Názor k článku Nemoc, kterou vymysleli pacienti, mění naše jídelníčky od Lenka Krbcova - Dobrý den, přikládám reakci autora článku: "Podle mne...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 5. 2016 9:55

    Lenka Krbcova

    Dobrý den, přikládám reakci autora článku: "Podle mne není moc na co reagovat - v příloze posílám jak oficiální znění legislativy, tak formulaci na portálu bezpečnost potravin, tak formulaci mojí (totožnou s bezpečností potravin), netuším, kde je v těch formulacích rozpor...." a příslušnou legislativu, o které se autor zmiňuje:
    Znění legislativy:
    Složení a označování potravin vhodných pro osoby s nesnášenlivostí lepku
    1. Potraviny pro osoby s nesnášenlivostí lepku, jež sestávají z jedné nebo více složek vyrobených z pšenice, žita, ječmene, ovsa nebo jejich kříženců, které byly speciálně zpracovány tak, aby v nich byl snížen obsah lepku, nebo tyto složky obsahují, nesmí obsahovat více než 100 mg/kg lepku v potravině ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli.
    2. Při označování výrobků uvedených v odstavci 1, jejich obchodní úpravě a v související reklamě se uvede výraz „velmi nízký obsah lepku“. Výraz „bez lepku“ lze uvést pouze tehdy, pokud obsah lepku v potravině ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli, činí nejvýše 20 mg/kg.
    3. Oves obsažený v potravinách pro osoby s nesnášenlivostí lepku musí být speciálně vyroben, připraven a/nebo zpracován tak, aby bylo zamezeno kontaminaci pšenicí, žitem, ječmenem nebo jejich kříženci, přičemž obsah lepku v ovsu nesmí být vyšší než 20 mg/kg.
    4. Potraviny pro osoby s nesnášenlivostí lepku, jež sestávají z jedné nebo více složek, které nahrazují pšenici, žito, ječmen, oves nebo jejich křížence, nebo tyto složky obsahují, nesmí obsahovat více než 20 mg/kg lepku v potravině ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli. Při označování těchto výrobků, jejich obchodní úpravě a v související reklamě se uvede výraz „bez lepku“.
    5. Pokud potraviny pro osoby s nesnášenlivostí lepku obsahují jak složky, které nahrazují pšenici, žito, ječmen, oves nebo jejich křížence, tak složky vyrobené z pšenice, žita, ječmene, ovsa nebo jejich kříženců, které byly speciálně zpracovány tak, aby v nich byl snížen obsah lepku, použijí se odstavce 1, 2, a 3 a odstavec 4 se nepoužije.
    6. Výrazy „velmi nízký obsah lepku“ nebo „bez lepku“ uvedené v odstavcích 2 a 4 se uvedenou v blízkosti názvu, pod kterým se potravina prodává.
    Veřejný portál bezpečnost potravin spravovaný ministerstvem zemědělství ČR:
    Výrobci jsou povinni na obalech svých výrobků uvádět výčet všech složek použitých ve výrobku. Pokud je složka určité potraviny vyrobená z dalších dílčích podsložek, musí výrobce uvádět i tyto jednotlivé podsložky. Podle legislativních pravidel lze potravinu lze označit za „přirozeně bezlepkovou“ při obsahu lepku max. 20 mg/kg, (pokud neobsahuje lepkovou obilnou složku), za „bezlepkovou“ při obsahu max. 100 mg/kg. (kop)T
    Formulace použitá v článku:
    Navíc i „bezlepkové“ potraviny mohou tuto látku obsahovat – podle legislativních pravidel lze potravinu lze označit za „přirozeně bezlepkovou“ při obsahu lepku maximálně 20 mg/kg, (pokud neobsahuje lepkovou obilnou složku), a za „bezlepkovou“ při obsahu maximálně 100 mg/kg.
    LK, Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).