Varianta na ZP je ruční varianta. Zkuste si sám na 100% ručně opracovat zubní kanálek, který je cca 2cm dlouhý a 0,8mm široký. Jako nástroj se používá vroubkovaný drátek od průměru 0,6mm, který zalomíte (ohnete) už jen pohledem... a širší do užšího nestrčíte...tedy kromě katetru...
Vy budete chodit ke kováři, když si tuto variantu zvolíte! Pište jen za sebe, prosím!
Například já budu dál chodit ráda ke svému lékaři, který z pochopitelných důvodů žádné "zbytečné" zákroky na pojišťovnu nedělá, protože dělá poctivou práci... ale chodím tam v klidu a žádné velké sumy tam rozhodně dávno nenechávám a nenechám. A víte proč? Protože jsem se po prvních třech opakovaně nekvalitně opravovaných zubech a mnoha bolestivých komplikacích, kdy jsem skončila kvůli péči hrazené pouze ze zdravotního pojištění se třemi umrtvenými zuby, rozhodla zaplatit si konečně za kvalitu a mít jednou pro vždy pokoj - ale hlavně - rozhodla jsem se více netrpět a neplatit horentní sumy za záchranu alespoň čeho se dá, protože jsem nucená peníze nerozhazovat zbytečně - TAKŽE JSEM SE ZAČALA O SVÉ ZUBY NÁLEŽITĚ STARAT! A UŽ DESET LET CHODÍM POUZE NA PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY a zubní hygienu a změnila jsem svůj přístup k péči o chrup a prevenci! Naučit se správné hygieně není nic složitého. Kdo se o své zuby nestará, ten ať platí...
To samé - kdo se nestará o své tělo - má např. výraznou nadváhu (ne v důsledku nějakého vážného onemocnění samozřejmě), kouří, atd., ať také pěkně připlácí na péči. Pracuji ve zdravotnictví a denně vidím např. nářky obézních lidí na bolest kloubů a zad... chtějí na pojišťovnu kdesi cosi, ale sami nemají nejmenší snahu podílet se na řešení nebo aspoň zmírnění svých problémů a začít se např. víc hýbat a změnit stravu... Takoví by měli platit jak mourovatí. Pak naopak vidím lidi s vážnými zdravotními problémy a s nejrůznějším postižením jak rádi zaplatí za ledacos, co jim může pomoci, pokud jen můžou - jenže těm pojišťovna neproplatí kolikrát dost zásadní věci či léčby, které by jim pomohly nebo aspoň ulehčily! Smutné... Jenže dokud se bude jen plýtvat zdravotní péčí a budou lidé zneužívat systém a chtít jen brát a hřešit na to, že mají štěstí a žijí právě zde, aniž by si uvědomovali, že je to opravdu štěstí... nic se nezmění. A doplácí na to bohužel hlavně lidé, kteří jsou opravdu životně závislí na nás ostatních! Je na čase, aby lidé začali připlácet na to, co je jen zbytečným plýtváním a co mohou vlastní snahou změnit či odvrátit.
- Na své zuby jsi kašlala, a od daňového poplatníka si nechala zaplatit opravu třech zubů. Ale poučila jsi se, pokud by se někdo choval jako jsi se chovala ty, tak se odmítáš na ošetření jeho třech zubů finančně podílet (ať platí jak mourovatí, životně závislí na nás ostatních, plýtvat zdravotní péčí).
- Z tvé zkažené zuby jsi nemohla ty, ale zdravotní pojištění (jak je to konkrétně možné, nepíšeš).
