Dobrý den. Váš postup výpočtu ceny soli v Podravce překonává i sčítání procent platných podpisů u presidentských kandidátů. Nejlépe si to dokážeme na podobném příkladu, dotaženém ad absurdum:
Mějme speciální koření „Goldravka“, kde jednou z přísad je zlato. Kilo tohoto koření stojí 150002 Kč a složení je 500g soli (v ceně 4 Kč za kilo) a 500g zlata (v ceně 300Kč za gram). Dle Vašeho tvrzení kilo soli v této směsi stojí 75001 Kč.
Takže otázka není, zda chci platit za sůl, ale naopak (při známé ceně soli) za sušené bylinky:
Podravka: 250 g za 35 Kč
Z toho sůl 58 %, tj. 145 g. Při ceně 4Kč za kilo to dělá 0,58 Kč
Ostatní - 42%, tj. 105 g stojí zbylých 34,52 Kč
Kilo ostatního z Podravky tak vyjde na 328,76 Kč.
Takže otázka zní - chcete platit cca 330Kč na kilo koření v Podravce?
A druhá otázka zní - neumíte matematiku nebo záměrně manipulujete se čtenáři?
Díky za tento komentář. Výpočty na základě "selského rozumu" někdy můžou být zavádějící - každý přece přirozeně předpokládá, že sůl je za stejnou cenu jako sušená zelenina a bylinky, no ne?
Pokud jste někdy zkoušeli ochutit polévku pouze sušenou zeleninou, víte, že to nestačí ("místo soli dáme koření..."). Takže každý bujón nebo kořenící směs potřebuje sůl v dostatečném množství, protože bez soli to prostě nejde. A když se sníží množství soli, musí se přidat glutamát, jinak to prostě bude bez chuti a dochucovadlo nesplní proklamovaný účel. Otázka, která by mě opravdu zajímala, je: kolik stojí "polotovarové" kořenící směsi, ke kterým se musí přidat sůl?
Otázka glutamanu sodného je zase na další povídání a celkem se těším na slibovaný článek....
Pěkný den, Medcin,
kdybychom vycházela ze známé ceny na obale uvedených surovin, nikam bych se nedostala. Glutaman koupíte zcela běžně, stejně jako kukuřičný škrob i sušenou zeleninu (složky v Podravce).
Čili se jedná o nejsnazší rozpočítání, kde nezjišťuji, jestli je ve složení dražší mrkev, cukr, sůl či škrob - všichni jsou si rovni ;)
Podle Vašeho příkladu by 75 001 Kč nestálo kilo soli, ale půl kila ;)
Snad si už lépe rozumíme.
Díky za reakci a přeji pěkný den
Čepelíková Kateřina
Vitalia.cz
Rozpočítání ceny rovnoměrně podle hmotnosti ji sice nejjednodušší, ale jinak naprosto chybné, přesně ve stylu jednoho z Murphyho zákonů:
Na každou otázku existuje jednoduchá, snadno pochopitelná, nesprávná odpověď.
Ze známých cen jednotlivých složek je naopak nutno vycházet abychom se něčeho dobrali, množství složky v kile směsi vynásobit cenou složky za kilo, tím získám cenu složky v kile směsi. Toto opakovat pro všechny složky a sečíst a součet následně porovnat s prodejní cenou produktu.
Rozpočítat cenu směsi na složky rovnoměrně podle hmotnosti, vzít složku s nejmenší jednotkovou cenou, ostatní zanedbat, a z toho vyvozovat třicetipěti násobné předražení této složky a potažmo celého produktu je projevem hlouposti nebo demagogie.
Pěkný večer, Tondo,
počítat lze mnoha způsoby, o tom žádná. Mohu zjistit ceny jednotlivých složek, rozpočítat je a porovnat s cenou konečného produktu, ale proč? Výrobce nakupuje za úplně jiné než koncové ceny, se kterými budu kalkulovat... Navíc, tím, že jsou dochucovadla směsi, má z mého pohledu každá složka stejnou hodnotu (v Kč). Kdybych kupovala každou surovinu zvlášť, je to věc jiná...
Primárně byl tento článek zaměřen na to, jak velké množství prach obyčejné soli si v dochucovadlech platíme, což si málokdo uvědomuje. Přestože připouštím Vaši variantu výpočtu, za výpočtem si stojím.
Přesto díky za názor, pěkný večer
Čepelíková Kateřina
Vitalia.cz
Proč? Abych se dobral toho co se článek snaží naznačit, že kořenící směs je díky obsahu soli předražená. Nákupní cena výrobce je irelevantní, jde přece o to jak je hotová směs předražená a kolik případně ušetřím, pokud si srovnatelnou směs smíchám sám.
tím, že jsou dochucovadla směsi, má z mého pohledu každá složka stejnou hodnotu (v Kč) - to je naprosto zcestný pohled, každá složka má svojí danou cenu, která ovlivní výslednou cenu produktu. Když si dám v hospodě biftek s bramborama řekněme za čtyři stovky, tak to podle stejné logiky znamená, že mě natáhli a prodali mi porci brambor za dvě kila? To asi ne, že.
To, že kořenící a marinovací směsi obsahují ve většině případů tolik soli mě taky vadí, ale apriori to neznamená, že každý jeden takový produkt je předražený.
Když jste odhalila těch 75001, tak to matematikou nebude. O to je to smutnější. Ne, že úmyslně (…nikam bych se nedostala…) provádíte chybný výpočet, ale že Vám i vašim čtenárům to přijde normální.
Omlouvám se. Vím, že článek chtěl sdělit něco jiného. Pokud ale v boji za správnou věc použijete unfair triky, všichni uvidí právě ty triky a ne ten cíl.
I když všichni …
Dobry vecer Katerino,
Ctenar asi myslel toho:
"Další černou můrou se v instantních polévkách, polotovarech i kořenících směsích stal pro spotřebitele obsah glutamátu sodného. (...) Výrobci ho proto začali maskovat pod označením E 621, ale najdou se i tací, kteří na to jdou od lesa.
Nově skrytou formu glutamátu vedou pod názvy jako kvasnicový extrakt, autolyzované kvasinky, kvasničný extrakt, hydrolyzovaný protein, maltodextrin, kaseinát sodný nebo bílkovinný hydrolyzát."
Vzhledem k tomu, ze jste pouzila nazev glutamaT, ktery spojujete s oznacenim E 621, ktery je spis znam jako glutamaN sodny, prestoze je to stejne, v dalsim odstavci navazujete "skrytou formu glutamatu", tedy odkazujete k E 621 seshora, "vedou pod nazvy jako:...". Logicky z toho vyplyva, ze uvedene nazvy maji maskovat E 621.
Ja jsem to zprvu take tak pochopila, a proto me to hned zarazilo.
Ano, přesně tohle jsem měl na mysli. Opravdu si ten odstavec nedokážu vyložit jinak.
Tuším, kde se ta chyba vzala. Tenhle článek není ani zdaleka jediný, který plete dohromady soli a cukry.
http://oko.yin.cz/11/glutamat/
http://hrst.webnode.cz/news/a64/
http://www.celostnimedicina.cz/glutaman-sodny-e621.htm