Víte, zrovna párky ale opravdu vycházejí lépe důkladně namleté, k čemuž se SOM hodí dobře. Něco jiného jsou silnější klobásy, tam mají varianty s kusy masa smysl bez diskuse (a ty se také prodávají celkem běžně), ale tenké párky jsou trochu specifické.
Ad kuřecí párky - kupodivu to dost lidí preferuje, asi kvůli zblbnutí teoriemi o škodlivosti tuku a představě o dietnosti... Sám mám jednoznačně raději vepřové, jenže zrovna to o konzistenci u nich platí do značné míry taky. Ale nechal bych to stranou, článek je o reportáži od zpracovatele drůbeže.
Já tedy párky nejím asi dobrých 20 let a i průmyslové klobásky či salám jím jen docela v omezené míře, minimálně.
Do dnes si ale pamatuji, že jemné drůbeží, nebo telecí párečky bývaly výborné. Dnes se nic takového myslím už nevyrábí (a i za komunistů to bylo myslím určeno na vývoz). Cena by dnes musela být závratná.
Když si uvědomím za jak šílenou cenu Babiš a spol. prodávají oddělená kuřecí prsa a stehna, navíc díky tomu jistě značně přešlechtěných kuřat a ještě plných hormonů a antibiotik, o tom čím se živila nemluvě,... Myslím, že by už ani separát nemuseli zpracovávat. Cena oproti celému kuřeti je přímo děsivá (a ještě do toho tlačí slanou vodu - prý křehčení). Bez zajímavosti není ani to, že pojízdné prodejny (s čerstvým chlazeným masem) dokáží cenu stlačit klidně i na polovinu.
Jen pro úplnost. Ty klobásky nejím protože mi cena za ně příjde neadekvátní. Navíc tuším co tam dávají. Pochutnaly jste si někdy v poslední době na chuti masa u salámu, nebo klobásky? Je v nich tolik koření, že maso ani nevnímáte. Změna byla však pozvolná, navíc ochucovací průmysl to má celkem zmáknuté (mnohdy to chutná opravdu lépe než originál, a pokud navíc někdo originál ani nezná...) a tak se to kupuje.
Pravda je také, že doma si tak levně podobné potraviny prostě nevyrobíte a nezřídka vás výjdou na více než dvojnásobnou cenu jen za suroviny, práci nepočítaje. Pokud si surovinu (maso) zajišťujete vlastními silami, tak zase zpravidla cenu vůbec neřešíte, je prostě úplně někde jinde, investujete zpravidla svůj čas.
Ale ano, dobré klobásky se dají sehnat celkem snadno a ani bych neřekl, že jsou ceny nějak šílené. To samé salámy - jen se prostě nesmí jít na nejlevnější variantu (ale ani ne na nejdražší).
Co se týče párků, tak já je beru spíš jako rychlé jídlo, kde o vysloveně labužnický zážitek nejde. Problém byl před nějakou dobou, kdy (jak celkem pravdivě píší v článku), bylo módní do všeho cpát sóju a podobné šmejdy, tehdy se hlavně u levnějších druhů občas narazilo na něco, co se nedalo akceptovat ani jako to "rychlé jídlo". V tu dobu jsem se jim také začal vyhýbat. V poslední době mi ale připadá, že se kvalita přeci jen trochu zlepšila a navíc se rozšířil výběr, tak zase jíme doma párky více... Mimochodem v tomto dost souhlasím s článkem v tom, že je daleko lepší použít maso oškrabané z kostí než ta dřívější šaškárna se sójou :-(
Jinak jedna poznámka - ne že bych měl Babiše moc v oblibě, ale zrovna "křehčené maso" bych mu fakt nevyčítal. Tohle byla v jisté době "móda" velkých řetězců, které k tomu prvovýrobce spíš dotlačily, v poslední době to ale pod tlakem zákazníků zase docela mizí (uvidíme, zda to bude trvalé zlepšení anebo jen dočasné).
Zkuste někdy poctivé debrecínské párky se cca 80% masa (bez separátu). Hrubozrnné, vynikající. Ano, nebudou v akci za 69Kč, ale nebyla řeč o ceně, ale o chuti.
