Rozhodně to nebude tím, že by děti dříve chodily v kvalitnější obuvi než dnes.
Tak to teda ROZHODNĚ je. Udává se, že až 40 % vad nohou je způsobeno nekvalitní nebo nevhodnou obuví. Stačí se podívat, v čem většina dětí chodí. Většinou jde o čínské výrobky nevalné kvality (ale to neznamená, že na tom nemůže být známá značka a nejsou prodávané za vysokou cenu) z umělé hmoty.
Jako dítě jsem neměl nohy úplně v pořádku a nějaká vložka do bot by to rozhodně neopravila. Měl jsem upravované CELÉ boty. Nejde totiž jen o vložku do boty, ale některé mají i nevhodnou podrážku (boty jsem tak měl upravené zevnitř i zvenku)! Pokud někdo má nějak poškozené nohy, tak by měl navštívit ortopeda a ne nějakého prodejce vložek do bot!
Takze jako dite jste mel lepsi obuv nez dnes. Kolika dalsich lidi se to podle vas tyka?
Soudě podle prudce se zhoršujícího stavu nohou (kterou potvrdí každý ortoped), tak značné části populace.
Stačí se podívat na nějaký test kvality obuvi (např. častopis TEST), nebo na to, jak rodiče vybírají dětem boty (většinou podle ceny, „vždyť z toho hned vyroste“).
Co třeba toto:
Podle lékařských studií se více než 99% dětí rodí se zdravýma nohama. S přibývajícím věkem se počet vad nohou zvyšuje. Alarmující je rovněž zjištění, že asi jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nohama různě poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi.
Chtěl jsem upozornit na to, že pokud už k nějaké vadě nohou dojde, tak by jí měl řešit ortoped, hlavně totiž záleží na kvalitě obuvi, která musí nohu pevně fixovat, to žádná vložka nedokáže. Kvalitní bota je základ, v případě vady je třeba jí upravit (a to celou botu, ne jenom vložku vevnitř), eventuelně udělat přímo botu na míru.
OK, s Vasi motivaci souhlasim, uprava cele boty bude urcite lepsi nez jenom samotna vlozka. Ja jsem chtel zase jenom upozornit na to, ze na zaver o nejakem globalnim trendu nestaci Vase subjektivni pocity a zkusenosti :) Ono driv se boty treba netestovaly jako dnes (a kdyby, asi by se negativni zjisteni lidem nerikaly), vady nohou nemusi byt zpusobene jenom nekvalitni obuvi (a vsimnete si, ze ta Vase citace hovori o NESPRAVNE, nikoliv nekvalitni obuvi), ale i celkovym drastickym ubytkem pohybu deti, apod.
Boty u nás dříve prodávané opravdu byly kvalitnější (minimálně ve smyslu zdravotní nezávadnosti pro nohu), než většina bot prodávaných dnes, díky kombinaci několika faktorů:
1. Předpisy na zdravotní nezávadnost (potravin i výrobků) jsme měli jedny z nejpřísnějších na světě (a přísnější než máme díky harmonizaci s EU dnes) a opravdu byly kontrolovány (pravda, výsledky kontrol nebyly tak aktivně zveřejňovány jako dnes, ale náprava byla vyžadována stejně).
2. Technická zaostalost a omezená dostupnost zahraničních materiálů (devizové prostředky) vedla k tomu, že boty byly vyráběny ve větší míře z přírodních materiálů, než dnes (obdobná situace byla u potravin, kde ze stejného důvodu byla méně používána umělá barviva a další chemikálie)
Ohledně té nesprávné obuvi – ano. Dnes je totiž módou nosit např. sportovní obuv, která je určená jen ke krátkodobému sportování třeba celý den – je to totiž děsně „cool“.
Hlavní je opravdu vhodná obuv, samotná vložka je nanic. Navíc nevěřím tomu, že vydrží déle než rok (pokud budu brát, že si člověk pořídí 1 pár, který bude střídat do jednotlivých bot – a opět je zde problém, bez boty není možné opravdu vhodnou vložku vyrobit, má-li být skutečně na míru).
Ze ortopedicka vlozka samotna je na nic je len a len Vas nazor a este k tomu nespravny. Pracujem v oblasti (pre inu firmu) a spravna ortopedicka vlozka (nemyslim "ortopedicke" vlozky za par sto korun) dokaze napravit väcsinu problemov. A su k tomu medicinske studie, ktore si v pripade zaujmu mozete vyhladat v odbornych casopisoch. Takze staci trosku viac informacii a netvrdit nieco, o com nemate dostatok objektivnych informacii. Samozrejme, v niektorych pripadoch je najlepsia kombinacia ind. vlozka + obuv. To nechajme ale na ortopedov a dalsich odbornikov. S pozdravom Peter.
