Premiér Andrej Babiš včera na svém Facebooku zveřejnil informaci o antigenním testování na COVID-19 pro veřejnost. Pro velký zájem může začít už tuto středu 16. prosince. „VZP umožnila všem lékařům v České republice dělat a vykazovat testy. I těm, kteří nejsou registrováni v systému VZP,“ zdůraznil premiér. Podle něj je v Česku potenciál pěti tisíc dvou set praktických lékařů, šesti tisíc zubařů a devíti tisíc ambulantních specialistů, kteří by vytvořili dvacet tisíc odběrných míst.
Lékaři nadšení premiéra nesdílí
Postoj Sdružení praktických lékařů (SPL ČR) k plošnému testování, kdy by se v jejich ordinacích měli střídat lidé s obyčejnou rýmou a lidé, kteří přijdou na testování na COVID-19, je ale vlažný. Podle praktiků máme v Česku dostatečnou síť odběrových center – jejich kapacita je dostatečná.
Princip fungování POC antigenních testů
Antigenní test detekuje virové bílkoviny. Tyto tzv. „rapid antigen testy“ odhalují nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin. Právě u takových lidí je nejvyšší riziko přenosu nákazy na jiné osoby.
Oproti RT-PCR testům je výhodou nižší náročnost na odbornost zdravotnického personálu při odběru, možnost vyhodnocení testu přímo na místě odběru a rychlost tohoto vyhodnocení (čas od odběru vzorku po zjištění výsledku nepřesahuje 30 minut) a až 10× nižší cena. Naopak nevýhodou je, že nejsou tak citlivé jako standardní RT-PCR testy používané pro přesné určení nakažených dle algoritmu Ministerstva zdravotnictví.
Zdroj: Covid.gov
„Vybraní praktici, kteří se přesto rozhodnou pomoci a k plošnému testování se přihlásí, budou součástí sítě sekundární. Pomohou tím, že budou provádět testy především u svých registrovaných pacientů, kteří o to projeví zájem,“ píše SPL ČR. Účast praktických lékařů na plošném testování asymptomatických pacientů antigenními testy je dobrovolná. Každý tak podle praktiků musí zvážit, zda k testování najde volnou kapacitu a jestli je schopen si zorganizovat provoz praxe.
Důležité je udržet praxe v plném provozu
„Vzhledem k tomu, že epidemie je opět na vzestupu, nových pacientů přibývá a lékaři zůstávají ve svých ordinacích dlouhé hodiny po svých ordinačních hodinách. Jsou plně vytíženi a nemají kapacity na to, aby testovali lidi z ulice,“ podtrhuje Sdružení praktických lékařů a dodává, že na jejich bedrech leží také péče o ostatní registrované bez COVID-19.
Pro tyto pacienty, kteří jsou často staří a polymorbidní, je nutné udržet praxe v plném provozu. „Zvlášť v této době, kdy mají často omezený přístup k péči v odborných ambulancích (zejména nemocničních) a ordinace praktického lékaře je pro ně bezpečným místem, kde tuto péči dostanou,“ připomíná SPL ČR.
Dnes se na vládě jedná o dobrovolném testování pro všechny občany ČR pomocí antigenních testů. Tisková konference představí detaily antigenního testování, které by mělo odstartovat už tuto středu. Podrobnosti přineseme na webu Vitalia.cz.