Každou chvíli se přijde s nějakým novým doporučením, jak se 1. pomoc má a nemá poskytovat. Pak přijde nějaká novinka (viz. masky do autolékárniček) a nakonec to nemusí být úplně tím nejlepším řešením. Neříkám, že doporučení o vynechání vdechů je špatné, ale když se doteď praktikovala kombinace vdechů a stlačení a zachránilo to X životů, asi to nebude zavrženíhodná metoda - odteď je to špatné a jediné správné je jen masírovat. A v článku je navíc napsané, že když laik neví poměr vdechů a stlačení, má jen masírovat.
Kombinace vdechu a stlačení JE nejefektivnější první pomoc. To, co se řeší, je možnost nákazy od zachraňovaného - viz roušky atd. Zároveň však do toho vstupuje požadavek na co největší jednoduchost provedení a nároky na fyzičku(čas dojezdu sanitky). Např. kde se má stlačovat, poměr vůči vdechům a tak. Výsledek je, že pouhá masáž hrudníku (stlačování) je při správném poměru a místě efektivnější, jako při kombinaci s dýcháním. Jeden zachránce má delší výdrž, pokud použije jen masáž. O možnostech nákazy nemluvě. Synchronizovaná spolupráce dvojice, nebo střídání s náhodnými kolemjdoucími je v dnešní době téměř sci-fi.
Jednoduše: v nouzi je lepší pomoc rychlá než správná
Složitě: Hlavní důvod je, že svědci v takých situacích často panikaří (jsou v šoku) a nemohou si vybavit, co dělat, jaký poměr udržovat a podobně, což první pomoc zpozdí či zpomalí a to může rozhodnout, jestli zraněný vůbec přežije — první pomoc je totiž jenom krátkodobá nouzovka, než dorazí lepší pomoc (záchranka či hasiči). Proto je pro laiky doporučováno to nejjednodušší: pouze masáž. Pokud se ale budete první pomoci věnovat více a naučíte se dýchání spolu s masáží i prakticky, tak je samozřejmě lepší.
Ano, bohuzel i prvni pomoc prochazi urcitymi "trendy". Nebo "jupi" upravujeme prvni pomoc dle aktualnich poznatku?
Pravda je uprostred:
Pokud s masazi srdce zacnete a prerusite ji na vice nez 6 vterin (je jedno z jakeho duvodu), dochazi k ujme.
Frekvence masaze ma byt cca 100x-120x za minutu. To je az 2x za vterinu!
A ted si schvalne kleknete na zem, pacienta simulujte treba jen polstarem a zacnete makat.
Opravdu zvladnete 2 vdechy do 6ti vterin? Kolik takovych cyklu 30:2 zvladnete?
Nezdrzujte se dychanim, hlavne neprestavejte s masazi.
Obsah plic i obsah kysliku v tele je dostatecny k tomu, aby organimus bez dalsi vymeny plynu prezil desitky minut. Ovsem musi dochazet k obehu.
Jsem-li sam, provadim masaz. Je-li nas vic, stridame se u masaze. Je-li nas opravdu hodne a mame dost sil, nekdo masiruje, jiny dycha.
Vyjimku tvori jen pripad, kdy k zastave dechu doslo (mohlo dojit) v primem dusledku nedostatku kysliku (treba pri plavani ci potapeni).
1) S prvni pomoci je to jak se zdravou stravou. Jednotlive detaily se meni kazdou chvili ale hlavni myslenka je porat stejna. Zhodnotit situaci a jednat. (Ne drzet v naruci raneneho a jecet, jak jsou nauceni v zapadnich zemich) Zabranit dalsimu zraneni, zajistit odbornou pomoc a hlidat zivotni funkce, pripadne provadet masaz srdce/umele dychani/zastaveni krvaceni aby se zraneny te pomoci dockal. Jestli bude rana skrcena nebo ne je zanedbatelne proti tomu, jestli clovek vykrvaci nebo ne.
