Nemám čas cvičit. Nemám čas jíst pravidelně. Poznáváte se?

Sdílet

Nejčastější dotazy a výmluvy z poradny pro hubnutí se stále opakují. Které to jsou a jak se k nim postavit, abychom byli ve svém snažení úspěšní?

Nový rok je obdobím častých předsevzetí, týkajících se mnohdy právě hubnutí, zpevňování postavy a změny jídelníčku. Co si budeme povídat, zatímco v lednu posilovny praskají ve švech, v únoru už zájem pomalu upadá.

Jaké jsou nejčastější dotazy a problémy, s nimiž se v poradně setkává Nikola Hanyšová, nutriční terapeutka a osobní trenérka?

„Nemám čas cvičit“

Zkuste přehodnotit své priority, zamyslet se nad svým každodenním režimem a nad tím, kolik času věnujete sami sobě.

„Je důležité nezaměřovat se pouze na věci urgentní, ale především na ty důležité. Tedy urgentní povinnosti jsou uklidit doma, vyžehlit prádlo, přečíst všechny pracovní e-maily, avšak důležité je trávit čas se všemi blízkými, mít čas na své koníčky, myslet na své zdraví. Věřím, že pravidelně trávíte každý den minimálně šedesát minut aktivitami, které jsou sice urgentní, avšak nejsou životně důležité. Vaše zdraví a péče o kondici životně důležitá je. Velmi mnoho klientů se začíná o zdravý životní styl zajímat až v době, kdy již vnímá velké zdravotní komplikace.“

Dnešní doba se přitom přizpůsobuje poptávce a umožňuje cvičit i velmi vytíženým lidem. „Ať už je to nabídka cvičení i v pozdních hodinách, výjimkou nejsou fitness centra s nonstop otevírací dobou, online programy na cvičení, v neposlední řadě zbývá alespoň chůze a aktivní trávení volného času. Jakákoli aktivita během dne je lepší než žádná,“ podotýká osobní trenérka.

„Nemám čas jíst pravidelně“

Velmi častým problémem je absolutní nepravidelnost a nulový řád ve stravování. „Je to základní pilíř, bez kterého se nedá posunout dál. Vždy klientům říkám, že je to totéž jako s vaším autem, pokud nemá benzín, nepojede, stejně tak když do dieselu nalijete benzín, také nepojede dobře,“ apeluje nutriční terapeutka a dále vysvětluje: „Stejně je to s naším tělem, bez energie fungovat nebude vůbec, s nevhodně zvoleným jídelníčkem nedojede příliš daleko a bude mít potíže. Vždy je potřeba klást důraz na pravidelný a rovnoměrně rozložený přísun makro i mikroživin. Pokud se vám v prvé řadě podaří zařadit pravidelnost, to znamená pravidelně snídat, ideálně do třiceti minut po probuzení a dále se snažit udržet rozmezí dvou až tří hodin mezi jednotlivými jídly, můžeme se posunout dál a zaměřit se na skladbu jídla.“

Tip nutriční terapeutky: Velmi nápomocné je, když si ze začátku snažení vedete deník nebo zaznamenáváte do programů k tomu určených. Nebojte se nastavit si zprvu budíček, později už se tělo bude pravidelně ozývat samo.

„Zdravý jídelníček je pro mne velmi drahý“

Podle Nikoly Hanyšové zde opravdu záleží na tom, z jakého pohledu se na celou věc díváme. Argumentuje:

„Každý člověk by se měl zamyslet také nad tím, jak drahé budou léky, které bude muset v budoucnu platit, jak drahý bude den, kdy z důvodu nemoci nebude možnost jít do práce… Investice do zdravého jídelníčku se určitě vyplatí a v mnoha případech vyvážený jídelníček nevyjde o tolik dráž než ten nezdravý. Vždy se dá nakupovat v akcích, sezónní věci a naplánovat tak, aby rozpočet nebyl extrémně vysoký. Rozmanitost druhů i cen potravin je veliká a vždy se dá najít kompromis. Když si člověk spočítá, co zkonzumuje tzv. nad rámec, ve finále může i ušetřit.“

10 potravin, po kterých budete mít ještě větší hlad:

„Mám chutě na sladké, co s tím?“

V tomto případě se zdá být lepší chutím na sladké předcházet, než se snažit je poté zkrotit. Příčin chutě na sladké může být hned několik.