Vyjadrim se k vašemu článku. Samozřejmě, když na to člověk má, tak si zaplatí za služby. Já například mám podstoupit čištění kanalku pod mikroskopem a není to mim zaviněním. Jeden kanálem je zahnutý a proto ten mikroskop. A mám za tuto službu zaplatit 8 tisíc,. Tak mi poraďte, kde získat oněch 8 tisíc, když člověk žije od výplaty k výplatě. Uvedu, že jsem kuřák. Když přestanu kouřit, tak si na onu službu nasetrim za rok a zub do té doby nevydrží. Kdyby se to vše udělalo na začátku a ne po pěti letech, kdy mi to dělali, tak nemusím platit dvakrát za stejnou věc. Jenže ono do věcí, které neznáte, tak do nich nevidíte. A doktor kreje doktora, takže dovolání nemáte. Takhle bych to nazval. Můžete jen doufat, že odvede svou práci pořádně. A kde máte záruku, že za oněch 5 let vas nepotká ten samý problém, jako když si to necháte ošetřit na pojišťovnu.
Pokud vyděláváte slušně, jste zdravá, můžete si leccos zaplatit. Já se vinou lékaře dostala do ČID, ale pracovat musím na část. úvazek. Že mám problémy se štítnou žlázou a následně tím, že se tento problém roky přehlížel právě díky lékaři. Tak tím jsem získala i diabetes, no že mám nadváhu, ano, mám, také vyměněnou kyčel. Kyčle mám špatné od narození, taktéž celou páteř po úraze z dětství.Každý žije na co má, nekouřím, nepiju, dodržuji dietu a není to stejně nic platné-metabolický syndrom mi neumožní zhubnout a cvičit po totálce na kyčli se zase vše nedá. Denně ujdu 4km a zaplatit si vše opravdu nemohu dovolit.
Milá dámo, zdravotné pojištění je povinné, takže lidé jen neberou, ale především dávají. Když vidím české zdravotnictví, tak vidím jen vyhořelé a přetěžované sestry a ostatní nižší personál, kteří mají tu drzost a vypráví pacientům, že dle jejich mínění zneužívají zdravotní systém a lékeře, kteří nemají na pacienty čas, píšící jeden recept za druhým.
Já musím říct, že jsem zděšená. Já se se zánětem léčím více než rok a také bez úspěchu. Co bych dala za to, kdyby mi to má lékařka alespoň nabídla!! Také nyní navrhuje extrakci, ale je mi 38 let, zub je pětka, nechce se mi o něj přijít. Svou váhu přikládám tomu, že má lékařka již pár let přesluhuje důchod a moc se jí do moderních zákroků nechce. Jede si raději to své známé...co z toho, že tam více než rok běhám co 14 dní.
Zubarka mi leci petku a ctyrku dole. Jezdim k ni 1-2x do tydne druhym rokem. Vinou uhnilého korenu u sestky....zub lecila přes rok, nez po velkych zdravot.problemech musela akutne trhat...zakrok 1,5hodiny,nasledny zanet okostnice...prisla jsem o další 2 stolicky.Na petce mam korunku....jiz 1,5 roku provrtanou,nesnese uzaver...bolest. U specialisty jsem byla...chtěl 100 000kc za záchranu 4 zubu... :(
Vy si myslíte že to zařízení na kterém vás lékař ošetřuje tak mu koupí stát? Nebo pojišťovna? Vybavení ordinace stoji statisíce korun. A dochází na něm k opotřebení. Každý přístroj se musí pravidelně kontrolovat a platit za servis. + jsou ostatní nemalé náklady na provoz ordinace. Tak že mluvit o tom, že ty peníze které zaplatite za výkon jdou do kapsy lékaře je dost krátkozraké..
25 hodin týdně?? Možná tak lékař v před důchodovém věku který už nemůže na záda. A když nechcete platit u zubaře, tak se naučte důkladně starat o své zuby, a pravidelně choďte na kontroly. Platí jen ten kdo na to kašle. Znám to, tak mi to trvalo než jsem na to přišel. Bohužel..
endodoncie po slevě za 6000, jinak 7500 a když se to nestihne do naplánované jedné návštěvy, pak dalších až 2500. Pak si ještě připočtěte cenu za korunku, tak kolem 7000. takže tohle je spíš realita, než diskutovaných 4000. Dříve lékař "léčil" endodonticky zub za 15 minut, to je pravda, taky další pravda je, že všechny, které mi takhle úžasně "vyléčil", už mi ted mohli jenom vytrhnout.
