Každou chvíli se přijde s nějakým novým doporučením, jak se 1. pomoc má a nemá poskytovat. Pak přijde nějaká novinka (viz. masky do autolékárniček) a nakonec to nemusí být úplně tím nejlepším řešením. Neříkám, že doporučení o vynechání vdechů je špatné, ale když se doteď praktikovala kombinace vdechů a stlačení a zachránilo to X životů, asi to nebude zavrženíhodná metoda - odteď je to špatné a jediné správné je jen masírovat. A v článku je navíc napsané, že když laik neví poměr vdechů a stlačení, má jen masírovat.
Kombinace vdechu a stlačení JE nejefektivnější první pomoc. To, co se řeší, je možnost nákazy od zachraňovaného - viz roušky atd. Zároveň však do toho vstupuje požadavek na co největší jednoduchost provedení a nároky na fyzičku(čas dojezdu sanitky). Např. kde se má stlačovat, poměr vůči vdechům a tak. Výsledek je, že pouhá masáž hrudníku (stlačování) je při správném poměru a místě efektivnější, jako při kombinaci s dýcháním. Jeden zachránce má delší výdrž, pokud použije jen masáž. O možnostech nákazy nemluvě. Synchronizovaná spolupráce dvojice, nebo střídání s náhodnými kolemjdoucími je v dnešní době téměř sci-fi.
Jednoduše: v nouzi je lepší pomoc rychlá než správná
Složitě: Hlavní důvod je, že svědci v takých situacích často panikaří (jsou v šoku) a nemohou si vybavit, co dělat, jaký poměr udržovat a podobně, což první pomoc zpozdí či zpomalí a to může rozhodnout, jestli zraněný vůbec přežije — první pomoc je totiž jenom krátkodobá nouzovka, než dorazí lepší pomoc (záchranka či hasiči). Proto je pro laiky doporučováno to nejjednodušší: pouze masáž. Pokud se ale budete první pomoci věnovat více a naučíte se dýchání spolu s masáží i prakticky, tak je samozřejmě lepší.
Ano, bohuzel i prvni pomoc prochazi urcitymi "trendy". Nebo "jupi" upravujeme prvni pomoc dle aktualnich poznatku?
Pravda je uprostred:
Pokud s masazi srdce zacnete a prerusite ji na vice nez 6 vterin (je jedno z jakeho duvodu), dochazi k ujme.
Frekvence masaze ma byt cca 100x-120x za minutu. To je az 2x za vterinu!
A ted si schvalne kleknete na zem, pacienta simulujte treba jen polstarem a zacnete makat.
Opravdu zvladnete 2 vdechy do 6ti vterin? Kolik takovych cyklu 30:2 zvladnete?
Nezdrzujte se dychanim, hlavne neprestavejte s masazi.
Obsah plic i obsah kysliku v tele je dostatecny k tomu, aby organimus bez dalsi vymeny plynu prezil desitky minut. Ovsem musi dochazet k obehu.
Jsem-li sam, provadim masaz. Je-li nas vic, stridame se u masaze. Je-li nas opravdu hodne a mame dost sil, nekdo masiruje, jiny dycha.
Vyjimku tvori jen pripad, kdy k zastave dechu doslo (mohlo dojit) v primem dusledku nedostatku kysliku (treba pri plavani ci potapeni).