Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila v loňském roce nejvyšší sankce za poslední tři roky, zjistil server Aktuálně.cz.
Inspekce trestala řetězce většinou za prodej potravin ve špatné kvalitě, se značením v rozporu se zákonem nebo za takzvané „přebalování“ jídla s prošlým datem spotřeby. Ve dvou případech padly vysoké pokuty také za prodej nekvalitních potravinových a vitamínových doplňků.
Největší pokuty musí platit provozovatelé obchodních řetězců Tesco a Ahold. Ty vévodí jak žebříčku sestavenému podle součtu pokut, tak v pořadí podle jednotlivých nejvyšších sankcí.
Výše pokut a jejich účinnost jsou dlouhodobě zpochybňovány, v novele zákona o potravinách se počítá s jejich navýšením (více Místo 3 až 10 milionů. Novela potravinářského zákona chce vyšší pokuty).
Přehled pořadí podle součtu pravomocných pokut od SZPI za rok 2012:
Nejvíce pokutované řetězce se podle Aktuálně.cz brání tím, že mají několik stovek prodejen, a proto k nim kontroloři míří častěji než k jiným obchodníkům. To ostatně již před časem potvrdil serveru Vitalia.cz ředitel pražského inspektorátu SZPI. „Celkový obraz je horší než skutečnost,“ uvedl Petr Cuhra v článku o falšování potravin. „Jde se po těch horších věcech. Uvedené příklady nepředstavují procento všech potravin na trhu, ale těch kontrolovaných. A protože již máme zmapovanou situaci, naše kontroly jsou spíše cílené.“
Více: Ve falšování potravin se objevují stále nové a nové triky
Fakt, že přibývá kontrol právě ve velkých řetězcích, potvrzuje i Jiří Mareček, mluvčí Tesco Stores ČR. „Počet kontrol provedených inspekčními orgány v našich obchodech v uplynulém roce v porovnání s rokem 2011 vzrostl téměř dvojnásobně,“ řekl Aktuálně.cz. Řetězce slibují nápravu. Podrobnosti najdete v článku:
Aktuálně.cz: Nejvyšší tresty pro Tesco a Albert. Máme seznam pokut
Téma kvality potravin v maloobchodech jsme zpracovali již na začátku roku na základě zveřejněných pochybení na serveru SZPI Potraviny na pranýři. Více: Nejhorší potraviny roku 2012.