Varianta na ZP je ruční varianta. Zkuste si sám na 100% ručně opracovat zubní kanálek, který je cca 2cm dlouhý a 0,8mm široký. Jako nástroj se používá vroubkovaný drátek od průměru 0,6mm, který zalomíte (ohnete) už jen pohledem... a širší do užšího nestrčíte...tedy kromě katetru...
Jde jim pochopitelně o prachy. Autorce článku by měl škodu uhradit zubař, který jí provedl nekvalitní plombu.
V našem okolí neznám ani jednoho stomatologa nebo stomatoložku, kteří se nechovají jako nenasytné hyeny. A úkony, které si nechávají platit i nezřídka ještě účtují zdravotním pojišťovnám.
Je mi 75 a v minulosti jsem měl se zuby velké problémy a mám několik zubů, jejichž kanálky jsou zaplněny tou zatracovanou údajně nespolehlivou metodou. Zaplnění provedl vždy můj závodní zubař asi na dvě až 3 sezení. Uznávám, že ty drahé metody plnění mohou být někdy nutné, ale pak by měly existovat mechanizmy, jak provést výjimku a zásah proplatit pojišťovnou. Zubaři ale spoléhají na to, že je pacient v úzkých a nahánějí pacienty do drahých privátních klinik, které s pojišťovnamu vůbec nespolupracují. Stuchlíkův ústav je jednou z nich. Cena je několikanásobná než uvádíte.
Pracuji na stomatologii a je to o tom, že Váš lékař má prostě takto nastavenou cenu u nás se toto ošetření provádí za 250,- Kč za kanálek. Takže - pacient musí zaplatit pronájem ordinace, pořízení přístroje atd. Nutno podotknout, že nástroje k tomuto přístroji jsou opravdu velice drahé a pochybuji, že je mají na jedno použití (sterilizují se). Dát 4tis. je podle mě dost a šikovný lékař to zvládne v kratší době.
Stejný problém potkal i mne. Bez možnosti výběru provedeno ošetření za 4 tisíce. Po 14-ti dnech nesnesitelná bolest zpátky. Od zubaře opožděná informace, že se zákrok ve 30% nemusí zdařit. Nové ošetření opět za 4 tisíce. Odešla jsem raději bez zubu (bolest se již nedala vydržet) a bez peněz. Do měsíce si pan doktor otevřel nové zubní studio na Proseku Na Vyhlídce.
Sláva za nějaké normální názory...o zuby dbám dle všech rad, ale bohužel přesto mě tato "radost" dvakrát potkala. Moje báječná paní doktorka mě ošetřila oba zuby na pojišťovnu. Pravda stálo mě to několik návštěv, zaplatila jsem pouze za bílou plombu a vše naprosto ok. Takže naprosto souhlasím, že záleží na šikovnosti lékaře a na tom jak velký je vydřiduch!
Do zubniho centra Orechovka jsem zacala chodit pred rokem. To, ze nejsou levni vim, ale kdyz mi jedna z kolegyn pana MUdr. et MUDr. Vondrusky rekla, ze za cisteni kanalku na jednom zubu a novou plombu zaplatim 27 tis!! Kc, tak jsem sla skutecne do kolen. Uz tam nepujdu, 4,5,6 tis ok, je to dost, ale fajn, zuby jsou nase vizitka, je potreba je mit v poradku, ale za takovou sumu? Kdyz jsem se zubarky zeptala, zda si je jista, ze mozna spatne slysim, rekla mi, ze s tim taky bude dost prace, co se divim.... v pristim zivote budu zubar!!
ale vsichni si mohou doprat se sami starat o sve zuby. ano, zabere to cas, ale je to nejlevnejsi varianta (jedina investice je kvalitni kartacek, pasta neni dulezita). v nekterych mestech je na jare akce Ve zdravém (Brne/Praze/Hradci/Olomouci) zdravý zub, kde vam studenti zdarma daruji kartacek a zdarma nauci zaklady cisteni zubu.
