Proč, když se bojíte černého kašle u malého dítěte, raději nehledáte lékaře, který mu bude umět opravdu pomoci?
Nebo, se raději co je dobré udělat naučte sama, abyste pak nemusela s nemocným dítětem cestovat kdo ví do jaké tramtárie (tak málo těch lékařů bude).
Ani dnes nemáte žádnou představu co uděláte když dítě začne kašlat?
Dnes vám lékař pozná černý kašel až když se po 14-ti dnes neutiší a jistý si bude jen když vás pošle na speciální vyšetření nebo vzorek do laboratoře. Je to možná i tím že ty vakcíny u dětí mění průběh, ale dříve poznal lékař jakýkoli druh kašle ještě jen když jste byla v ordinaci.
Správný postup je podchytit vše hned v počátku, oni se od sebe respirační choroby zase až tak moc péčí neliší. Co dáte na odhlenění, co při suchém kašli, kdy srážet horečku, jak či čím čím, proč...
Tady jsou některé zajímavosti, upoutávky (musíte pracovat více vlastními silami, třeba při tom nalezení správného lékaře).
OOO
Čierny kašeľ: čo to je a čo s ním môžete robiť?
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovacia-ruleta-skusenosti-rizika-a-alternativy-13-cierny-kasel-co-to-je-a-co-s-nim-mozete-robit/
Vitamín C a čierny kašeľ
90 deťom s čiernym kašľom bol podávaný vitamín C ústne alebo injekčne v dávke 5 g denne počas 7 dní. Dávkovanie bolo postupne znižované až na 100 mg. Kontrolná skupina bola zaočkovaná proti čiernemu kašľu.
Výsledky: Trvanie čierneho kašľa u detí, liečených vitamínom C, bolo 15–20 dní, pričom priemerné trvanie u očkovaných detí bolo 34 dní. Keď bola liečba vitamínom C započatá v katarálnom štádiu (krátko po objavení sa prvých príznakov choroby), ťažkým záchvatom kašľa sa predišlo v 75% prípadov.
Bylinková liečba čierneho kašľa
Pri prvých príznakoch prechladnutia alebo ľahkého kašľa pripravte čaj podľa nasledujúceho návodu:
1 diel rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia)
1 diel podbeľ liečivý (Tussilago farfara)
1 diel oman pravý (Inula helenium)
1 diel morská cibuľa (Scilla/Drimia/Urginea maritima)
1 diel tymián (Thymus vulgaris)
Oslaďte sladkým drievkom (cz: lékořicí — pozn. prekl.) a v prípade potreby aj medom. Podávajte tento čaj tak často, ako je len možné, až do celkovej dávky, rovnajúcej sa 4–6 šálkam denne.
Ak sa čierny kašeľ začne liečiť hneď po nástupe prvých príznakov, nemal by sa zhoršiť až do „híkacieho“ štádia. Ak sa zbadáte neskôr a začnete až po nástupe „híkania“, môžete podávať ten istý čaj každú hodinu a pridať ešte jednu alebo dve z nasledujúcich byliniek:
čremcha červená/neskorá (Prunus virginiana/serotina)
šalát jedovatý (Lactuca virosa)
ďatelina lúčna (Trifolium pratense)
Liečba čierneho kašľa stravou
Po nástupe príznakov prechladnutia a kašľa podávajte dieťaťu deň-dva iba ovocie, alebo ovocie a zeleninu, spolu s ovocnou šťavou, zeleninovou šťavou alebo bylinkovými čajmi, osladenými medom. Potom podávajte len ľahké jedlo bez mlieka, cukru či škrobov (tzn. žiadne obilie, zemiaky, kukurica ani ryža), množstvo polievok, strúhanú zeleninu, čerstvé ovocie, kurča či rybu.
OOO
Černý kašel vrací úder
http://www.slobodavockovani.sk/news/cerny-kasel-vraci-uder/
Proti černému kašli se plošně očkuje zhruba od 50. let 20. století. Celé ty roky se očkovaly jen děti, poslední dávku každý z nás dostal v 5 letech. Přesto po celé ty roky byl výskyt v podstatě stabilní, s malými vlnkami přirozených výkyvů. Proč se to změnilo?
Možným důvodem je přechod na nebuněčnou vakcínu, kterou se od roku 2007 očkují všechny děti, před tímto rokem jen děti, jejichž rodiče zaplatili hexavakcínu. Celobuněčná vakcína měla více akutních nežádoucích reakcí, ale zdá se, že byla účinnější. Vyplývá to z analýzy epidemií podle věkových skupin, starší děti měly lepší ochranu než mladší.[1]
Bordetella pertussis po osídlení dýchacích cest produkuje látky, které brání imunitnímu systému ji rozpoznat a bojovat proti ní. Teprve po cca 2 týdnech se začnou tvořit protilátky proti těmto látkám a dojde k efektivní eliminaci bakterie. Přirozená imunita tedy obsahuje protilátky proti těmto toxinům. Při druhém kontaktu s pertusí jedinec, který ji již prodělal, bakterii okamžitě rozpozná a rychle ji zlikviduje. Proto u něj nemoc nepropukne a ani není infekční, nebo jen velmi krátkou dobu.[2]
Nebuněčná vakcín neobsahuje antigen tohoto toxinu, proto se po očkování proti němu nevytvoří protilátky. Po očkování se také nevytvářejí slizniční protilátky — IgA. Při nákaze očkovaného černým kašlem to z hlediska šíření infekce probíhá jako při primoinfekci neočkovaného. Pacient je kolonizován Bordetellou, která se v něm množí a může ji šířit do okolí. Sám může a nemusí mít příznaky.