety
Naproti tomu je třeba do jídelníčku zařadit:
- kvalitní celozrnné pečivo a rýži pro vysoký obsah vlákniny
- vařenou zeleninu a čerstvé zeleninové šťávy
- luštěniny, pohanku, jáhly, ovesné vločky
- k dochucování pokrmů je optimální používat bylinky a koření, které podpoří trávení – bazalku, kmín, kopr, fenykl, anýz, saturejku, dobromysl, majoránku, yzop, mátu
- na jaře a v létě si hodně dopřáváme mladé výhonky rostlin, jako například lístky pampelišky, špičky kopřiv, bršlici kozí nohu, žabinec, květy sedmikrásky, pažitku
- důležitý je i dostatečný pitný režim, nejlépe čistá neperlivá voda
U jídla se nemá spěchat. Jestliže potraviny hltáme, tedy je nedostatečně rozkoušeme a prosliníme, pak zatěžujeme a dráždíme slinivku. Stolovat se má v klidu, s radostí a chutí!
Očista lymfy
Na konci této ozdravné slinivkové kúry doporučuji ještě očistit lymfu. Při této kúře se nečistí jenom lymfa, ale i tělesný odpad (odumřelé tkáně a buňky), odpad z potravin odchází všemi vylučovacími kanály – střeva, plíce, ledviny, kožní póry. Proto je vhodné si během kúry dopřávat 3× denně horkou koupel s přídavkem 1 kg soli.
Tato kúra je silně detoxikační a může se stát, že se během ní budeme cítit slabší, je to ale v pořádku. Organismus se pak zase velmi rychle zotaví. Další dny po kúře začínáme lehčí stravou (nejlépe veganskou a kvalitním pitným režimem).
Očista lymfy
Po dobu tři dnů pijeme pouze vodu, citrusové šťávy, Zaječici a nic víc.
- Potřebujeme: na denní dávku si připravíme 8 velkých grepů, 8 větších pomerančů, 8 větších citronů, 3 dl Zaječí kyselky, vodu
- Ráno v 9 hodin vypijeme nalačno 3 dl Zaječí kyselky hořké.
- V 10 hodin vypijeme 0,5 litru vlažné vody.
- Pak každých 30 minut pijeme 1 dl směsi ze šťáv a 1 dl vlažné vody až do doby, než spotřebujeme celou denní dávku ovoce. Jelikož šťáva musí být čerstvá, připravujeme si každou hodinu čerstvou dávku z 1 grepu, 1 pomeranče, 1 citronu. To vydá asi na 2 dl šťávy, ke které pak přidáme 2 dl vody.
Stejný postup opakujeme druhý a třetí den.