Nápodobně zkuste pravé vídeňské párky, obsah masa přes 90% a to včetně telecího. Že řekne, že mu tohle nechutná, zato plastová "střívka" plněná sajrajtem bude velebit, tak tomu prostě já neuvěřím.
Parek nebo lepe receno frankfurtsky bratwurst, podle bucku, je 500 let stara zalezitost a v te dobe separat jeste nemeli. Ani ve Vidni u Lehnera pred 200 lety, ani u Satrapy v Kostelci pred 100 lety ho nemeli. To jsou milniky, ktere definovaly cely uzenarsky obor. Jenze Krbcova si udela vejlet k Babisovi a hned sepise clanek o vyhodach separatu. A vime co? Priste tohle zacnu psat rovnou na facebook, uz me tyhle zaplaceny clanky prestavaji bavit.
Co obsahují ty přípravky na klouby? Kolagen. Kde ho berou? Z chrupek, šlach a kůží. Co je v separátu? Chrupky, šlachy a kůže. Takže ano, párek ze separátu lze použít na revmatismus stejně dobře, jako ty krásné barevné pilulky kilo za kus.
P.S.: To "stejně dobře" neznamená, že to má nějaký účinek, ale jen to, že je stejný (třeba i žádný).
Ale tohle ja nerozporuji, ze separat je v podstate svym slozenim prospesnejsi nez ciste maso. Zvirata se vzdycky jedla cela krom kosti a od doby, co umi lide varit, tak se varily i kosti a pil se vyvar.
Pisu o tom, ze dalsi slozky, ktere se do beznych parku davaji (barviva, aromata, konzervanty), naopak revmatismus podporuji a to skrze zvyseni zanetlivosti organismu ("neprimerena" imunitni reakce). Takze bezny parek bude mit temer s jistotou horsi ucinek nez ta tableta.
> Co obsahují ty přípravky na klouby? Kolagen.
Ucinnost kolagenu na zdravi kloubu je nepodlozena fama a pripravky na bazi kolagenu se od nedavneho zprisneni legislativy nesmi inzerovat jako prospesne pro klouby. Viz: http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2291.htm
A glukosamin na to neni o moc lepe: http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2691.htm
To je úžasné. Jíte párky ze separátu s vírou, že přítomné pomleté klouby a šlachy Vám vyléčí revmatismus. Ale že při trávení masa vzniká jako odpadový produkt kyselina močová, která bývá jednou z hlavních příčin revmatismu, Vás netrápí. To už mi přijdou logičtější skoky na hlavu z 5. patra jako léčba snížení žaludku :-D
Dobrý den, podle české vyhlášky se separát, tedy strojně oddělené maso, a to ani drůbeží ani žádné jiné, do špekáčků a řady tradičních párků (vídeňských, debrecínských, spišských, lahůdkových, jemných...) vůbec používat nesmí. Pokud by v takto označených produktech separát byl, je to porušení zákona. Naopak použití separátu, případně i kůže vyhláška připouští u drůbežích uzenin. Zdravím LK, Vitalia.cz
To ano, ale bohužel žádná vyhláška nestanoví, že když se něco jmenuje telecí párek, že to má být z telete, takže to obsahuje 60% SOM, vodu, škrob a aby se neřeklo 2% telecího masa.
Ale to není nic nového pod sluncem. Už ty dietní drůbeží párky za komunistů se dělaly z drůbežích kůží a uzeného bůčku. Ne nadarmo si řezníci z masokombinátu pro sebe vyráběli extra várky uzenin, a ty z obchodu nedávali ani psovi.
Kvalitni parek NEMUZE byt z kureciho masa. Vubec se nedivim, ze parek z kureciho masa u lidi propadl. Do parku nepatri kureci maso - ani "prave" ani strojne oddelene.
Prijde mi zrudne, ze kdyz v obchode chci 20dkg sunky, tak se me prodavacka zepta: "Kureci?".
Kureci "sunka". Kureci "parky". Kureci "opekacky". To jsme to dopracovali.