Pan doktor ze Znojma, říkejme mu třeba pan "Vykutálený" je jistě do určité míry erudovaný zubní lékař. I když jsem byl varován nejmenovanou docentkou zubního lékařství z Brna, že ve Znojmě je to slušně řečeno se zubními mistry stále jen "bída".Nakonec klientela je u pana "Vykutáleného" zhruba z 50 % tvořena především občany Rakouska - převážně v důchodovém věku. Jednak stále ušetří za rozdíl ceny práce v ČR a Rakousku, jednak jsou zvyklí platit za dentální výkony mnohem více než my zde (myšleno hlavně na tzv. pojišťovnu). I přesto, že v Rakousku je kvalita prováděných výkonů, přístrojové vybavení stále o kvalitativní stupeň výše než i u dobře vybavených privátních klinik zde v ČR, ve snaze ušetřit (kdy z nás by nechtěl) jedou penzisté z Rakouska do našeho příhraničí. Jen já jsem za zdravotní péči mezi léty 2011 - až 2016 vydal doktoru "Vykutálenému" částku blížící se 300 tisíc korun! Nechci to natahovat, s panem doktorem jsem se rozloučil, pro stálé nedodržování předem dohodnutých lékařských výkonů, ne vždy dobře vykonané práce, pro z mého pohledu odbývání pacientů (pochopitelně rakouský samoplátce je stále lukrativnější pacient a proto je třeba tuzemce trochu popostrčit a moc se s ním nezdržovat). Časté odbíhání od pacienta na křesle a objednávání pacientů po telefonu.... Na vysvětlenou, ale i tuzemec je čistý samoplátce - pan doktor totiž nepracuje pro pojišťovny. Takže neustálý spěch, aby již se mohl věnovat dalším, což se nepříznivě odráží i na kvalitě odvedené práce. Ono se plně soustředit od rána do podvečera a pro rakouské pacienty klidně i během víkendů se logicky a neodvratně projeví i na pečlivosti a potřebném soustředění. Resumé: uznáte, že 300 tisíc je poměrně dost peněz. Mnozí si uvedenou částku nevydělají ani za více než rok práce. Souhlasím, že stomatologie se utrhla zcela ze řetězu a jde o zlatý důl pro mnoho podnikavců.Což dokládají velkoryse budované rodinné domy a vily, motorová vozidla apod. Uznávám, že lékař má být nadprůměrně finančně ohodnocen. Ale výdělky přesahující hravě sto - dvě stě tisíc korun u lékaře a na druhé straně zdravotní sestry s 15 tisíci, to není pouze nemravné...
Moje manželka pracuje jako zubní laborantka, takže zkušenosti se zubaři mám z první ruky. Kdyby jste tušili jakej to job tak se stanete zubaři všichni.
Pacientů přebytek že je můžete odmítat, pracovní doba jak si rozhodnete (klidně 4-6h denně) - je jen na Vás, a příplatky/ceny jsou jen na Vás jak si troufnete. A pokud to někdo nechce platit tak ať jde jinam (stejně nemá moc jiných možností že) takže pohoda.
Když si necháte dělat zuby tak se na laboratoř tlačí na co nejlevnější cenu (materiály atd.) a pacient si ještě doplatí, aby pan doktor neměl málo. A když pan doktor zprasí otisk a podle toho se zuby vyrobí špatně a pacientovi nesedí tak hádejte kdo to odsere - laboratoř - přeci se nebude přiznávat pan doktor že je kopyto...:-)
A nad tímhle zkurveným socíkem drží ruku stomatologická komora. Proto nechtěji aby sem přecházeli zubaři z Ukrajiny, pak by tohleto koryto mohlo vyschnout všem a ještě by si museli konkurovat.
