S ortopedickými vložkami mám zkušenosti od dětství, tj. cca 40 let, protože jsem měl (mám) "ploché" nohy. Mám zkušenost i s vložkami "na míru", o kterých v diskusi byla řeč. Moje poznatky o nich moc pozitivní ale nejsou. Vložky jsou krátké - o půl čísla, tzn. že ve všech botách mi "cestují", tudíž používat se nedají. Jestli jsou jinak lepší, než sériově vyráběné, nemohu posoudit. Jedno si však, jako laik, myslím. Že totiž žádné vložky, levné ani drahé, za rok ani za deset let, zborcenou nebo jinak postiženou klenbu napravit nemohou. Jejich účinek může být pro klenbu, podélnou i příčnou, pouze podpůrný, neboli "náhradní", a to doživotně. Klenbu drží vazy, když místo nich zapojíme do podpory klenby ortopedickou vložku, co se asi stane? Pro pohybový aparát, jako i pro další doprovodné negativní dopady plynoucí z vadného držení těla, má nepochybně používání ortopedických vložek vliv pozitivní, leč pouze korigující.
A jen tak mimochodem, setkal se někdo z Vás se specialistou ortopedem, který by problem s plochýma nohama řešil jinak, než předepsáním (dříve) / radou k nákupu (dnes) ortopedických vložek? Když tedy pominu sofistikovaný byznys se speciálními ortopedickými vložkami na míru.
No mě jako dítěti ortoped nohy opravdu vyléčil. Samozřejmě to nebylo jen vložkami, upravovala se celá bota (tedy jak zevnitř tak zvenku - jako dítěti mě bylo hrozně líto, že všichni mají různé "drapáky" na podrážkách a já měl vždycky takovou nudnou rovnou). Každá bota byla upravena jinak, skutečně individuálně na každou nohu, bylo to poznat i pouhým okem dle nestejné tloušťky a sklonu přidané podrážky.
Měl jsem štěstí, že moje maminka byla ortopedická zdravotní sestra, takže díky ní a jejím kontaktům jsem měl péči, která v té době rozhodně nebyla běžná. Upravované boty jsem nosil od narození až někdy do konce základní školy.
Já jsem je měl vůbec takový na houby. Narodil jsem se s oboustrannou luxací kyčelních kloubů, chodit jsem začal až ve dvou letech. Krom toho i chodidla jsem měl jak plochá, tak jsem měl tendenci chodit špičkami k sobě, a nohy měly tendenci jakoby bortit se směrem dovnitř.
Takže jsem měl podrážku na vnitřní straně boty vyšší, než na té vnější (ale na každé noze jinak, protože jedna mi šmajdala víc a jedna míň).
Původně to vypadalo na operaci, ale skutečně intenzivní péčí se podařilo jí vyhnout.
OK, ja jenom ve vztahu k ploche noze, ne k tem kyclim - tu ma pri narozeni kazdy:-) Klenba se formuje prave az v zatezi (prakticky po cely zivot) a jestli jste nemohl zacit chodit driv, tak ji asi nemelo moc co formovat, takze by mohlo snadno dojit k jejimu pretizeni.. diky za otevrene info.