Šátkování je totiž o velkém byznysu.
Ano, satkovanie je o biznise – 1500–4000 za kus handry, nehorazne!
Ale skuste, za tie peniaze zohnat kocik a zrazu to uz nevyzera tak vela, co?
Po své zkušenosti poslala na vyšetření pět svých kamarádek. Čtyři musely začít
cvičit, protože měly stejný problém jako Matyáš.
Na druhej strane, vari zdravitnictvo nie je o biznise? Predpokladam, ze vsetci ti lekari, fyzioterapeuti, lekarnici nam tak ochotne radia a pomahaju a predpisuju a odporucaju uplne zadarmo.
Alebo sa potrebuju tiez prizivit? Pardon, huba, co to trepes! „Vykazat body“ som chcel napisat!
;-)
PS: Ano, urcite je vela poctivych zdravotnikov, len dufam, ze viac ako poctivych politikov, policajtov, statnych uradnikov… ale urcite to bude niekde blizko narodneho priemeru.
A pardon, ja som zabudol, ze som v CR, a to len „u nas je to tak“ ;-)
Aháá, tak oni výrobci kočárků to všechno dělají z charitativních důvodů! Zatímco šátkařské firmy jsou zatracení vydřiduši :o))))))))
A to ještě čas od času u kočárů najdou ftaláty v madlech a pláštěnkách…
Ta paní, která tvrdí, že novorozenec neobejme matku kolem pasu či co, by si nejdřív měla zjistit, jak se dávají novorozencům nožičky v poloze na stojáka a pak kecat.
Předem upozorňuji, že já sama jsem prodejcem šátků a cokoli na zmíněný článek napíšu může být chápáno jako onen zmíněný „byzny“
Nicméně mohu všechny čtenáře ujistit, že jsem se stala prodejcem šátků právě pro svou vlastní velmi pozitivní osobní zkušenost s nošením vlastního dítěte. A také Vás mohu ujistit, že prodej šátků a látkových plen opravdu není „o velkém byznysu“ jak se v článku píše, neboť já sama tuto činnost mám v podstatě jako koníček, a to z toho důvodu, že by mě internetový obchod skutečně neuživil a proto jsem ještě k tomu normálně zaměstnaná. Internetový prodej šátků a plen provozuji pouze jako vedlejší činnost a to z toho důvodu, že stále šátky a látkové pleny i přes veškerou osvětu jsou na trhu okrajovou záležitostí, a opravdový „velký byznys“ mají pod palcem výrobci kočárků, a nadnárodní společnosti co by výrobci a distributoři jednorázových plen. Nad tím, že se jedná o velký byznys se již nepozastavuje nikdo, ačkoli jsou již dostupné studie o škodlivosti jednorázových plen, o nevhodných kočárcích ani nemluvě. Ostatně, každý si může sám vyzkoušet šátky prodávat..zda se skutečně jedná o velký byznys, či nikoli..
Dále k tomu, že nošení je pouze pro zdravé děti. Já osobně, co by prodejce šátků jsem se setkala s mnoha případy, kdy byly nošeny právě děti jejiž zdravotní stav nebyl nejlepší a nošením se výrazně zlepšil a to do té míry, že i lékaři nechápali, že by takové zlepšení mohlo způsobit pouhé nošení v šátku. Konkrétně výborné zkušenosti jsou zejména s předčasně narozenými kojenci, a výborné zkušenosti jsou právě s dětmi, které nemají v pořádku kyčle. Celý princip spočívá v tom, jestli je dítě v šátku uvázáno správně či nesprávně.
Pokud dítě není zcela zdravé, rodiče by se měli informovat u několika fundovaných odborníků (prodejců šátků, porodní asistentek, u lidí, kteří mají s nošení dětí osobní zkušenost) a to včetně odborníků z řad lékařů a konzultovat nošení dítěte v šátku. Pro děti s kyčelní luxací nejsou vhodné některé úvazy, je nutné dodržovat určitá pravidla a způsoby vázání. Pokud daná pravidla rodič dodržuje, nošením se zdravotní stav dítěte může výrazně zlepšit. Naopak pokud je dítě uvázáno v šátku nesprávně, může být nošení v šátku stejně škodlivé, jako nošení v klokance, nebo nesprávné nošení na rukou. Je to tedy velmi individuální záležitost, a nelze říci, že šátek či šátkování je samo o sobě škodlivé, ale lze říci, že při nesprávném používání, může být škodlivé pro dítě úplně stejně, jako každá jiná nesprávná, nebo špatná péče o miminko. Dítěti můžeme stejně tak uškodit například nesprávným používáním plen, kosmetiky, nesprávným podáváním léků, nesprávnou stravou, nesprávnou hygienou, celkově špatnou péčí o dítě, přesto to riziko podstupujeme a děti chceme a máme je. U nošení dítěte v šátku je to podobné, nosit můžeme v šátku správně i nesprávně, je to jen na daném rodiči, stejně tak rodič může dítěti uškodit nesprávným nošením na rukou, předčasným posazováním, používání chodítek apod. Vše záleží na daném rodiči, na informovanosti a dobré či špatné péči o dítě.
V souvislosti s šátkováním je právě proto je neustále všemi fundovanými prodejci upozorňováno, na zásady správného nošení dětí, na nutnost pevně vázat, na nutnost nenosit děti s kyčelními problémy v úvazech typu kolébka apod. U každého prodejce najdete návody na vázání, jsou dodávány k šátkům zdarma, jsou k dispozici DVD s návody na vázání, pořádají se kurzy vázání šátků, často se pořádají přednášky, dobrý prodejce maminku vázat šátek naučí. Rodiče, kteří mají o tuto problematiku skutečně zájem, mají možnost zjistit si potřebné informace, naučit se skutečně správně šátek vázat, a mají možnost se sami rozhodnout zda si šátek na nošení dětí pořídí, či nikoli a zda jej budou využívat, nebo nebudou. Nošení dětí je zcela dobrovolné a je na každém rodiči a na jeho vlastním úsudku, zda tuto možnost využije či nikoli.
