Zase článek jak noha. Kdo byl někdy na http://www.potravinynapranyri.cz/
tak ví, že 90% všech zjištění a pochybení je vina obchodu a dopravce. Špatné skladování, špatná péče o potravinu atd. Jen skutečně mizivé procento je "ošizeno" výrobcem (například méně tuku, než je deklarováno), což není zdravotně závadné.
No, jenže zrovna medy jsou spíš výjimkou potvrzující pravidlo, tam je skutečně vliv skladování blízký nule a podstatná je výroba. Jenže i v tomto případě je při prodeji v řetězcích zásadní vliv obchodníka s požadavkem na cenu - nákupčí hypermarketů ve velmi mnoha případech moc dobře vědí, že s daným zadáním se dostávají minimálně na hranu pro splnění limitů, nijak je to ale netrápí.
90 %? Obávám se, že je to trochu jinak. Ostatně čerpáme právě z Potravin na pranýři. Jako nebezpečné jsou hodnoceny např. potraviny, které obsahují alergeny a neuvádějí je, což je pochybení výrobce. Dále se nálezy netýkají jen zdravotně závadných potravin, ale také falšovaných a nejakostních, tedy šizených. Což je opět mnohdy vina na straně výrobce. LK, Vitalia.cz
Neodpustím si poznámku, že váš výrok "obsahují alergeny a neuvádějí je" je trochu zavádějící. V reálu jsem na daném webu nejčastěji viděl případ, kdy byl výrobek označen "může obsahovat stopy alergenu X", ale podle SZPI v něm našli "množství větší než stopové", což může někdy být i dost na diskusi a navíc je velmi pochybné, zda se to týká celé šarže (problém obvykle vznikne kontaminací při výrobě, kdy se střídají výrobky, tak se znečištění na začátku výroby projeví a na konci už je nulové).
Navíc se na daném webu objevují i "nálezy" spíš formální - viz třeba http://www.potravinynapranyri.cz/Detail.aspx?id=2775&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles kdy prostě ani SZPI netvrdí, že to je něčím nebezpečné, jen se jim něco nezdálo v průvodní dokumentaci. Nebo v dávnější historii byla uvedena klobása, kde byl zjištěn sodík, ač nebyl uveden - to mi přijde jako celkem nepodstatné opominutí, protože je-li výrazný obsah soli (což uvedeno bylo), tak tam sodík být musí.
Nechci tím nijak web potravinynapranyri.cz shazovat, řada nálezů si pozornost zasluhuje, nicméně mi přijde, že to vše příliš hází do jednoho pytle. Zrovna u alergií mi přijde jako vyložený malér třeba případ http://www.potravinynapranyri.cz/Detail.aspx?id=2584&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles - pokud obsahuje lepek výrobek výslovně značený jako bezlepkový, tak to problém je řádově větší, než třeba výše uvedené spory o to, co je ještě stopové množství...
Opravdu úžasný článek. Rád bych věděl, kdo a kolik za tyto články, za tento zbytečný web zase autorovi dal peněz z našich daní?
Potraviny jsou dnes takové, že z nich máme již masově rakovinu tlustého střeva a další choroby. Nevyrábějí se již totiž pro lidi, ale pro maximální zisky "babišů" a jiných"podnikatelů". Ani jedna potravina není vpořádku, můžete si jí jít koupit třeba na "farmářské trhy" jako za středověku. Vědci dlouhodobým sledováním potravin rostlinného původu zjistili, že obsah zdraví prospěšných a pro lidský organizmus nezbytných látek v zelenině od roku 1980 do dnes prudce klesl, u některých mnohonásobně. A to jde o vypěstovanou zeleninu, ještě před zpracováním, jde o pokles způsobený jen způsobem pěstování, šlechtěním nových odrůd se zaměřením na výnosnost (hmotnost), atd. Například v čokoládách již nejsou žádné zdraví prospěšné látky, a to ani těch s údajně "originální recepturou, jaké produkuje např. privatizant našich poctivých čokoládoven, firma Nestlé. Kakaové máslo, ve kterém jsou tyto užitečné, ale i chuťové látky rozpuštěny, jsou při výrobě nahrazeny lacinými a prázdnými rostlinými tuky a chemicky dochuceny (na odpornou chuť).
Že je párek oslizlý, či plesnivý to je opravdu objev hodný 21. století, ve kterém lze za pomoci analytických přístrojů zjistit o potravině neuvěřitelné množství důležitých informací. I v ČR existují laboratoře takto vybavené. Na přístrojích však sedí dnešní docenti a profesoři, tj. opory režimu hájícího jen a jen tzv. tržní hospodářství, tj. možnost miliardářů, nás spotřebitele (nejen v ČR, jde o celosvětový problém) svobodně a demokraticky trávit a doslova vraždit.
Vy stateční obránci spotřebitele, že je párek oslizlý, to poznám sám, na to Vás nepotřebuji platit ze svých daní.
Mimoto, pokud je párek oslizlý nebo plesnivý, znamená to, že aspoň nějaký živý organismus, nějaká bakterie či plíseň, je schopen přežít jeho konzumaci. Naprostá většina párků dnes totiž neoslizne ani nezplesniví.
Dobrý den, Petře, netuším, na co vlastně reagujete. Za prvé, za článek ani za web nejde z Vašich daní ani koruna. Jak jste na to přišel?
Za druhé, pokud jste článek četl, snad jste si povšiml informace, že SZPI se zaměřuje právě na závady, které nejsou okem patrné. A když se podíváte do galerie, máte u každé potraviny uvedené důvody, a to většinou zjišťované právě v laboratořích. LK, Vitalia.cz