Kdepak spousta z nich je zkurvená namyšlená chamraď co měla štěstí že se vyučila zubařem. Těch skutečných profesionálů a dříčů není ani půka.......
Také jsem byl zvyklý nic neplatit. Moje letitá zubařka odešla do důchodu a musel jsem si najít nového lékaře. Samozřejmě už ne zdarma :-( Mladá zubařka už neměla objednané 4 pacienty za hodinu, nemusel jsem na rentgen zubu do vedlejší budovy. O vybavení ordinace ani nemluvím. Každý zákrok mi vysvětlila, podala informace o používaných materiálech. Předchozí zubařka injekce proti bolestem nedávala, protože neměla čas čekat, než zaberou. Zde standard u každého zákroku. Ceny na Prahu průměrné - kanálek 1000,- bílá plomba 1000 - 1600 podle velikosti. Zubařka se odstěhovala, vystřídal jí jiný doktor. A přišla bolest pod korunkou, kterou mi ještě dělala levná a rychlá zubařka. Nemohu hodnotit, jestli na tom měla svůj díl viny, pravděpodobně ne, ale z původního zubu moc nezbylo. Lékař řekl jednoznačně vytrhnout zbytek a implantát. Zkusil jsem zajet pro další názor k původní mladé lékařce, 100 km daleko. Nabídla mi, že se pokusí zbytky zubu vyléčit (3 kanálky) a udělat nástavbu. Současně mě seznámila s tím, že odhaduje úspěšnost max na 40%. S kanálky se mordovala přes dvě hodiny, Korunku nosím už několik let a zatím bez problémů. Celkem jsem zaplatil s nejlevnější korunkou cca 7000, Pořád je to 20% z ceny implantátu, ale bohužel také polovina mé výplaty. Zjišťoval jsem si pro zajímavost ceny vybavení ordinace a cenu použitých jednorázových pomůcek - vrtáčky, injekce atd. K tomu plat sestry, nájem atd a už mi to zas tak nenormální nepřipadá. A když si vzpomenu na přístroje a bolesti u levné zubařky, tak mi těch peněz líto není :-)
Já jsem za čištění zubních kanálků přes mikroskop zaplatila za 3 sezení u jednoho zubu 18 .000 korun. Nic mě sice po zákroku nebolelo, zub se zachránil, ale nikdo mě předem neinformoval, takže jsem se cítila hodně podvedená. Ale informovala jsem se a tato metoda prý může stát i více....
Je mi 45 let a se zuby jsem si zažila své už v dětství. Stačil úraz, přeražená čelist a přeražené čtyři zuby nahoře, co sotva vylezly. O péči "socialistického" zubaře ani nemluvě, neměla jsem správně politicky orientované rodiče. A věřte nebo ne, není nic strašlivějšího pro desetileté děvče mít vepředu zlaté zuby.
Po dětech se situace zhoršila ještě víc - abych to zkrátila - do dnešního dne mě má ústa stála téměř 100 tisíc a čeká mě (pokud budu chtít zuby na pevno) minimálně dvojnásobek, na což si bych si musela vzít snad hypotéku ...
Nechci paušalizovat, ale i zubař (a pojišťovna) by měli umět rozlišit, kdy se jedná o zanedbání zubní hygieny a kdy o následek úrazu, protože já v roce 1984 dostala po dlouhém vyjednávání celých 450,- Kčs odškodného ...
Což se mně u MUDr. a MDD Vykutáleného také stalo. Opravu jeho odbytého výkonu jsem de facto platil dvakrát. On totiž pan doktor spoléhal na to, že v horní čelisti u 6 moláru bude dostatek kosti. (což Vám každý zubní lékař řekne, že by to musel být malý zázrak. Proto se provádí doplnění kosti. Pan Vykutálený se nestyděl znovu říci o zhruba polovinu předešlé částky, takže nyní mám implantát za cca 50 tisíc korun pouze jednoho zubu!!! Věřím, že desítky tisíc denně a měsíčně mnoho statisíců je silný fetiš a motivace jako hrom. Ano, vybavení moderní ordinace může hravě dosáhnout několika mil. korun. Jen křeslo klidně může stát i milión, 3 D panoramatický rentgen, mikroskop či různé robotické frézy... jsou minimálně v řádech mnoha stovek tisíc. Ale taková ordinace je jako zlatá slepice. Generuje závratné příjmy.