Většina prodejců šátků jsou maminky, které mají osobní zkušenost s nošením, jedná se drobné podnikatele a živnostníky. Rozhodně se nejedná dle slov článku o „velký byznys“ a domnívám se, že ani nejde o modní trend, spíš současné větší rozšíření šátků je na základě ústního předávání pozitivních zkušeností mezi maminkami a stále se jedná o okrajové odvětví v oboru kojenecké zboží.
Znovu-objevení nošení dětí v šátku, je dle mého názoru návrat k přirozené péči o dítě, kdy po éře nelidského zacházení s miminky např. oddělováním od matek v porodnicích v 60–80 letech minul. století nastává období, kdy se humanizuje porodnictví, podporuje se kojení, přirozená vazba matka – dítě. Rozšiřování šátkování je jen důkaz toho, že péče o miminka se celkově ve společnosti zlepšuje, a rodičům mnohem více záleží na zdravém vývoji jejich dětí, a to včetně duševní pohody jejich dítěte. Neboť jak víme, v prvních třech letech věku dítěte se vytváří dítěti základ tělesného i duševního zdraví na celý život a proto všichni máme zájem na tom, abychom pro své děti dělali jen to nejlepší…
Přeji hodně štěstí v rozhodování zda nosit či nikoli…
Jestli mohu poradit, nejlepší je udělat si vlastní úsudek na základě vlastní zkušenosti…
Tak nevím. Je to každého volba, nosit, vozit.Ano, neuznáván dlouhodobé nošení bez přestávek, 8 hodin denně apd, ale v rozumné míře, občas kočár, chování, hrát si na zemi. A když už jsme u velkého byznysu, hodina v Avete Omne stojí 800,– , nejlevnější kočár cca 6000,–, kvalitní fusak do kočáru 1000,–, SLUNEČNÍK 300,–......na nošení v šátku dobře poslouží i běžné oblečení. Čepice, boty atakdále by dítě potřebovalo tak jako tak. A kde je tedy ten byznys? A proč se článek nezaměří na klokanky, ve kterých se dítě klingá ze strany na stranu? A ještě něco, malý má problémy od narození s jednostanností, to jsem ji ještě nenosila.Cvičila Vojtovku, pak jsme se na to lidově řečeno vyprdli, začali nosit v šátku a na každé kontrole nás fyzioterapeutka chválí, jak nám ta Vojtovka hezky pomáhá. Takže asi tak.
Dlouho jsem nad tímto článkem přemýšlela. A musím říct, že mě opravdu vytočil. NEjen z pohledu matky, která šátkuje už druhý dítě. Ale i jako ženu.
JEn musím předeslat, že moje dítě by mělo být podle pana doktora ve fizickém i psychickém vývoji retardované. Jen by mě zajímalo jak mi vysvětlí, že obě moje děti sou ve vývoji (hlavně fyzickém) trochu napřed (cca 3 měsíce).
Proč mě článek vytočil???
Naše úžasná společnost, ve které bez „papíru“ nemůže nikdo nic, se mi zdá troch přiblblá.
To je samá kniha od toho nebo jinýho psychologa, hromada poradců a poradkyň, asistentů proto i ono…
Ne že bych opovrhovala psychlogama (některýma) bohužel v dnešní společnost už není MOUDROST a ti kteří by nám ji předávali, tak aspoň někdo se „snaží“
Matky, otcové… je jedno kdo, už nedají na svoje „instinkty“, pocity… Už jsme se dostali až tak daleko, že bez knih neumíme obejmout naše děti. Myslím si že tohle není dobře a že toho budeme všichni jednou litovat.
LIdi kam se poděl selský rozum? a vůbec rozum? vždyť dneska už myslí jen pár badatelů
Mam dvojmesacnu dcerku, ktora v kociari jednoducho nechce byt. Kazda prechadzka zacina aj konci hysterickym placom. Akonahle ju uviazem do satky upokoji sa a zaspi a ja mozem ist pokojne na prechadzku alebo nakupit. Vyuzivam ju aj doma, pretoze chce byt stale na rukach a v "najzdravsej horizontalnej polohe" nevydrzi prilis dlho a zacne plakat. Vacsina deti jednoducho polozena na posielke alebo v kociari nie je spokojna a dava to aj hlasnym krikom najavo. Skoda, ze autori clanku neporadia, co s tym.
Všem z vlastní zkušenosti můžu doporučit výborný workshop nošení děti v šátku v Acentru, kde pěkně vysvětlí, proč uvažovat nebo neuvažovat o nošení dítěte v šátku, jaké výhody to má pro dítě a jaké pro rodiče, kdy je třeba s nošením přestat a mnoho dalšího. http://www.acentrum.eu/program/noseni-deti-v-satku
Myslím si, že článek trochu přehání, každopádně se v tomhle ohledu ještě zamyslím a podívám se na další zdroje. Já osobně dítě v šátku ( http://www.pinkorblue.cz/Na-cestovani/Satky-na-noseni-deti/AMAZONAS-satek-na-noseni-deti-Carry-Sling-BERRY-510-cm.html ) občas nosím, ale myslím si, že ne tak často, aby to mělo nějaký negativní vliv.