Vlozky ci specialni boty uz jenom napravuji problemy, ktere ale nevznikaji ani tak nevhodnou obuvi (ze by obuv byla mene kvalitni nez drive je akorat tak lakovani minulosti naruzovo), jako ubytkem pohybu a obzvlaste pohybu v ruznorodem terenu. O pohybu naboso ani nemluvim, to uz je v dnesni hygienicky hystericke dobe prilis odvazna myslenka.
Taky cpani "anatomicky tvarovanych" a ruzne tlumenych bot od utleho veku klenbe nohy nikterak nepomaha.
Je pak samozrejme otazkou, jestli je tento problem lepsi resit korekci symptomu (vlozkou) nebo priciny.
O rozumnosti vetsinoveho nazoru ortopedu vim z bezecke praxe sve. Diky bohu uz dneska existuji i vedci, kteri na cely ten byznys okolo specialnich bot a vlozek, prinasi odlisne nazory.
Já s ortopedickými botami mám osobní zkušenost. Až do konce základní školy jsem nosil pouze speciálně upravované boty (pro každou nohu zvlášť, vždy znovu měřeno pro každý upravovaný pár) a kdyby to byly schopny vyřešit jen nějaké vložky, tak bych je určitě měl (boty byly upravované celé, tedy jak vnitřek, tak vnějšek, jako dítěti mi bylo vždycky líto, že zatímco všichni mají ty úžasně tvarované podrážky, já měl vždy takové "nudné").
Měl jsem to štěstí, že moje maminka byla ortopedická zdravotní sestra a tak jsem měl péči, která v té době rozhodně nebyla běžně dostupná.
Vada nohy se musí řešit komplexně a ne že se do neupravené boty vrzne nějaká vložka.
Z těch několika komentářů jsou opět patrny některé rysy české povahy. Kolik z účastníků této diskuze vyzkoušelo vložky, aby mohli mluvit ze zkušenosti? Jakmile je něco dražší než běžné věci, Češi začnou racionalizovat, aby si zdůvodnili, proč to je k ničemu. Já osobně tyto vložky neznám, ale nemohu to jen tak odmítnout, že někdo měl v dětství jenom ortopedické boty a ne vložky. Možná že v době, kdy Vám ortopedi léčili problémy s nohama, nebyly u nás tyto metody diagnostiky a výroby vložek k dispozici nebo vůbec známy. A dovoluji si tvrdit, že maminka nemusela platit, poněvadž to by bylo dražší než celé vložky.
S ortopedickými vložkami mám zkušenosti od dětství, tj. cca 40 let, protože jsem měl (mám) "ploché" nohy. Mám zkušenost i s vložkami "na míru", o kterých v diskusi byla řeč. Moje poznatky o nich moc pozitivní ale nejsou. Vložky jsou krátké - o půl čísla, tzn. že ve všech botách mi "cestují", tudíž používat se nedají. Jestli jsou jinak lepší, než sériově vyráběné, nemohu posoudit. Jedno si však, jako laik, myslím. Že totiž žádné vložky, levné ani drahé, za rok ani za deset let, zborcenou nebo jinak postiženou klenbu napravit nemohou. Jejich účinek může být pro klenbu, podélnou i příčnou, pouze podpůrný, neboli "náhradní", a to doživotně. Klenbu drží vazy, když místo nich zapojíme do podpory klenby ortopedickou vložku, co se asi stane? Pro pohybový aparát, jako i pro další doprovodné negativní dopady plynoucí z vadného držení těla, má nepochybně používání ortopedických vložek vliv pozitivní, leč pouze korigující.
A jen tak mimochodem, setkal se někdo z Vás se specialistou ortopedem, který by problem s plochýma nohama řešil jinak, než předepsáním (dříve) / radou k nákupu (dnes) ortopedických vložek? Když tedy pominu sofistikovaný byznys se speciálními ortopedickými vložkami na míru.
No mě jako dítěti ortoped nohy opravdu vyléčil. Samozřejmě to nebylo jen vložkami, upravovala se celá bota (tedy jak zevnitř tak zvenku - jako dítěti mě bylo hrozně líto, že všichni mají různé "drapáky" na podrážkách a já měl vždycky takovou nudnou rovnou). Každá bota byla upravena jinak, skutečně individuálně na každou nohu, bylo to poznat i pouhým okem dle nestejné tloušťky a sklonu přidané podrážky.
