No já se třeba do toho sodíku vejdu. Ale všechna jídla si vyrábím sám, hlavním zdrojem sodíku je přitom sůl a soda. To co obsahují přímo základní suroviny nedokáži určit ani odhadnout ale bude to vzhledem k přidané soli zanedbatelné a myslím to ani autor doporučení neměl na mysli (celer příliš nemusím, ale například bedly si klidně ještě osolím - tak asi tak).
Jenže já se do vašich hodnot vejdu jen v ročním průměru. Protože když mám zvýšenou fyzickou aktivitu, nebo obecně v létě, tak prostě můj denní příjem sodíku může být oproti například zimě i 5-ti násobný.
Spočítat to mohu protože vím že na 1 rok potřebuji maximálně 1kg soli (tedy řekněme 400g sodíku) na osobu. Plus zkonzumuji ročně do 200g sody, ale také ne vždy, a jsou roky kdy jsem to nedělal.
Tak jak ten stav bez soli popisujete vy mi přijde že příliš démonizujete. Když z potravy sodík odstraníte úplně, tak po určité době (pokud se přetížíte) začnete dostávat křeče.
Naopak s vámi musím nesouhlasit. Úplně největší blbost jakou může člověk vůbec dělat, je že zavrhne vše co doposud nějaký odborník nedoporučil na základě přísně vědeckých dat. Pokud mohu doporučit ostatním čtenářům, tak vůbec podobné články nečtěte! To je to proč vůbec píši.
Věda je nová náboženská sekta, a jen málokdy je to vidět tak mnoho, jako v tomto článku.
Je vědecky prokázáno, a existuje na to seriózní vědecká studie, že lidé, kteří se řídí podle vědeckých doporučení zdravé výživy se dožívají nižšího věku, než ti, kteří na to kašlou. A je uváděna v mnoha odborných časopisech světa. Proto se také v rposazování výživy moc netlačí na pilu, s výjimkou Česka, kde jsou všichni papežštější než papež ve všech směrech a poturčenec je horší Turka.
Je to proto, že vědci nemají plný přehled nad tím, co se děje v organismu. A „přísně vědecká data“ nezohledňují nic, než pár proměnných. Svět je přeci jen složitější, než jednoduchoučké matematické modely s několika proměnnými, mnoha nvědci neuvažovanými nezávislými proměnnými, a kde na malých výběrech se zoufale hledá korelacemi a statistickými testy, které nemohou už z matematického principu zjistit, co je příčinou a co důsledkem.
„Vojáky, kteří se příliš nehodili na frontu, nechal vyhubnout a následně je vyživoval různými dietami. Zjistil, že pokud tito mladí muži jedí stravu založenou zejména na živočišných tucích, tak jim výrazně vzrůstá cholesterol,“
Neplete si pan profesor Minnesota Starvation Experiment s dalšími experimenty? Jinak Keys samozřejmě tehdy nerozeznával druhy cholesterolu (HDL vs. LDL aspoň pro začátek) a počet lipoproteinů vs. hladina cholesterolu. Proč nám nepoví, jak je to s těmito detaily? Že by se začala celá teorie trochu hroutit?
"Chtěl bych zdůraznit, že zásadně mění výživová doporučení jen neodborníci, odborníci nemají důvod je měnit,“
Pokud někdo odmítá měnit svá doporučení pod vlivem nových důkazů, tak to není vědec a před takovým člověkem je třeba utéct.
"ukázalo se ale, že mortalitu mohlo mít na svědomí nové riziko, a to inzulínová rezistence způsobená obezitou."
Jasně, inzulinová resistence je způsobena obezitou. Co třebas přiznat, že za inzulinovou resistencí stojí komplex problémů způsobených primárně konzumací vysokého množství olejů ze semen (problematika omega-6, omega-3 a zánětlivých procesů) a cukru. Hlavně nepřiznat chybu, že jsme radily tuto stravu konzumovat a radši neurčitě říci, že za to může obezita.