Právě jsem shlédl výborné dvd s filmem Oui, šéfe, kde se tamní šéfkuchaři snažili vařit pomocí "molekulární" biochemie. Ze dvou kachen udělali malé kostičky rosolu a podávali to jako Kachnu na švestkách :)))
Obhajoba zněla něco ve smyslu moderní vaření a už jsem i v TV viděl pořady o tomto šíleném kuchtění.
Hájit tedy hnusný a nechutný separát pomocí čísel, kolik že obsahuje bílkovin a že se vyrovná normální svalovině je naprostá lež a podvod na lidi.
Je to klasický případ, kdy výrobce bue do roztrhání krc e hájit tenhle humáč a hájí se čísly.
Obyčejné idi jste od těch 90. let zblbli natolik, že ž neví co je dobré a nechali jste nás navyknout na tento způsob úpravy drůbežích skeletů, které by měli být primárně určeny na vývar, na polévku.
Ty obhajobo jedna Vodňanská, nějak moc ti roste hřebínek!!!
??? Kdyz mam cele kure, tak ho ohlodam na kost, zena sni chrupavky. Kuze samozrejme taky neprijde nazmar, je pod ni zdravy tuk (bavim se nyni o normalne krmenych kuratech a ne masovkach). Delali to tak moji a jsem si jist ze i vasi predci po par set tisic let u vsech zvirat, ktere ulovili.
Takze mi chcete rici, ze kdyz to maso od kosti a chrupavky se oddeli jinak, nez vlastnima zubama, ze je to "humac" ??? Mate pravdu, ze se to nevyrovna svalovine. Je to u dobre krmenne zvere ta vyzivnejsi cast. Svalovina je ta mene vyzivna cast, protoze je to proste jenom svalovina a nic vic. Jenomze doba je jaksi vykloubena a lidi povazuji tuk, chrupavku, morek, vnitrnosti za neco podradneho a spatneho.
Já si myslím, že o párek z masa zájem je. Musí se však jednat o kvalitní maso, ne maso ze starých krav a bachyní, ne o bůhvíjak staré zamražené ořezy, které se sem vozí prakticky jako odpad ze starých zemí EU. Kvalita potravin je mizerná a nedivím se tomu, že někteří zákazníci raději preferují párky z čerstvého ořezu kuřete, mladého prasete či mladého býka, než maso ze starých kusů či zamražený dovoz. Dneska si koupí řezník od zemědělce raději starou krávu za cca 28,- Kč za kilogram, než mladého býka za cca 46,- Kč za kilogram živé váhy. Babiš dováží do republiky půltunové kostky starého zmraženého masa (ořezy, laloky, cáry) a z toho šmejdu se vyrábí třeba i Poličan, který se tváří jako kvalitní produkt za cenu přes 300,- Kč za kilo. Potom se nedivme, že kvalita tohoto kdysi nejkvalitnějšího salámu je vesměs katastrofální. http://ekonomika.idnes.cz/testem-policanu-na-podil-bilkoviny-neprosla-temer-polovina-salamu-1dl-/test.aspx?c=A130703_113521_ekonomika_spi
Tedy kdyz nechteji, abych tomu rikal separat, tak ja nebudu. Je to stejne nepresne, kdyz je to vlastne sracka. Jen pro predstavu, jak se tohle a podobne veci vyrabeji, doporuciji shlednout toto:
https://www.youtube.com/watch?v=FEMbWn6ClxM https://www.youtube.com/watch?v=zbPK9mF4xqU
A to zdaleka jeste nejsou vsechny lahudky, ktere pro nas vyrobci s laskou pripravuji. Takove kureci kuze, kdovijak dlouho machane v octe, aby zmekly, nasledne vyprane a sesrotovane do parku, ve kterych neni ani kousek masa, to je jiste take basta. Nebo kureci maso, ze ktereho se napred vyvari veskera chut a vyzivna hodnota a nasledne se lifruje jako maso treba do skolnich jidelen! Tak to radsi ty raci oci, co tu ted furt inzeruji.