1. Natékání nohou v kotníku
Přes den mi občas otečou nohy v kotníku. Když je dám nahoru, za chvíli se to zlepší. Můžou to být křečové žíly?
Křečové žíly se typicky projevují viditelnými vinutými žilami pod kůží. Jsou ale velmi často doprovázeny pocitem únavy, těžkých nohou, někdy i otokem a bolestmi, které vznikají většinou v klidu. Pokud tedy těmito problémy pacient trpí, je určitě vhodné podstoupit odborné cévní vyšetření, při kterém se dá počínající problém s žilami odhalit pomocí ultrazvuku.
2. Noční křeče v lýtku
V noci mívám často křeče v lýtkách. Přisuzovala jsem to únavě ze sportu, ale křeče mě budí i ve dnech, kdy nesportuji. Čím je to způsobeno?
Klidové – noční – křeče bývají často způsobeny právě poškozením žilního systému. V noci, kdy se nepohybují svaly, dochází ke zpomalení krevního toku v žilách, a tím i překrvení končetin, které je pak příčinou křečí.
Další velmi častou příčinou je nedostatečný příjem hořčíku a často i nedostatečný pitný režim. K vyloučení nebo potvrzení poškození žil je nutné provést podrobné ultrazvukové vyšetření a dle toho pak doporučit správnou léčbu.
3. Dlouhé sezení a křečové žíly
Pracuji jako pokladní v supermarketu. Mám křečové žíly a z dlouhého sezení mě bolí nohy. Co mám dělat, abych tomu předešla?
Bolesti a otoky končetin jsou typickým problémem spojeným s křečovými žilami. Základním protiopatřením je snaha o pravidelný pohyb, který vede k urychlení krevního toku v končetinách. Stačí často jen pohyb končetinami, klidně i vsedě, provádění výponů, pokrčování a propínání nohou, nebo samozřejmě krátká procházka.
Galerie: Cviky proti křečovým žilám: jednoduché a rychlé
Dalším vhodným opatřením jsou pak kompresní podpůrné podkolenky, které je možné běžně sehnat v lékárně nebo zdravotnických potřebách.
4. Dědičnost varixů
Jsou křečové žíly dědičné? Mají je oba moji rodiče.
Ano, dědičnost hraje svou roli. Velký vliv na jejich vznik má ale zejména denní režim a zejména pak nedostatek pohybu.
Galerie: Jak obléknout kompresní punčochy
5. Křečové žíly a sport
Je nějaký sport, kterého se mám vyvarovat, když mám křečové žíly?
Pravidelný pohyb je velice dobrou prevencí vzniku křečových žil.
Pokud již křečové žíly máte, doporučuji například plavání, při němž nezatěžujete nohy vlastní vahou, dále jízdu na kole, chůzi, běh na lyžích. Při těchto aktivitách dochází k zesílení svalstva nohou a ke zrychlování průtoku krve.
Sporty, které nejsou příliš vhodné pro pacienty s křečovými žilami, jsou například běh, aerobik, tenis, squash a podobně. Tedy sporty, při kterých jsou končetiny zatěžovány nárazy a krev v žilách může svým tlakem poškozovat žilní chlopně.
Vždy ale platí, že každý pohyb je lepší než nedělat nic.