"„V posledních čtyřech letech jsme získali řadu důkazů o tom, že nasycené mastné kyseliny nejenom zvyšují celkový cholesterol, ale v tukové tkáni stimulují stav, který akceleruje rozvoj aterosklerózy"
Možná by ty důkazy mohli publikovat v nějakém prestižním žurnálu. Zatím se spíš plní důkazy o tom, že složení mastných kyselin není zdaleka tak jednoznačným určovatelem aterosklerózy, viz naposledy Chowdhury a spol. (diskuze s kritikou např. zde: http://news.sciencemag.org/health/2014/03/scientists-fix-errors-controversial-paper-about-saturated-fats)
Vcelku jednoznačně pozitivní výsledky má například mléčný tuk, přestože je nasycený. Nemůžete přece házet do jednoho pytle trygliceridy různé délky, protože jsou metabolizovány odlišně. Velká část tuku v těle je navíc výsledkem přeměny sacharidů. To, že někdo stále v roce 2014 stále doporučuje konzumaci nízkotučných mléčných výrobků vede k prvnímu výroku, že doporučení se zásadně nemají měnit. To nemůže tvrdit vědec, to může tvrdit jen zaslepený idiot.
Ono se jedná hlavně o peníze, prestiž a skupinový zájem - neměnit názory, prosazovat slepě to svoje a hlavně nepřiznat chybu. Nedávno o tom tady dobře psal dr. Vavrečka.
Jednoduchá nutriční rada zní vybírat z tradičních potravin - zelenina, maso včetně vnitřností a kostí, vejce, ovoce, ořechy, semena, hlízy, luštěniny, obiloviny, mléčné výrobky; používat tradiční metody zpracování - vývar, kysání, namáčení, klíčení...; aplikovat individuální potřeby s ohledem na zdravotní stav a genetickou dispozici. Získáte tak širokou paletu možností a neaplikujete na sebe jedinou "správnou stravu" s jediným "správným" poměrem živin.
Moc pekne jste to napsal. Podepisuji. :-) Hlavne mlzit kolem problematiky tuku, ale cukr, velky zabijak, je v tom nevinne. Staci mi zdravy selsky rozum, kdyz vidim, ze cukr kazi zuby: Logicka otazka je- co potom dela s mekkymi tkanemi, s cevami, s telnimi organy ??? Budou odbornici tvrdit, ze nic??? Doporucuji precist si praci profesora Yudkina.
Pravidelně navštěvuji farmářské trhy v Praze, občas v Radlicích na točně tramvaje nebo v parku na Dejvické u kruhového objezdu. A rozhodně potraviny a výrobky zde koupené jsou daleko lepší než ty, které nabízejí obchodní společnosti v ČR.Ale občas pozor na vychytrálky kteří nakoupí v obchodácích a zde vydávají za čerstvé, i na ty už jsem narazil.A pro nakupování zde mě přesvědčila i diskuze na http://www.czporadna.cz/?qa=1363/chodite-nakupovat-na-farmarske-trhy&show=1363#q1363 a utvrdila mě v mém názoru na farmářské trhy ;)
Zrovna trhy v Praze jsou takový moc pěkný folklór, kde (odhadem) 90% veškerého zboží, které se zde prodává je nakoupeno v supermarketech. Nejvíc se bavím, když tam někdo prodává banány, ananas a mandarinky. Taky je zajímavé, že třeba nejvíc květáku se tam objeví vždy, když ho mají v Kauflandu v akci. Ale jo, já jim fandím, když to lidi kupujou, proč ne :-)
Je hezké že si pan Poledne všiml také něčeho jiného než nasycených tuků. Velké množství soli totiž u nás nikdo neřeší a podle toho jeho stupidního vyjádření asi ani hned tak nebude.
Jinak společně s dalšími se přidávám k tvrzení že konzumace nízkotučných mléčných výrobků NENÍ založena na vědeckých poznatcích, ale ohledně nasycených mastných kyselin se už asi nedočkáme od těhle lidí pravdy.