Zdravím urcite každý by si rád nechal ošetřit co nejlépe, jen nechápu kde na to vzít do prace chodím a když poplatim elektřinu, vodu. ..atd jsem ráda že nám zbývá na jídlo myslím že už to skutecne přehání lekarska peče by měla byt pro všechny stejna a ne jen pro bohate dopadne to tak že budou češi chodit bez zubů
Pro všechny stejná péče jistě ne. Proč neumožnit pacientovi, co si to může dovolit, nadstandard. Tak to funguje všude v civilizovaném světě. Jen se přimlouvám za mnohem vyšší kontrolu ze strany lékařských komor, či pokud jde o smluvní zařízení s uzavřenými smlouvami se zdravotními pojišťovnami - také řádově vyšší frekvenci kontrol. Jen si kladu nyní stále častěji otázku: kdo vlastně kontroluje úroveň poskytnuté péče u tzv. nesmluvních zdravotních zařízení???
Ta blběna zdrav.sestra, co tady psala, by měla okamžitě vrátit diplom, pokud ho vůbec dostala, neb to co tady mlela, může napsat jen imbecil! Řady lidí nemohou za to, že mají třeba genově dané nemoci, nejen se zuby, a i když se o ně starají tak stejně neovlivní geny a propuknutí potíží! To je stejné jako kdyby vyčítala lidem, že mají rakovinu. Každý z nás ten rakovinový gen v sobě má a u někoho prostě propukne u někoho ne. A osobně jsem poznala hodně lidí, kteří se celý život starali ukázněně o své zdraví, zdravě jedli, sportovali, nekouřili, nechlastali a šli do penálu ještě před padesátým rokem!! Myšlení typu toho, co tady napsala ta údajná sestra, pokud jí tedy skutečně je, je naprosto mimo mísu. Je vidět, že si zdravotnice asi žijou dobře i platově, byť furt řvou, že chtějí přidat peníze, když si umí ušetřit tisíce na zubaře. My obyčejní co si vyděláme tak to padne na složenky, potravu a živoříme, jedeme nadoraz každý měsíc, jsme třeba sami a nemáme ani z čeho si postupně aspoň po kouskách něco našetřit! Z jejího psaní zde mám akorát pocit, že jí pacienti obtěžujou, že musí něco dělat, protože kdyby pacienti nechodili tak je sama bez práce, inteligentka... Je vidět jaké trotly umí taky zaměstnávat zdravotnictví!
Vy budete hodně frustrovaný člověk. I proto jste ve svých úvahách přidrzlý a vulgární. To je ovšem Váš morální deficit. Nemusíte mít přehnaně vysoké příjmy, stačí rozvaha, trochu přemýšlet, nevyhazovat peníze za hlouposti... Každý měsíc spořím a investuji několik desítek tisíc korun. A za řádku let je to slušná částka, která člověku říká pane. Každý máme možnost, každý se může vzdělávat, pracovat na sobě... Ale mnoho z nás dokáže jen jedovatě syčet a spílat těm zodpovědnějším a ukázněnějším. Tak si klidně poslužte.
Pracuji v zubní ordinaci dvacet let. Osetrujeme zubní kanálky na zdravotní pojišťovnu. Čtyři tisíce? Nesouhlasím. Vždy musí být odvedená perfektní práce. Né každý si to může dovolit. Celá tato situace mi přijde jako vydírání. Rozhodnete li se proti letáku jako by jste už nebyl. Při tzv.nedostatku zubních lékařů katastrofa. Především jde o charakter lékaře.
