Bez bramborového salátu by to snad ani nebyly Vánoce. Jeho současná podoba u nás ale nemá až tak dlouhou tradici. Dříve se připravoval zejména z toho, co bylo doma zrovna po ruce. Varianta s majonézou, na kterou dnes mnohé domácnosti nedají dopustit, se u nás objevila až kolem poloviny dvacátého století.
Co se dozvíte v článku
Od kdy se na Vánoce podává bramborový salát?
Bramborový salát se na území České republiky začal údajně podávat někdy na přelomu 19. a 20. století, tedy v době tehdejšího Rakouska-Uherska. Jeho původ však není přesně známý. Má se za to, že se jedná o dílo belgického kuchaře, který jej připravoval pro ruskou šlechtu. Jiné zdroje však zase uvádějí, že tento pokrm pochází z Rakouska.
Na naší štědrovečerní tabuli si pak tato příloha našla místo zhruba ve 20. letech 20. století. V tuto dobu však bramborový salát vůbec neměl podobu, jakou známe dnes. Majonézu byste v něm hledali jen těžko. Namísto ní se obvykle zaléval octem nebo vývarem a nechyběla v něm kořenová zelenina a další suroviny, které byly v domácnostech zrovna dostupné.
Jednalo se tedy o pokrm, který si mohly dovolit i chudší rodiny, protože nemusel obsahovat žádné drahé suroviny. Podával se přitom jak studený, tak i teplý a běžně se do něj přidávaly například ančovičky nebo uzené maso.
I v současnosti má u nás mnoho podob a chutí v závislosti na tom, jaké ingredience a v jakém poměru do něj zamícháme. Původní receptura bramborového salátu, jak jej známe dnes, přitom pochází z roku 1948 a zahrnovala kromě brambor také kořenovou zeleninu, gothaj a majonézu.
Bramborový salát podle M. D. Rettigové
S jakýmsi předchůdcem bramborového salátu přišla už Magdalena Dobromila Rettigová. V jejím případě se však jednalo skutečně o salát „co dům dal“, jelikož se skládal kromě brambor a nasekané cibule z toho, co zrovna zbylo z jiného pokrmu. Aby se ušetřilo a neplýtvalo jídlem, brambory se míchaly například s rybou nebo s kusem vepřového.
Co vše patří do bramborového salátu?
Ačkoliv se bramborový salát připravuje v různých koutech světa, většinou se jeho variace značně chuťově odlišují. Například v USA nepatří do tradičního bramborového salátu kořenová zelenina. Místo ní se do něj přidává řapíkatý celer, červená cibule a opravdu velké množství majonézy. Brazilský bramborový salát se zase obvykle skládá jen z brambor, mrkve, majonézy a soli s pepřem. Občas se však můžete setkat i s variantou obohacenou o olivy, cibuli, hrášek, jablka či hrozinky.
Jablko dodává salátu svěží chuť, a proto jej jako jednu z ingrediencí používá i mnoho českých domácností. Kromě základu, kterým jsou samozřejmě brambory, se pak u nás do salátu přidává cibule, vařená kořenová zelenina, vařená vejce, kyselé okurky, hrášek, majonéza, hořčice, sůl a pepř. Mnohé hospodyňky do něj však přidávají i uzeninu, sýr, papriku, kukuřici či zakysanou smetanu.
Galerie: Jak zpracovat kapra krok za krokem
Jaké brambory použít?
Vzhledem k tomu, že brambory jsou hlavní složkou vánočního salátu, je potřeba nepodcenit jejich výběr. Nejlepším druhem je přitom varný typ A, tedy brambory, které jsou pevné a zároveň lojovité. I po uvaření, nakrájení a smíchání s ostatními ingrediencemi by měl tento typ držet pohromadě, takže se nestane, že by vám místo salátu vznikla v míse bramborová kaše.
Pokud nemáte varný typ A k dispozici, je možné použít jako alternativu varný typ B. Zároveň je vhodné uvařit si brambory jeden den dopředu, přičemž až budete salát připravovat, měli byste je smíchat se zbývajícími ingrediencemi až úplně na závěr.
Recept na tradiční bramborový salát s majonézou
Věříme, že většina domácností má vlastní rodinný recept na nejlepší bramborový salát s majonézou. Pokud se ale mezi vámi přece jen najde někdo, kdo ho ještě nikdy nepřipravoval a rád by si to vyzkoušel, může se inspirovat následujícím postupem. Velkou výhodou tohoto pokrmu je, že pokud vám některá z uvedených surovin nechutná, není problém ji jednoduše vynechat.
Ingredience:
- 2 kg brambor (varný typ A),
- 3 ks vajec,
- 3 ks mrkve,
- 2 ks cibule,
- 1 ks celeru,
- 3 ks petržele,
- 5 ks kyselých okurek,
- 1 konzerva zeleného hrášku,
- majonéza,
- plnotučná hořčice,
- sůl a pepř.
Postup:
Brambory den předem uvařte ve slupce do měkka. Druhý den je oloupejte a nakrájejte na kostičky nebo protlačte mřížkou. Kořenovou zeleninu dejte uvařit do hrnce s vodou, kam přidáte 3 kuličky nového koření, bobkový list, 5 kuliček černého pepře, špetku soli, lžíci octa a lžičku cukru krupice. Po uvaření zeleninu slijte, nechejte vystydnout a poté nakrájejte na malé kostičky. Nadrobno nakrájejte také cibuli a kyselé okurky.
Vše kromě brambor smíchejte v míse a přidejte ještě hrášek a uvařená nakrájená vajíčka. Do vzniklé směsi přimíchejte brambory a vše dochuťte podle své chuti majonézou, hořčicí, solí a pepřem. Pokud chcete bramborový salát osvěžit, můžete do něj přidat ještě na malé kostičky nakrájené jablko.
Jak už bylo řečeno, každá hospodyňka připravuje tento druh pokrmu trochu jinak, nebojte se proto experimentovat. Pakliže máte rádi uzeninu nebo sýr, zkuste do salátu přidat také na kostky nakrájenou šunku nebo goudu. Fantazii se meze nekladou, nicméně experimentujte vždy raději na menším vzorku salátu, abyste si případně nezkazili celou mísu.