Na Streamu byla před časem reportáž z naší výrobny křupek, kde šéf firmy přesvědčoval, že bez palmového oleje to nejde a nebylo by to ono. V Německu běžně dostanete křupky s chutí i cenou odpovídající těm našim, ale s logem „100% se slunečnicovým olejem“. U nás neseženete povidla bez konzervantů. V Německu běžně (a nejsou dražší). A tak dále …
Chut je stejna, cena je stejna, tak na co si vlastne stezujete? Reportaz jsem nevidel, tak nemohu soudit co kdo rikal, ale boj proti palmovemu oleji je nesmysl. Nebo jste jeden z tech co si mysli, ze kdyz nebudeme jist a palit palmovy olej, tak farmari misto toho aby presli na neco jineho, tak slozi ruce do klina a pokojne umrou hlady?
Máme jen dvě možnosti.
Buď palmové plantáže kdesi za mořem, nebo další rozšiřování "žlutých" polí u nás doma. Vzhledem k tomu, že je bližší košile než kabát, je volba jasná.
Když nám Němci posílají ( podle článku ) druhořadé potraviny a ty luxusní ( podle článku ), si nechávají pro sebe, proč bychom se měli chovat jinak a méně sobecky? Pro dobrotu na žebrotu.
tsd
V každé diskusi se tvrdí, jak se u nás šidí skoro všechno, ale když se to pak dá do tabulky, tak co uvidíme?
Máme tu 25 položek, z nich 15 vyšlo shodných. U neshodných bych minimálně v jednom případě určitě preferoval verzi ČR, jeden je v testu nesmyslně (neshodná značka RioMare), dva výrobky jsou opravdu pojaté trochu jinak a nedají se přímo srovnat. Tvrzení o rozdílu u Pepsicoly už neplatí, Pepsi už nějakou dobu užívá cukr i u nás (a jede na to reklamní kampaň), to trochu snižuje důvěryhodnost testu, ale dejme tomu.
Výrobek pro ČR vyloženě zmršený tam vidím vlastně jen 2x (Tulip a Nestea).
Ne že by to bylo chvályhodné, ale vážně jsou dva nesporně méně kvalitní výrobky z 25ti dostatečný počet pro synonymum "šidí se toho spousta"?
Pěkný den,
nejde o žádnou recyklaci, jde o zcela nový článek, do nějž je vložena galerie z roku 2015, která s tématem dvojí jakosti potravin souvisí. Je z ní zřejmé, že toto téma se řeší už poměrně dlouhou dobu, zatím však bez valného výsledku. Uvidíme, kam se situace posune, až ministr zemědělství dnes po 15h ohlásí výsledky nového testování tuzemských a zahraničních potravin.
KČ
Jde spíš o to, že se ty odlišnosti postupně mění a stará tabulka může být vyloženě zavádějící, viz třeba ten aktuální výzkum ministerstva.
Skoro jediný vyloženě odstrašující příklad, který je pořád stejný je ten "separátový Tulip", tam je CZ verze fakt hnus.
Naopak je novinou třeba výše zmíněné rychlejší omezování palmového oleje v SRN i když tedy například náhrada kokosovým olejem mi přijde spíš jako změna k horšímu, ale rozdíl to zkrátka je.
Mimochodem řečeno i ten výzkum ministerstva spíš potvrzuje můj názor, že se tohle téma dost přehání... Najde se tam pár výrobků, kde bych opět upřednostnil spíš ty domácí, jinde je odlišnost ve velikosti balení, což je sice zajímavé téma, ale nemá souvislost s kvalitou potraviny.
Jsou tam i vyložené perličky, třeba ty rybí prsty, kde sice výrobky pro DE a AT měly vyšší obsah masa, ale z hlediska chuti dopadly zrovna ty z AT špatně - tohle spíš dokazuje, že odlišnosti jsou všeobecné spíš podle toho, jak to právě vyšlo a nejde zdaleka jen o východní Evropu...
Otevřeně řečeno mi v dnešní době v oblasti potravin přijde jako daleko větší problém než rozdílná kvalita otázka ceny, kdy vlivem kombinace rozdílných dotací, ale i přístupu řetězců, jdou ceny často opravdu hodně nahoru.
Je třeba vědět, že v SRN mají trochu jinou normu ohledně označování přidatných látek. Mají normou povolené použití všech možných přidatných látek do určité hranice, kterou považují za bezpečnou, pokud nepřekročí velikost dávky, nemusí na obalech tyto látky uvádět. Uvádí se jen v případech, kdy tuto hranici překročí, což ale nemusí odporovat zákonu, protože je tam vždy nějaké od - do. Takže nevěřte tomu, že je tam v ttomto ohledu nějak výrazně lépe. Přidatné látky v potravinách mají také, akorát o nic tak moc nepíší jako u nás.