Dali jste vale klasickým cigaretám a přesedlali na elektronickou verzi? Pozor, možná máte doma nebezpečného společníka. V českých i slovenských internetových obchodech se znovu objevila elektronická cigareta, která byla v řadě členských států EU stažena z prodeje. Byla totiž označena jako nebezpečná.
E-Health Cigarette byla vyhodnocena příslušnými dozorovými orgány v různých zemích EU jako nebezpečná a následně před ní varoval evropský systém RAPEX. Spolupracovník časopisu dTest, který na případ upozornil, Jan Richtr k možnému nebezpečí uvádí: „Nejde zde o riziko související přímo s kouřením cigarety, i když i o bezpečnosti kouření e-cigaret se vedou rozsáhlé diskuze. Je třeba si dát pozor na přiloženou nabíječku, u které hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem, neboť vnitřní izolace mezi vstupním a výstupním obvodem není dostatečná a vnitřní spoje jsou fixované pouze pájením.“
Čtěte také: Je elektronická cigareta bezpečná? Vlastně nikdo neví
Sadu E-Health Cigarette má v sekci nebezpečných výrobků na svých stránkách také Slovenská obchodní inspekce. Přesto všechno se se dle průzkumu sada s cigaretou v obchodech objevuje znovu. Jan Richtr k aktuální situaci uvádí: „Výrobek se nám podařilo v minulém týdnu získat ze slevového serveru vykupto.cz a prodává se i v řadě internetových obchodů jako interierdekor.cz, mader.sk, či pixinf.com.“ Nález nebezpečného výrobku byl předán České obchodní inspekci, která může nařídit zákaz jeho prodeje a stažení z trhu.
Dále čtěte: Co je lepší: elektronická, nebo klasická cigareta?
Podle údajů databáze RAPEX není případ E-Health Cigarette ojedinělý. Rizika elektronických cigaret označených za nebezpečné převážně spočívají v nedostačujících nabíječkách či absenci informace o škodlivosti pro děti. Jan Richtr dodává: „Českým zdrojem informací o nebezpečných výrobcích je webová stránka www.nebezpecnevyrobky.cz, kam týdně přibývá několik desítek problematických produktů ze všech zemí Evropské unie. Speciálně jsou sledovány české a slovenské výrobky, které jako rizikové vyhodnotily místní dozorové orgány. V databázi se momentálně vyskytují hned čtyři typy nebezpečných e-cigaret.“