Nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je slunce. V letních měsících jsme na našem území vystaveni slunečním paprskům průměrně šest a půl hodiny denně. V zimě to někdy nebývá ani hodina. Pokud ji navíc strávíme doma nebo jinde pod střechou, může se vyskytnout problém – měknutí kostí, nebo dokonce křivice.
V minulých letech se podařilo problémům s kostmi předejít tím, že rodiče děti preventivně krmili vitaminem D. V současnosti je nejběžnějším zdrojem právě Vigantol – doporučená denní dávka vitaminu D v jedné kapce. Pohodlné a nenáročné. Můžete ji novorozenci kápnout přímo do otevřené pusinky třeba při přebalování či podat na lžičce. Dítě si toho ani nevšimne.
Vigantol
Používá se k prevenci a léčbě stavů, při kterých je snížená hladina vápníku v krvi, a k zabránění rozvoje chorobných stavů způsobených nedostatkem vitaminu D, což může být zapříčiněno nedostatečným vstřebáváním vitaminu z tenkého střeva (např. po operacích).
Mezi vedlejší účinky Vigantolu patří zácpa, plynatost, nevolnost, bolest břicha anebo průjem.
Mohou se též vyskytnout reakce z přecitlivělosti, jako je svědění kůže, vyrážka či kopřivka.
Což jsou také nejčastější důvody, proč rodiče hledají k tomuto léku alternativu.
Jaké jsou alternativy k Vigantolu?
1. Doplňky stravy
Vigantol je registrovaný lék, který má zaručené účinky, vydává se na předpis a bývá plně hrazený zdravotními pojišťovnami. Oproti tomu si můžete zakoupit vitamin D ve formě doplňků stravy, které však musíte plně uhradit.
Vitamin D běžně seženeme ve formě tablet. Ty ovšem nejsou pro kojence vhodné. Pro nejmenší musíte hledat tekutou formu. Např.:
- TEREZIA VITAMIN D3 BABY (cena od 200 korun).
- Vitamin D3 kapky pro děti od Natures aid (cena od 180 korun).
- JAMIESON Baby-D Vitamin D3 (cena 250 korun).
2. Sluneční paprsky
Abychom měli jistotu, že dopřáváme svému dítěti dostatek vitaminu D ze slunečních paprsků, měli bychom jej slunci nabízet alespoň denně po dobu třiceti minut. Čím nižší fototyp, tedy tmavší kůže, tím je potřeba delší doba.
Vzhledem k tomu, že vystavování se slunci je velkým rizikem pro vznik nádorových onemocnění kůže, dochází v tomto případě ke střetu, protože jak oblečení, tak ochranné krémy vytvoří pro příjem vitaminu bariéru.
3. Potraviny bohaté na vitamin D
Potřebným vitaminem bývá obohacená i výživa pro kojence a přidává se i do mléčných výrobků.
- Tučné mořské ryby: Jen co začnete s příkrmy, zařaďte do jídelníčku tučné mořské ryby. Například lososa nebo tuňáka.
- Vaječný žloutek: Vitamin D je obsažen i ve vaječném žloutku. Bohužel jedno vejce zdaleka nepokryje doporučenou denní dávku.
- Houby: Stejně tak, jako dokáže absorbovat vitamin D ze slunce lidská kůže, umějí to i houby, které jsou vystavené slunečnímu záření. Například žampiony (hledejte ty, které se pěstují pod UV světlem).
- Další potraviny: K dalším potravinám, které jsou bohaté na vitamin D, ale patrně jimi nebudete kojence krmit, patří například tresčí olej, kvalitní vepřové sádlo, slanina, ústřice, sardinky, kaviár, krevety a plnotučné mléko.