Ulomený zub po úraze mě stál 2x doplnění vytvarování zubu 1400kč.Pokaždé se nastavená část po čase ulomila.Teď 22.3.jsem tam byl zas s tím že pod zubem to "divně" smrdí,tak znovu odvrtání,poprvé čištění kanálků s dvěma injekcemi na umrtvení,vyplnění něčím,opět rekonstrukce zadní strany zubu a voalá 200 kč,slovy dvěstěkorunčeských!Vyřízeno-hotovo-další.Huba bolí ještě dnes,ale čím dál míň.Teď nevím co si o tom myslet.Vypadá to,že si cenu určují podle vyspání,nebo počasí.
Odpověď zlodějky zubařky , je to vůbec možné ?
Dobrý den, potřebujete řádné ošetření kořenových kanálků a výplň. Cena se odvíjí od počtu kanálků, dolní šestka má většinou 3-4 kanálky. Spolu s výplní se bavíme o dvou návštěvách v celkové ceně cca 11-14 000 kč. Pokud se budete chtít objednat, momentálně objednáváme na říjen. Lepší bude telefonická domluva. Děkuji. -- S pozdravem ...
Dobrý den, bohužel to jsou reálné ceny za podobné ošetření. Může se lišit dle zubařů. Více např. https://www.vitalia.cz/clanky/korenove-kanalky-boli-i-v-davno-mrtvem-zubu/ či zde https://www.vitalia.cz/clanky/nechate-si-osetrit-zubni-kanalky-na-pojistovnu-nebo-za-sve-ctyri-tisice/, LK, Vitalia.cz
Melete nesmysly. Když tomu nerozumím, tak se informuji, nebo mlčím (to se týká i autorky článku).
Jak začít? Asi tím, co vnímáme, nebo spíše bychom měli vnímat, pod pojmem "standard", "standardní zdravotní péče".
Veškeré protetické práce a záchovná stomatologie, s výjimkou dočasné korunky / můstku a celokovové korunky, placené v plném rozsahu z prostředků veřejného zdravotního pojištění, jsou na úrovni, řekněme, začátku osmdesátých let dvacátého století, a jen a pouze na takové úrovni, aby bylo lze nějak "opravit" chrup i tomu, kdo nemůže, nebo nechce, zaplatit ani korunu. To je prostě fakt, s kterým je nutno počítat.
Pár příkladů: přímé výplně - v rozsahu do třetích zubů samopolymerujícími pryskyřicemi, v celém rozsahu nedosovaným amalgámem. V prvním případě nevzhledná a nepevná výplň, v druhém případě výplň aktuální v letech 1840 - 1953. Nedosovaný amalgám (lékař stomatolog / sestra vezme misku, nalije do ní rtuť, nasype do ní piliny, zamíchá, lékař stomatolog toto upěchuje do podsekřivé kavity) představuje zdravotní risiko a v drtivé většině případů nemá dlouhou trvanlivost.
Endodoncie metodou centrálního čepu: de lege artis kompromisní methoda, která se používá, pokud nelze dostatečně rozšířit kanálek a nelze se do něj technicky dostat, kompromisní proto, že nedocílí hermetického uzavření (slovníková definice).
Částečná snímatelná náhrada s jednoduchými retenčními prvky: nejde-li o krátkodobé, až střednědobé, provisorium, devastuje přilehlé zuby právě jednoduchými retenčními prvky. Náhrada zastaralá již v době, když vznikla.
A tak je to prakticky se vším.
Logika péče je asi taková: lékař odpreparuje kazivý dentin, ale protože MUSÍ užít nedosovaný amalgám (nemá alternativu), odpreparuje i spoustu zdravého dentinu, aby vytvořil podsekřivou kavitu. Napěchuje tam jedovatou směs a cpátkem upěchuje.
Za několik zub dojde k fraktuře zubu (nevhodný výplňový materiál, přirozená rozpínavost amalgámu). Berme že k fraktuře malé části korunky, tj. že zub půjde dostavět.