Nevyvážený jídelníček

Zvláště ženy mají v jídelníčku nepoměr, nadbytek sacharidů a nedostatek bílkovin. „Paradoxně právě nadbytek sacharidů rozkýve glykemii a chuť na sladké roste. Přílišná konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem způsobí neustálé rozhoupávání hladiny cukru v krvi.“

Vedle nevyváženého jídelníčku může být problémem i nevhodně nízko nastavený energetický příjem. „Pokud není jídelníček dostatečný, pak je logické, že si vaše tělo o sladké tímto způsobem žádá.“

Nepravidelná strava

Typickým příkladem je vynechávání snídaně, kdy tělu následně chybí energie a snaží se to „dohnat“ během dne.

Psychická nepohoda

Nikola Hanyšová upozorňuje, že dalším důvodem vyhledávání sladkého je psychická nepohoda – smutek, samota, stres, fyzické či psychické vypětí, nedostatek spánku, problém, který nás delší dobu trápí či jej nemáme vyřešený, nuda, nedostatek radosti ze života… „Podívejte se tedy také na to, jak moc jste ve svém životě šťastní a čím tělu dodáváte endorfiny. Třeba sami přijdete na to, že nic takového není a je na čase vyměnit sladké za skutečné zážitky, za reálné pohlazení, které nemusí být kompenzováno hodinou na běžícím páse,“ doporučuje nutriční terapeutka.Zajídáme nepříjemné, příjemné, únavu i nudu,“ říká také psycholožka Jitka Herlesová v článku o emočním přejídání.

Mezi další příčiny patří:

  • nedostatek vlákniny v jídelníčku
  • nedostatek chromu, který se podílí na metabolismu sacharidů
  • hormonální nerovnováha

Ženy mohou mít silnější pocit chuti k jídlu, především na sladké, před menstruací nebo v těhotenství. „Může pomoci například pupalka, kontryhel a další, které se užívají i v období menopauzy. Důležité je mít pod kontrolou i ostatní hormony, především slinivky břišní, štítné žlázy, ‚stresové‘ hormony.“

„Jak rychle mohu zhubnout? Chtěl/a bych mít XY kilo…“

Podle osobní trenérky není důležité, jaké máte číslo na váze, stejně jediný, kdo toto číslo vidí, jste vy. „Mohu vedle sebe postavit dvě osoby o naprosto stejné váze a výšce, ale každá bude vypadat zcela odlišně. Je to dáno tělesnou konstitucí, množstvím svalové hmoty, tukové tkáně a jejich rozložení v těle. Tedy není podstatné, kolik kdo váží, ale zda se cítí spokojeně – jak mentálně, tak fyzicky – a zdraví mu plně slouží.“

Cílem snažení by tedy vždy měl být reálný cíl postavený na rozumném základě. Raději než zhubnout deset kilo, lepší je stanovit si konkrétní dílčí cíle, snadno dosažitelné a s jasně viditelnou pozitivní změnou. Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok, to radí Susan Bowermanová, lékařka a expertka na výživu.

„Mohu i po porodu vypadat jako před porodem?“

Zde pochopitelně neexistuje jednoznačná odpověď. Je tu tolik faktorů, které ovlivňují návrat do původní kondice, že ani osobní trenérka nedokáže slíbit zázraky. Je logické, že když těhotenství trvá čtyřicet týdnů, nelze očekávat, že pár dní po porodu bude tělo vypadat jako dříve. Vždy je potřeba počítat s delší dobou rekonvalescence po porodu.

(Seshora zleva) Po dvou dětech, měsíc před porodem, 2,5 měsíce po třetím porodu
Autor: Archív Nikoly Hanyšové

(Seshora zleva) Po dvou dětech, měsíc před porodem, 2,5 měsíce po třetím porodu

„Je potřeba již během těhotenství, nebo ještě lépe před jeho započetím, myslet na naši budoucnost. Tedy naprostý ideál je již při plánování těhotenství optimalizovat svou váhu tak, aby se nevstupovalo do těhotenství s velkou nadváhou, či dokonce obezitou, jelikož to s sebou přináší pochopitelně větší rizika. Je vhodné srovnat své stravovací a životní návyky tak, abychom jak tělu maminky, tak samotnému miminku předali to ‚nejlepší‘. To vše jsou důležité předpoklady pro rychlejší návrat do fit kondice po porodu. Ale samozřejmě není vyloučeno dosáhnout i ještě lepší formy než před porodem.“

Odborná spolupráce:

Mgr. Nikola Hanyšová 

Nutriční terapeutka, osobní trenérka (www.budveforme.cz). Vystudovala výživu na 3. lékařské fakultě UK, absolvovala trenérský kurz. Poradenské a trenérské činnosti se věnuje profesně od roku 2007, založila vlastní poradnu, funguje také jako poradce pro společnost STOB (Stop obezitě). Věnuje se i publikační činnosti a edukaci v oblasti zdravého životního stylu.

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).