Tímto článkem se akorát vyvolává zbytečná panika. Je to, jako byste řekli, že se nemůže jíst mák, protože obsahuje opium...
Celkem zajímavá informace (z roku 2007) je na těchto stránkách:
http://www.bezpecnostpotravin.cz/toxicitu-kumarinu-nelze-vztahovat-na-skorici.aspx
A ještě jedna poznámka: Cinnamomum zeylanicum (syn. cinnamomum verum) je u nás jako koření velmi těžce sehnatelné, nabízejí je spíše jen obchody zaměřené na koření. Pokud vím, tak skořice, která se běžně v ČR prodává - např. Vitana, Kotanyi, aj. (a co si pamatuji, tak to tak bylo vždy) je cinnamomum cassia. A kolik lidí se doteď otrávilo kumarinem?
Dobrý den, pravou, tedy cejlonskou skořici nejvyšší kvality seženete na www.cejlonskekoreni.cz :)
V poslední době se nemohu ubránit dojmu, že skořice (mletá) od většiny výrobcú a prodejců na našem trhu, je navíc "obohacována" xanthanem, nebo modifikovaným škrobem a pod. Běžný konzument při obvyklém způsobu použití nemá nejmenší šanci to zjistit. Na balení samozřejmě nic uvedeno není.
Nejlepší cejlonskou skořici seženete u nás na www.cejlonskekoreni.cz nebo na našich stáncích na farmářských trzích v Praze :)
Tak já právě skonzumovala balík vietnamské skořice, což je ta nepravá, která mi byla doporučena jako hlavní složka diety. Jelikož byla vcelku, dá se hezky vidět rozdíl. Chuť je mnohem lepší, než u ceylonské, ale potom co jsem si teď přečetla se cítím oplravdu zajímavě.. Konzumovala jsem asi dva týdny skoro denně a teď začínám mít otoky dásní, těžko říct, jestli to s tím souvisí..