2) Guraspon nevim co je, ale jestli myslite Curaspon - Absorbční želatinová houba s hemostatickým účinkem, tak ja myslim, ze nechavat neco takoveho v nose vstrebat je pekne divne. Pripada mi normalni, ze se do nosa nacpe umackany chomac vaty, parkrat se vymeni a pak se necha nos volne.
http://www.vitalia.cz/specialy/zasady-prvni-pomoci/krvaceni-z-nosu/
Autorka pravděpodobně myslí Gelaspon(možná skutečně existuje nějaký Guraspon, hybrid mezi obvazem a želetainovou houbou, neznám všechny výrobky na trhu), želatinová houba, která je běžně používána ve zdravotnictví,a skutečně se vstřebá, čímž šetrně ošetří nosní sliznici - doporučuje se používat zvlášť při chronických krváceních z nosu. Samozřejmě, když se vám to stane jednou dvakrát za půl roku stačí vám studená voda a trochu vaty, ovšem zbytky vaty zůstávají v nosní dutině a navíc již tak podrážděný nosní epitel poškozují - zvlášť pokud krev zasychá a tvoří se strup, a vy tu vatu potom vytrhnete a krvácení se vám spustí nanovo...
Ono se tomu taky říká Spongostan, existuje i ten Gelaspon i Curaspon, a taky Surgiflo nebo Gelfoam, ale v podstatě je to totéž, taková želatinovitá houbička, která se používá na zastavení místního krvácení... Ale já pochybuju, že se tato hemostatika vyskytují v domácích lékárničkách. Já osobně bych do nosu nic necpala (když už nemám toto), podle mě není potřeba nic vkládat, stačí přiložit k nosu kapesník (abychom nekrváceli na koberec) a vyčkat, až krvácení ustane, což trvá řádově několik minut - netrpíme-li nějakou poruchou krevní srážlivosti - takže žádnou závažnou krevní ztrátu člověk neutrpí. Myslím si, že je chyba, že laici jsou v takovýchto situacích často přesvědčeni, že se nutně MUSÍ NĚCO DĚLAT, přestože zrovna epistaxe je stav, který odezní spontánně během několika minut, aniž by člověk musel nějak zasahovat. Laici začnou "plašit" - rychle k umyvadlu, podej vatu, zakloň hlavu, ne! předkloň hlavu, rychle něco studenýho... A přitom opravdu stačí vzít si kapesník a počkat...
Je stále šířený nesmysl, že spálenina se má chladit vodou... ježíši jsem zámečník a spáleniny jsou na denním pořádku, ať od sváření (odlétávající kuličky) , nebo od řezání plamenem (občas struska v botě), .. atd.. spáleninu do 2. stupně doporučuju léčit přesně tak jako jí léčili i za 2. sv. války.. tj. ránu mastit. Oni k tomu používali vepřové nesolené sádlo. Já mám ozkoušenou v podstatě jakoukoli mastnou mast. Pokud je to např. Heřmánková nebo Kalciová je lépe. Jde o to že popálená kůže potřebuje napít aby nepnula. Mám vyzkoušeno , že vodou zachlazená spálenina automaticky nabíhá na puchýř a pálí , kůže pne. Nic příjemného. Když se normálně lehce popálíte tak ránu namastěte, spálenina se zklidní, kůže přestane pnout a máte tak 50%/50% že se vám neudělá puchýř. Doba léčení se vám zkrátí. Dokonce u menších spálenin na konci směny už o spálenině v podstatě nevím.
Zdravím. I při vší úctě k vašim zkušenostem nemáte pravdu. Chlazení vodou našim zdravotnickým poznatkům nijak neodporuje, s vaší metodou styl kalciová mast, sádlo, jsou však v přímém rozporu. Po spálení kůže vyžaduje zdravotnický postup, ke kterému jsou zapotřebí 2 kroky. Zchlazení a přísun vzduchu, aby kůže mohla větrat a dýchat. Po nanesení vaší slavné masti se obojímu zamezí. Ke zchlazení nedojde, tuk naopak přizpůsobí svojí teplotu okolí, což je v danou chvíli spálená kůže, bude tedy držet postiženou část pod stálou teplotou a kůže dýchat v žádném případě nebude! S veškerou úctou...