Existuje moderní léčba atopického ekzému, ale dostane ji jen zlomek pacientů

14. 9. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Řada lidí si myslí, že atopický ekzém je vlastně jen nepříjemná vyrážka, kterou navíc nejčastěji trpí jen malé děti. Ve skutečnosti jde o onemocnění, které trápí statisíce Čechů a které do velké míry ovlivňuje celý jejich život. Nejmodernější léky už umí nemoc dostat pod kontrolu, dostane se k nim ale jen malá část pacientů, připomínají odborníci při příležitosti Světového dne atopické dermatitidy, který připadá právě na dnešek – 14. září.

„Jen v České republice žije přibližně 21 700 osob se závažnými formami onemocnění, kterým svědění, bolest a nutnost složitě pečovat o pokožku výrazně narušují osobní i pracovní život. Nemoc vede k poruchám spánku, častým kožním infekcím i únavě a depresím, 79 procent pacientů navíc trpí alergiemi na pyl, roztoče, zvířecí srst nebo potraviny,“ uvádí na pravou míru zažitou představu o atopické dermatitidě profesorka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. 

Celkově žije s diagnózou atopická dermatitida v Česku na 234 tisíc lidí. Ti se musejí potýkat také s finančními dopady onemocnění. „Z praxe známe pacienty, kteří v zoufalé snaze najít prostředek, který jim uleví od neustálých obtíží, utratí za dermokosmetiku i čtyři nebo pět tisíc korun měsíčně. Samotná péče o pokožku, opakované sprchování a promazávání kůže mohou zabrat i dvě hodiny denně. Dermatitida tak představuje obrovský zásah do života pacientů i rodiny doslova po všech stránkách,“ podotýká Josef Pohůnek, prezident pacientské organizace SPAE, která sdružuje pacienty s atopickou dermatitidou a psoriázou.

Kůži ve spánku bezděky rozškrábou až do krve. Atopický ekzém připravuje pacienty o zážitky Přečtěte si také:

Kůži ve spánku bezděky rozškrábou až do krve. Atopický ekzém připravuje pacienty o zážitky

Od mastiček po JAK inhibitory

Co se týče terapie, jsou dnes už možnosti poměrně široké. „Počínaje využitím dermatologických léků, krémů a kožních přípravků, fototerapie a konvenční terapie za použití například cyklosporinu až po biologickou léčbu v případech, kdy ta předcházející nestačí. Za vrchol v současné terapii atopické dermatitidy se považuje léčba tzv. JAK inhibitory,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Konec svědění a nevyspání. Nová léčba dokáže pacientům s ekzémem ulevit během pár dnů Přečtěte si také:

Konec svědění a nevyspání. Nová léčba dokáže pacientům s ekzémem ulevit během pár dnů

Rozvoj léčebných metod nastal po roce 2018. Do té doby byli čeští pacienti se závažnými formami atopického ekzému odkázáni jen na léčbu v podobě mastí nebo na imunosupresiva, tedy léky na potlačení imunitní reakce, která s sebou však často nesou řadu nežádoucích účinků.

Moderní léčbu mohou pacientům se závažnou atopickou dermatitidou předepisovat pouze specialisté z Center biologické a cílené léčby. V České republice jich funguje přes 40 a nacházejí se v každém kraji. Léčba je tak dobře dostupná, přesto ji využívá jen nepatrný zlomek z těch, kdo na ni mají nárok.

Pouhé stovky pacientů

Data z poslední zprávy registru BIOREP, který mimo jiné eviduje údaje o pacientech s atopickým ekzémem na moderní léčbě, mluví jasně. „V roce 2022 se nejmodernějšími typy léků léčilo jen 808 pacientů, z toho 432 mužů a 376 žen. To jsou zhruba 4 procenta z těch, kdo by z léčby mohli profitovat – tedy osob s těžkým stupněm atopického ekzému, s nedostatečnou odezvou na terapii mastmi nebo imunosupresivy,“ přibližuje Josef Pohůnek ze SPAE.

„Je pravda, že oproti roku 2021 došlo ke stoprocentnímu nárůstu počtu takto léčených pacientů. Pořád jsme ale v situaci, kdy 24 z 25 pacientů nemá účinnou léčbu. Léčbu podstupují navíc téměř výhradně pacienti s těžkým stupněm nemoci, přestože nárok na ni by měli mít i lidé se středně těžkou formou,“ podotýká.

Konec svědění a nevyspání. Nová léčba dokáže pacientům s ekzémem ulevit během pár dnů Přečtěte si také:

Konec svědění a nevyspání. Nová léčba dokáže pacientům s ekzémem ulevit během pár dnů

Pojišťovny hradí 4 přípravky 

„Atopická dermatitida je život velmi znepříjemňující onemocnění. Je proto dobře, že v roce 2022 mohla VZP poskytnout velmi efektivní biologickou terapii téměř 500 pacientům s nejtěžšími formami této choroby za rekordních 94,3 milionu korun,“ uvedl předseda správní rady VZP ČR Tom Philipp. To je téměř o třetinu víc než v roce předchozím, a také víc než desetinásobek oproti roku 2019 (8,3 mil. Kč), kdy biologickou léčbu u této diagnózy pojišťovna začala hradit.

V současné době jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny čtyři přípravky k biologické léčbě těžké atopické dermatitidy pro děti i dospělé.

Máte ekzém?

Mnoha pacientům vadí léčba formou injekcí

Nevýhodou biologik může být podle odborníků mimo jiné aplikace ve formě injekcí, na které pacienti pravidelně dojíždí nebo si léčbu podávají sami. Injekční užití léku je ale pro řadu z nich nepříjemné natolik, že je od léčby může odradit. Významnou roli může hrát i strach z jehel, který podle průzkumů pociťuje okolo 10 procent populace.

Z nedávných průzkumů v několika evropských zemích vyplynulo, že nemocní jednoznačně dávají možnost jinému způsobu podání. Tuto volbu mají nově také pacienti v České republice. „Nejnovější typ léků, takzvaná cílená léčba pomocí malých molekul, je dostupný ve formě tobolek. Odpadá tak nutnost častých návštěv centra nebo psychická bariéra spojená s nutností aplikovat si injekci sám,“ doplňuje dermatoložka Monika Arenbergerová.

Atopický ekzém

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Jeho hlavním projevem je suchá, svědící kůže se sklonem k zánětům, které se projevují začervenáním a tvorbou pupínků a puchýřků, jež mohou mokvat a krvácet. Atopický ekzém vzniká souhrou genetických predispozic a vnějších faktorů, k nimž patří především alergie, kontakt se zvířecí srstí či dráždivými látkami nebo stres.

V dospělosti postihuje přibližně 3–5 % populace, v České republice tedy okolo 32–53 tisíc lidí, přičemž 45 % dospělých pacientů trpí středně závažnou nebo těžkou formou nemoci, která významně zhoršuje kvalitu jejich života.

Onemocnění má negativní dopady na tělesnou i psychickou pohodu, představuje finanční, časovou, ale i socioekonomickou zátěž: z celoevropského průzkumu, kterého se v letech 2017 a 2018 zúčastnilo celkem 1189 dospělých pacientů, například vyplynulo, že plných 31 % z nich kvůli onemocnění zameškalo v zaměstnání jeden až pět dnů, celá čtvrtina pak více než šest dnů.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).