Názor k článku Neničíme dětem nošením v šátku páteř? od Nejmenovaný prodejce šátků - Předem upozorňuji, že já sama jsem prodejcem šátků...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 10. 2009 22:36

    Nejmenovaný prodejce šátků (neregistrovaný)

    Předem upozorňuji, že já sama jsem prodejcem šátků a cokoli na zmíněný článek napíšu může být chápáno jako onen zmíněný „byzny“

    Nicméně mohu všechny čtenáře ujistit, že jsem se stala prodejcem šátků právě pro svou vlastní velmi pozitivní osobní zkušenost s nošením vlastního dítěte. A také Vás mohu ujistit, že prodej šátků a látkových plen opravdu není „o velkém byznysu“ jak se v článku píše, neboť já sama tuto činnost mám v podstatě jako koníček, a to z toho důvodu, že by mě internetový obchod skutečně neuživil a proto jsem ještě k tomu normálně zaměstnaná. Internetový prodej šátků a plen provozuji pouze jako vedlejší činnost a to z toho důvodu, že stále šátky a látkové pleny i přes veškerou osvětu jsou na trhu okrajovou záležitostí, a opravdový „velký byznys“ mají pod palcem výrobci kočárků, a nadnárodní společnosti co by výrobci a distributoři jednorázových plen. Nad tím, že se jedná o velký byznys se již nepozastavuje nikdo, ačkoli jsou již dostupné studie o škodlivosti jednorázových plen, o nevhodných kočárcích ani nemluvě. Ostatně, každý si může sám vyzkoušet šátky prodávat..zda se skutečně jedná o velký byznys, či nikoli..

    Dále k tomu, že nošení je pouze pro zdravé děti. Já osobně, co by prodejce šátků jsem se setkala s mnoha případy, kdy byly nošeny právě děti jejiž zdravotní stav nebyl nejlepší a nošením se výrazně zlepšil a to do té míry, že i lékaři nechápali, že by takové zlepšení mohlo způsobit pouhé nošení v šátku. Konkrétně výborné zkušenosti jsou zejména s předčasně narozenými kojenci, a výborné zkušenosti jsou právě s dětmi, které nemají v pořádku kyčle. Celý princip spočívá v tom, jestli je dítě v šátku uvázáno správně či nesprávně.

    Pokud dítě není zcela zdravé, rodiče by se měli informovat u několika fundovaných odborníků (prodejců šátků, porodní asistentek, u lidí, kteří mají s nošení dětí osobní zkušenost) a to včetně odborníků z řad lékařů a konzultovat nošení dítěte v šátku. Pro děti s kyčelní luxací nejsou vhodné některé úvazy, je nutné dodržovat určitá pravidla a způsoby vázání. Pokud daná pravidla rodič dodržuje, nošením se zdravotní stav dítěte může výrazně zlepšit. Naopak pokud je dítě uvázáno v šátku nesprávně, může být nošení v šátku stejně škodlivé, jako nošení v klokance, nebo nesprávné nošení na rukou. Je to tedy velmi individuální záležitost, a nelze říci, že šátek či šátkování je samo o sobě škodlivé, ale lze říci, že při nesprávném používání, může být škodlivé pro dítě úplně stejně, jako každá jiná nesprávná, nebo špatná péče o miminko. Dítěti můžeme stejně tak uškodit například nesprávným používáním plen, kosmetiky, nesprávným podáváním léků, nesprávnou stravou, nesprávnou hygienou, celkově špatnou péčí o dítě, přesto to riziko podstupujeme a děti chceme a máme je. U nošení dítěte v šátku je to podobné, nosit můžeme v šátku správně i nesprávně, je to jen na daném rodiči, stejně tak rodič může dítěti uškodit nesprávným nošením na rukou, předčasným posazováním, používání chodítek apod. Vše záleží na daném rodiči, na informovanosti a dobré či špatné péči o dítě.

    V souvislosti s šátkováním je právě proto je neustále všemi fundovanými prodejci upozorňováno, na zásady správného nošení dětí, na nutnost pevně vázat, na nutnost nenosit děti s kyčelními problémy v úvazech typu kolébka apod. U každého prodejce najdete návody na vázání, jsou dodávány k šátkům zdarma, jsou k dispozici DVD s návody na vázání, pořádají se kurzy vázání šátků, často se pořádají přednášky, dobrý prodejce maminku vázat šátek naučí. Rodiče, kteří mají o tuto problematiku skutečně zájem, mají možnost zjistit si potřebné informace, naučit se skutečně správně šátek vázat, a mají možnost se sami rozhodnout zda si šátek na nošení dětí pořídí, či nikoli a zda jej budou využívat, nebo nebudou. Nošení dětí je zcela dobrovolné a je na každém rodiči a na jeho vlastním úsudku, zda tuto možnost využije či nikoli.

    Většina prodejců šátků jsou maminky, které mají osobní zkušenost s nošením, jedná se drobné podnikatele a živnostníky. Rozhodně se nejedná dle slov článku o „velký byznys“ a domnívám se, že ani nejde o modní trend, spíš současné větší rozšíření šátků je na základě ústního předávání pozitivních zkušeností mezi maminkami a stále se jedná o okrajové odvětví v oboru kojenecké zboží.

    Znovu-objevení nošení dětí v šátku, je dle mého názoru návrat k přirozené péči o dítě, kdy po éře nelidského zacházení s miminky např. oddělováním od matek v porodnicích v 60–80 letech minul. století nastává období, kdy se humanizuje porodnictví, podporuje se kojení, přirozená vazba matka – dítě. Rozšiřování šátkování je jen důkaz toho, že péče o miminka se celkově ve společnosti zlepšuje, a rodičům mnohem více záleží na zdravém vývoji jejich dětí, a to včetně duševní pohody jejich dítěte. Neboť jak víme, v prvních třech letech věku dítěte se vytváří dítěti základ tělesného i duševního zdraví na celý život a proto všichni máme zájem na tom, abychom pro své děti dělali jen to nejlepší…

    Přeji hodně štěstí v rozhodování zda nosit či nikoli…

    Jestli mohu poradit, nejlepší je udělat si vlastní úsudek na základě vlastní zkušenosti…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).