Lékař provede pulpektomii a endodontické ošetření methodou centrálního čepu. Zub dostaví, jak jinak, nedosovaným amalgámem (nic jiného použít nesmí), samozřejmě, bez skloionomerního čepu.
Za pár měsíců zub opět praskne, a to tak, že již, za použití "standardních materiálů", dostavět nepůjde - pacient obdrží celoplášťovou korunku z kovu.
Pod dobrou protetikou se, ovšem, zanítí nedobře ošetřený kanálek / kanálky a lékař přistoupí k extrakci zubu (reendodoncie není standardní - placený - výkon, ona ani methodou centrálního čepu provést nejde).
Pacient obdrží částečnou snímatelnou náhradu s jednoduchými retenčními prvky. Pevné můstky, totiž, pojišťovna nehradí, respektive hradí jen částečně, s výjimkou adhesivních můstků, ty nehradí vůbec.
A tak pořád dokola, až obdrží úplnou snímatelnou náhradu, opět, plně hrazenou v rámci veřejného zdravotního pojištění.
A co, třeba, takhle? Lékař odpreparuje kazivý dentin a provede výplň fotokompositní pryskyřicí. Výplň vydrží déle, než vše popsané výše... Ano, ale za řádově 700-2000 korun.... Proč?
Protože místo toho, aby se někdo zabýval skutečně tím, co je standard, a co nadstandard, a jak to pojišťovna platí, a kolik za to platí (za 270 korun opravdu nejde dneska udělat kvalitní výplň), nadává, že nemá peníze (jako by to někoho zajímalo), že jsou stomatologové zloději a podobné nesmysly.
Já si, pod výše popsaným útrpným právem, nepředstavuji standardní péči, v souladu s poznatky moderní lékařské vědy 21. století. Tak? Jsou dvě možnosti: buďto to všecko vyjmout z úhradových vyhlášek a platit jenom ten zbytek (prevenci, extrakce ...), nebo se konečně začít zabývat tím, co je to standard, zda, a jak, za něj platit a jak platit nadstandard.
Já si pod pojmem nadstandard například představím tepanou zlatou výplň (není-li, pro neexistenci alternativy, nutná z hlediska medicinálního), celokeramickou, nebo celofasetovanou keramikou, korunku (keramickou fasetu považuji za standard), nebo jakoukoli fasetu v postranním úseku. Zkrátka protetiku, která je estetičtější, ale ne bytelnější, kvalitativnější.
Má být standard zdarma? Asi ani ne. Opravdu si za stav chrupu, do značné míry, můžeme sami. Ale jak jej platit? Co třeba solidární model? Mě se líbí britský:
Platíte vždy, ale přesně danou částku; jsou tři pásma - v prvním (GBP 18.50) máte jenom prevenci, konsultaci léčebného plánu a hygienu. V druhém (GBP 50.50) máte extrakce, přímé výplně atp. A v třetím (GBP 219.00) veškerou protetiku. Ono to nejsou strašné částky ani na nás, rozhodně platíme často víc, a když si to podělíte koeficientem 2.01 (to je přesný poměr průměrné mzdy UK a naší za rok 2017), dát za celou protetiku necelé čtyři tisíce. Respektive je to v rámci 3 měsíců, pak zaplatíte další spoluúčast. Ale i tak... A jsou výluky - u nás by to byla hmotná nouze, důchodci, děti do 18 let, studenti.
Zkuste někdy místo brblání a nadávání přemýšlet!
Ahoj, spousta názorů, ono by stačilo najít kompromis aby část doplácela pojistovna a cast zakaznik. premyslel jsem o castce a 700 za zub by vetsina tohohle naroda zvladla. zubari jsou nenazrani, je to tak, a do toho vsecho je jich hodne z ukrajiny , ptal jsem se zaludne jestli existuje nejake bezplatne osetreni, ono totiz "Povinností lékaře je nabídnout pacientovi přednostně takovou léčbu, která je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. " takze asi tak...