Cílem letošního Světového dne obezity je napravit někdy zjednodušené představy o obezitě a uvědomit si její komplexnost. V mnoha městech po celé republice budou pod hlavičkou sdružení STOB probíhat v sobotu 4. března analýzy složení těla a krátké individuální konzultace a budete si moci zacvičit několik lekcí online, abyste získali představu, jak by vaše cvičení nebo hubnutí mohlo vypadat.
Spoustu informací můžete získat díky diskusi, která přichází s tématem Necpi se a cvič! a koná se v podvečer – začíná v 16:45 – ve středu 1. března v hotelu Marianeum na pražských Vinohradech. Bude se zabývat tím, zda se dají podobné rady chápat jako k něčemu užitečné, nebo jsou jen další škodlivou nálepkou.
Problematiku rozeberou lékař, psycholog, sociolog, novinář a chybět nebude ani pohled člověka s obezitou. Veškeré informace a přihlášky na www.stob.cz, všechny akce v rámci Světového dne obezity jsou zdarma, diskuse bude navíc přenášena online.
V debatě zazní názory odborníků z různých oborů na provokující otázky, které společnost názorově více a více rozdělují. Zazní i otázka, zda a jak média nepřispívají ke stigmatizaci lidí s obezitou.
Moderátorkou debaty bude klinická psycholožka a členka výboru České obezitologické společnosti Šárka Slabá, úvod obstará psycholožka a zakladatelka společnosti Stop Obezitě (STOB) a členka výboru České obezitologické společnosti Iva Málková.
Řešit se bude, zda jsou dospělí a děti s kily navíc oběti dnešního blahobytu, či jen slaboši, protože neumí řešit své potíže jinak než jídlem. Jsou to nemožní gaučoví povaleči a kila navíc jsou trestem za jejich lenost? Nebo jsou naopak nemocní, protože se něco v jejich těle pokazilo? A jak moc jim pomáhají nebo škodí komentáře a nálepky, se kterými se setkávají?
Diskuse se dále zúčastní psycholožka a lektorka skupinových kurzů zdravého hubnutí se STOBem Tereza Jirotka Beníčková, obezitoložka Klaudie Hálová, socioložka Kateřina Kolářová, novinářka Zdena Lacková a také zakladatelka projektu Moje tělo je moje Ridina Ahmedová.