Měl jsem štěstí, že moje maminka byla ortopedická zdravotní sestra, takže díky ní a jejím kontaktům jsem měl péči, která v té době rozhodně nebyla běžná. Upravované boty jsem nosil od narození až někdy do konce základní školy.
Já jsem je měl vůbec takový na houby. Narodil jsem se s oboustrannou luxací kyčelních kloubů, chodit jsem začal až ve dvou letech. Krom toho i chodidla jsem měl jak plochá, tak jsem měl tendenci chodit špičkami k sobě, a nohy měly tendenci jakoby bortit se směrem dovnitř.
Takže jsem měl podrážku na vnitřní straně boty vyšší, než na té vnější (ale na každé noze jinak, protože jedna mi šmajdala víc a jedna míň).
Původně to vypadalo na operaci, ale skutečně intenzivní péčí se podařilo jí vyhnout.
OK, ja jenom ve vztahu k ploche noze, ne k tem kyclim - tu ma pri narozeni kazdy:-) Klenba se formuje prave az v zatezi (prakticky po cely zivot) a jestli jste nemohl zacit chodit driv, tak ji asi nemelo moc co formovat, takze by mohlo snadno dojit k jejimu pretizeni.. diky za otevrene info.
Souhlasím s tím, že dnes je problém sehnat kvalitní obuv pro děti. Když jsem byla malá, maminka mě nikdy nedovolila nosit boty po mé starší sestře, říkávala, že každý chodí jinak a bota je i jinak vyšlápnutá než bych potřebovala já. Striktně jsme toto nařízení museli dodržovat. Dál - dřív bývalo v obchodech plato s velikostmi obuvi a každý si tak měl možnost přesně změřit velikost. Také se prováděl výzkum nohou ( tuším že po pěti letech ) a podle výsledků se i boty vyráběly, nemyslím tím vzory ale šíře nártů a podobně. Kopyta byla i označena F -G a tak dál. Pro děti se dělaly kožené boty s pevnou koženou napínací stélkou - dnes je z nějaké papíru a ta se velice rychle promáčkne, měli širší špice aby prsty nebyly mačkány, opatek byl také z kůže nikoliv z papíru a byla zapracovaná na kopytě aby se nezesunula k podešvi a ve většině případů byly ke kotníku, aby bota držela dítěti pevně nohu. Pokud dítě mělo vadu chůze a vyšlapovalo ven nebo dovnitř, řešilo se to klínkem na podešvi aby noha musela mít správné postavení a tam se to měřilo na každou nohu zvlášť. Dnes jsou přírodní materiály nahrazené umělými materiály, které nevydrží zátěž, včetně napínacích stélek, opatků a špic. Jsou sice lehounké ale za cenu krátké životnosti, viz například prasklá mřížka v podešvi, jistě mnozí znáte a nedá se opravit. Tím že materiál není pevný, rychle se nesprávně vymáčkne a i když si myslíte, že bota je v pořádku, není a trpí rozložení nohy a celé páteře. Také je problém v tom, že se kupují různé pantofle na stáncích a děti v nich chodí celé léto, mohou s nimi do vody, chodit po městě a hlavně tyto sandály z nějaké umělé hmoty vidím hodně u dospělých, hlavně na vesnici, ve městě zase chodí ve sportovní obuvi, která ale nemá sloužit k běžnému chození. Takže za mě - nekvalitní obuv, špatný výběr k používání a k tomu i nedostatečná aktivita.
Pro mě se staly stélky do bot dobrou věcí.Hlavně mě pomohly od bolestí chodidel,ale i zad.Jelikož mám skoliózu , a také patní ostruhy což bylo nepříjemné a docela bolestivé.Trochu s tím pomohl ultrazvuk.Ale hlavně jsem si nechala vyrobit stélky do bot na míru.Musíte si hlavně vybrat boty do kterých vám je vyrobí.Princip je v tom,že se projdete po plošině,která vám chůzi naskenuje a následně se vše vyhodnotí a vyrobí 3D frézováním.Opravdu jsem spokojená a mohou se udělat jak pro dospělé i děti.Ale je škoda,že je málo ortopedů nebo fyzioterapeutů,kteří tuto plošinu mají.Ale dá se to najít na internetu individuální dynamické stélky. Zeť si je nechal vyrobit do běžeckých bot a je spokojený také.Fakt doporučuji nosit stélky do bot já s nimi mám dobrou zkušenost hlavně když přibývají léta.