Nejhorší potraviny roku 2022. Žluklé oříšky, páchnoucí šunka, plesnivá gouda i nafouklá pomazánka

28. 2. 2023

Sdílet

Je libo zapáchající šunku, křemelinu s rtutí nebo baby špenát se spoustu dusičnanů? Tohle všechno a ještě spousta dalšího se dalo loni koupit na pultech českých obchodů, aby to posléze skončilo na pranýři coby potravina zcela nevhodná k tomu, aby ji někdo snědl.

Pokud jde o loňský rok, v oblasti hygieny potravin živočišného původu z dlouhodobého hlediska byl určitě jedním z těch klidnějších. Státní veterinární správa nezaznamenala žádnou rozsáhlou aféru s mezinárodním přesahem či nějaký mimořádný exces, za nějž by následně uložila pokutu v řádu milionů korun, popsal loňský rok na poli kvality potravin Petr Majer z oddělení vnější komunikace Státní veterinární správy. 

Loni přitom odborníci zkontrolovali více potravin živočišného původu než dříve. Veterinární inspektoři provedli v této oblasti přibližně 40 200 kontrol, zhruba o 700 více než v roce 2021. Spektrum závad v oblasti hygieny potravin bylo podle Petra Majera v loňském roce velmi podobné jako v předchozích letech. Při plánování kontrol se veterinární správa zaměřuje na opakovaně problematické a na nově vzniklé subjekty.

Výsledky kontrol potravin za rok 2020: ČR není popelnicí Evropy, říká inspekce Přečtěte si také:

Výsledky kontrol potravin za rok 2020: ČR není popelnicí Evropy, říká inspekce

Nejčastější prohřešky podle zjištění veterinární správy?

  • přestupky ve správné výrobní a hygienické praxi (21 procent)
  • označení výrobků (17 procent)
  • nevhodná manipulace s produkty (14 procent)
  • vedení dokumentace (13 procent)
  • čištění a sanitace (9 procent) 

Živočišné potraviny kontrolujeme ‚od vidlí po vidličku‘ a prvotním cílem dozorové činnosti je možným problémům a ohrožení zdraví spotřebitelů předcházet. Začíná to dozorem v chovech, sleduje se zdravotní stav zvířat. Existuje totiž spousta nákaz, které jsou přenosné ze zvířat na člověka. Kontroluje se i welfare – pohoda zvířat, popsal Petr Majer z veterinární správy. 

Připomněl, že pokud nejsou zvířata chována ve vhodných podmínkách, nelze od nich získat kvalitní maso, vejce či mléko. Veterináři hlídají i porážky na jatkách a nakládání se zvěřinou ve zvěřinových závodech a distribuci a skladování potravin či nakládání se surovinami živočišného původu v restauracích a jídelnách.

Více problémů bývá na tržištích

V některých oblastech je podle veterinární správy podíl kontrol se závadou vyšší (farmářská tržiště, nakládání se surovinami živočišného původu v restauracích a jídelnách), jinde nižší (například běžný dozor u tuzemských výrobců). Existují dlouhodobě problematická místa, mezi něž z našeho pohledu například patří asijská tržnice SAPA v Praze, dodal Petr Majer. 

Dlouhodobě podle něj každopádně platí, že zejména na základě nastaveného systému dozoru je bezpečnost potravin živočišného původu v České republice v mezinárodním srovnání na velmi vysoké úrovni.

Které potraviny se ocitly na pranýři? 

Kontrolou kvality potravin se zabývá rovněž Státní zemědělská a potravinářská inspekce, ale do uzávěrky textu se přes opakované dotazy k loňskému roku nevyjádřila. Mezi nejčastější nešvary, které odhaluje, podle informací z minulých let patří označování potravin. Dá se také soudit, že potravin nebezpečných, nebo dokonce škodlivých na trhu dlouhodobě ubývá.

Pod hlavičkou Státní zemědělské a potravinářské inspekce už několik let běží projekt Potraviny na pranýři,který má několik vzájemně propojených částí – webovou stránku, mobilní aplikaci, facebookový, twitterový a instagramový profil.

Co byste loni jíst nechtěli

Podívejte se, kteří prodejci či výrobci se svými produkty neprošli kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy v roce 2022. Jde vesměs o výrobky, které si vysloužily označení jako nebezpečné. 

Uvádíme datum kontroly, někdy i místo, kde se tak stalo. Stručně se dá například říct, že zatímco ve velkých obchodech lze například narazit na zkažené balené maso, a to někdy i navzdory tomu, že je správně skladováno, takže problém je zřejmě už ve výrobě, malé obchůdky včetně vietnamských večerek někdy nabízejí zboží výrazně po sezóně – například plesnivé salámy nebo sladkosti prolezlé hmyzem. 

V galerii nezveřejňujeme kompletní přehled nálezů závadných potravin pro jejich velké množství. Všechny vzorky najdete na serveru Potraviny na pranýři.

V prosinci 2022 na jeden den musel kvůli hlodavcům a jejich trusu zavřít svůj sklad chrudimský Kaufland

V prosinci 2022 na jeden den musel kvůli hlodavcům a jejich trusu zavřít svůj sklad chrudimský Kaufland

Autor: SZPI

V sekci Potraviny projekt zveřejňuje záznamy o nevyhovujících šaržích potravin, které jsou tříděny do tří kategorií podle míry závažnosti provinění – nebezpečné, falšované a nejakostní. V sekci Provozovny zveřejňuje zařízení, které inspekce uzavřela – často jde jen o část zařízení, například sklad – z důvodu závažného porušení hygienických předpisů. Mezi častá porušení patří výrazně zanedbaný úklid, plísně a nečistoty na stěnách a podlahách, poškození stěn, hromadění odpadů, absence přístupu k tekoucí vodě či tekoucí teplé vodě, výskyt škůdců, myšího trusu. Nechybí ani fotografie. Často jde o uzavření krátkodobé, do nápravy nedostatků. Zavřeným provozovnám se budeme na Vitalii věnovat příště. 

V dalších dvou sekcích inspekce varuje před rizikovými webovými stránkami a informuje o výsledcích tematických kontrolních akcí, které byly zaměřeny na určitou konkrétní problematiku trhu. 

Poslední roky se neobjevují tak velké skandály, jako byl ten z roku 2019, kdy se Státní zemědělská a potravinářská inspekce spolupodílela na řešení kauzy polského hovězího masa, které bylo vyprodukováno za velmi obskurních podmínek na některých polských jatkách. Tehdy se také ukázalo, že maso bez skrupulí nabízely i některé české restaurace. 

Na pranýři se ocitají potraviny:

  • Nejakostní
    Nedodržují složení určené právními předpisy nebo uvedené v označení potraviny.
  • Falšované
    Uvádějí zákazníka při nákupu v omyl. Například záměrně zamlčují důležité informace o složení potraviny nebo o jejím původu.
  • Nebezpečné
    Obsahují nepovolené látky nebo překračují limity povolených látek. Obsahují neuvedené alergeny. Jeví známky kažení, plíseň, škůdce. Obsahují cizorodé předměty apod.

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).