Akné
Co se dozvíte v článku
Akné je zánětlivé kožní onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje na obličeji, ramenou, zádech a v dekoltu. Liší se v závažnosti projevů a délkou trvání.
Každá forma akné vyžaduje správnou léčbu. Při mírném průběhu postačí léčebná kosmetika, závažnější formy vyžadují cílenou kombinovanou léčbu doporučenou dermatologem.
Galerie: Pupínky na obličeji, které byste neměli zaměňovat
Bradavice
Bradavice se nejčastěji vyskytují u dětí a mladších osob a jsou virového původu. Rozlišujeme ploché a vulgární bradavice, ty jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže.
Nejčastěji se objevují na rukou a ploskách nohou, ale mohou se vyskytnout prakticky kdekoliv na těle.
Druhy bradavic
- Ploché bradavice
Ploché žlutavé bradavičky o velikosti 2–5 milimetrů. Postihují hlavně obličej, předloktí a dolní končetiny dětí. Šíří se hlavně škrábáním a holením. - Vulgární bradavice
Nejčastější virové projevy na kůži. Jsou to ohraničené tuhé vyvýšené hrboly, s vysokou rozpraskanou rohovinou, na které trpí převážně děti. Nejčastější lokalizace těchto bradavic je na rukou a v obličeji. Pakliže se uhnízdí pod nehty nebo na ploskách nohou, chodí se nám jen velmi těžko, bývají hodně bolestivé. Inkubační doba verrucae vulgares je až půl roku, během této doby mohou samovolně zmizet, jindy je třeba zacílit správnou léčbu. - Genitální bradavice
Květákovité bradavice vegetující ve vlhkém prostředí zejména v oblasti genitálu. Pozor, jsou sexuálně přenosné a ani kondom vás od přenosu neuchrání. - Plantární bradavice
Projevují se jako ztluštělé, dovnitř rostoucí léze a jsou bolestivé na tlak. V útrobách bradavic můžeme vidět hnědé či černé tečky, podmíněné krvácením z krevních kapilár. Najdeme je hlavně na nohou nebo dlaních. Rychle se šíří a často recidivují. - Střapcovité bradavice
Vypadají jako uzoučké nitky tělové barvy, objevují se na obličeji v blízkosti koutků úst, očních víček. Nevyhýbají se ani krku či okolí nosních dírek. - Molusky
Nezhoubné novotvary virového původu vytváří bradavičnaté útvary na kůži zejména u dětí ve věku dva až dvanáct let. Nejedná se o bradavice v pravém slova smyslu, ale stojí za nimi stejný vir HPV. Molusky však může mít i dospělý jedinec, a to na břiše i genitáliích, přenáší se totiž pohlavním stykem, slinami, ale i pouhým používáním stejných hygienických potřeb.
Více v článku Bradavice můžete chytit i od svého psa.
Léčba bradavic může být obtížná a zdlouhavá, většinou se musí opakovat nebo i kombinovat.
Mezi lokální léčbu patří dusík, elektrokauter (přístroj, který pracuje s vysokofrekvenčním elektrickým proudem a slouží k odstraňování patologických výrůstků na kůži), laser či chirurgické metody. Podrobně se tématu věnujeme v článku Léčba bradavic chce trpělivost.
Kopřivka
Kopřivka je charakterizována výsevem zpravidla silně svědivých kopřivkových pupenů na kůži a může být doprovázena otoky. Pupeny vznikají rychle a náhle, většinou do 1–24 hodin vymizí, zatímco se mohou tvořit nové.
Akutní kopřivka trvá několik dní až týdnů, chronická více než 6 týdnů, ale může pacienta trápit i několik let.
Spouštěčů kopřivky je celá řada, patří k nim léky, potraviny, infekce, UV záření a další.
Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků a eliminaci spouštěcích faktorů. Základním lékem jsou antihistaminika.
Kožní mykózy
Mykotická (houbová) onemocnění kůže se vyskytují velmi často, kromě kůže na těle mohou postihnout i vlasovou pokožku, vlasy a zejména nehty.
Na kůži se projeví jako červená ložiska se šupinami nebo drobnými puchýřky, které zpravidla výrazně svědí a šíří se po pokožce. Mezi nejčastější lokalitu patří meziprstí dolních končetin.
Při mykotické infekci se provádí odběr materiálu na mykotické vyšetření, poté se nasadí cílená lokální či celková léčba.
Pigmentová znaménka
Pigmentových znamének je mnoho typů. Zjednodušeně lze říci, že vaše znaménko může být nebezpečné, když se liší od ostatních, začne se měnit apod.
Preventivní vyšetřování kožních pigmentových projevů je velmi důležité. Přestože jsou z větší části nezhoubného charakteru, je důležité sledovat každou menší změnu a věnovat jim pozornost. Vyšetření se provádí ručním nebo digitálním dermatoskopem. Jedná se o nejúčinnější metodu v prevenci vzniku rakoviny kůže.
Přečtěte si více v článku Vyřízli vám znaménko, jak se z něj pozná rakovina?
Galerie: Tady vyšetřují a skladují odebraná pigmentová znaménka