Co je železo?
Co se dozvíte v článku
Železo (latinsky ferrum) je stopový prvek, který plní v lidském těle mnoho důležitých funkcí. Především se jedná o nenahraditelnou složku krevního barviva označovaného jako hem. Železnatý ion se nachází ve středu molekuly hemu. Hem se v krvi váže na bílkovinnou část označovanou jako globin. Společně vytváří hemoglobin, který se stará o transport kyslíku do cílových tkání a orgánů. Železo je tudíž nezbytné pro dostatečné okysličení, a pokud je v ho těle málo, orgány trpí nedostatkem kyslíku. V těle se celkem nachází 3–4 gramy železa, přičemž dvě třetiny z toho jsou součástí hemoglobinu.
Kromě toho se železo nachází i v jiných bílkovinných sloučeninách, jako jsou myoglobin a enzymy. Zbylé množství železa (cca 25 %) je uloženo v zásobní bílkovině označované jako feritin. Ten se nachází hlavně v játrech, slezině a kostní dřeni. [1, 2, 3, 4]
Čím může být způsoben nedostatek železa?
Dlouhodobý nedostatek železa v těle vede ke stavu, který označujeme jako anémie z nedostatku železa. Tento typ anémie představuje vůbec nejčastější hematologické onemocnění. Častěji na něj trpí ženy, protože jsou náchylnější k větším ztrátám krve. Nedostatek železa ale může souviset i se střevními poruchami, chudým jídelníčkem nebo jinými příčinami.
Časté příčiny nedostatku železa
- Velké ztráty krve: největší množství železa je obsaženo v červených krvinkách, které tvoří jednu z hlavních složek krve. Velké ztráty krve proto mohou vést k anémii. Setkávají se s tím třeba ženy, které mají hodně silné menstruační krvácení. Další ohroženou skupinou jsou pacienti trpící chronickým gastrointestinálním krvácením. Krvácení mohou způsobovat třeba peptické vředy, polypy nebo kolorektální karcinom. Anémií mohou trpět také lidé, kteří příliš často darují krev.
- Nedostatek železa v potravě: železo získáváme prostřednictvím potravy. Mezi nejlepší zdroje železa patří vaječný bílek, hovězí maso, jehněčí maso, plody moře, ryby a vnitřnosti. Proto jsou nedostatkem železa ohroženi více vegani a vegetariáni. Železo se sice nachází i v potravinách rostlinného původu, jako jsou listová zelenina, mořské řasy, luštěniny a ořechy, problém je, že tento typ železa (nehemové) má daleko horší vstřebatelnost.
- Špatné vstřebávání železa: pacienti s chronickými střevními chorobami, jako jsou Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo celiakie, mají obecně potíže s méně efektivním vstřebáváním živin v tenkém střevě. Problémy se vstřebáváním železa a jiných živin se objevují také u pacientů, kterým byla odstraněna část tenkého střeva.
Jaké má nedostatek železa příznaky?
Anémie z nedostatku železa se rozvíjí postupně. Zpočátku tak nemusí mít vůbec žádné viditelné příznaky. Postupně se ale začnou objevovat nepříjemné projevy, které vyplývají z nedostatečného zásobení tkání kyslíkem:
- slabost a silná únava,
- nápadná bledost,
- studené končetiny,
- závratě a malátnost,
- bolesti hlavy,
- dušnost,
- padání vlasů,
- lámavost nehtů. [5, 6, 7, 8, 9, 10]
Nedostatek železa u dětí
Malé děti mohou být ohroženy anémií z nedostatku železa, pokud nemají dostatečně pestrou a výživnou stravu. Pokud není dítě kojené, je důležité podávat mu vhodné umělé mléko, které obsahuje správné poměry živin přesně podle věku. Mateřské mléko se nesmí v žádném případě nahrazovat kravským mlékem, které je pro děti do jednoho roku věku zcela nevhodné. Nachází se v něm totiž hodně vápníku, který snižuje vstřebatelnost železa. Anémie z nedostatku železa se také častěji objevuje u dětí s nízkou porodní hmotností.
U dětí a kojenců trpících anémií lze pozorovat kromě typických příznaků také nápadné nechutenství. Může také vést k problémům s kognitivními funkcemi a opoždění psychomotorického vývoje. [11, 12, 13, 14]
Nedostatek železa v těhotenství
Těhotenství představuje v životě ženy období, kdy se potřeba železa až zdvojnásobuje. Největší potřebu má v posledních měsících těhotenství. Je to dáno tím, že tělo produkuje mnohem více krve, aby byl plod správně zásoben kyslíkem. Na zvýšenou potřebu železa se tak ženské tělo připravuje od prvních dnů od otěhotnění. Zvyšuje se vstřebávání z potravy a zároveň se snižují ztráty krve vynecháním menstruace.
Některé ženy ale trpí na silné těhotenské nevolnosti, takže nejsou schopny přijímat dostatek železa prostřednictvím potravy. Odborníci také nedoporučují držet během těhotenství veganské a vegetariánské diety. Těžký deficit železa totiž neškodí jen nastávající mamince, ale především nenarozenému dítěti. Může způsobit:
- samovolný potrat,
- předčasný porod,
- nízkou porodní hmotnost dítěte,
- úmrtí dítěte bezprostředně po narození,
- poporodní deprese. [15, 16, 17, 18]
Jak doplnit nedostatek železa?
- Úprava jídelníčku: u mnoha pacientů může stačit obohatit jídelníček o hemové železo. To znamená jíst dostatek červeného masa, mořských plodů, jater, vajíček, listové zeleniny, celozrnných výrobků, ořechů, sušeného ovoce a luštěnin. Vstřebatelnost železa z potravy významně zlepšuje současná konzumace vitamínu C. Ten najdete třeba v citrusech, brokolici, paprikách, rajčatech, kiwi, melounech či bobulích.
- Doplňky stravy: pokud potřebujete vyšší denní dávky železa, než kolik dokážete sníst, doporučuje se přidat ještě doplňky stravy. V nich se často železo kombinuje s vitamínem C právě kvůli efektivnější vstřebatelnosti.
- Intravenózní železo: u některých pacientů je jediným řešením intravenózní aplikace železa. Týká se to třeba pacientů s chronickými záněty střev, kteří mají narušené vstřebávání živin.
- Krevní transfúze: někdy je anémie natolik závažná, že je nutné podávat pacientovi transfúzní přípravky. Tím se vyřeší akutní příznaky, jako jsou bolesti na hrudi a dušnost. Neřeší to ale příčinu, kterou většinou představuje masivní krvácení. [19, 20, 21, 22]