Že deprese a jídlo souvisí je desítky let známá věc. Tvrdil mi to už můj gastroenterolog i psychiatr, a to již kolem roku 2000. Píše se to dokonce v příbalovém letáku psychofarmak. Psychiatr proto chce vědět, co se děje s vaší váhou, a občas mění léky.
Co článek ale podstrkává je možnost, že by z jídla byla deprese. O tom dost pochybuji. Prokázaný vztah je ten opačný: s depresí se jí špatně. Řada antidepresiv podporuje chuť k jídlu, jiná psychofarmaka podporují trávení atd. Navíc deprese je zrovna ta nemoc, která vám efektivně brání držet dietu a jíst zdravě - proč se tím totiž trápit, když svět už takhle stojí za ... Psychiatr je navíc ten poslední, kdo by vás nutil k přísné dietě. A jak už jsem jednou napsal: ty léky vám budou zvyšovat chuť k jídlu. A nebude to chuť na okurku, nýbrž chuť na něco intenzivního, kořeněného, tučného.
Zkrátka, lidé s rozvinutou depresí nejedí zdravě. Je tam velmi silná korelace. Že implikace je deprese => nezdravé jídlo vám potvrdí kdejaký psychiatr, kterému pacient PO nasazení léčby přibral 10-15Kg.
Článek upozorňuje na souvislost - korelaci, ne jednoznačnou kauzalitu příčina -> důsledek. To by s nejen českými a obecně fastfoodovými stravovacími návyky byla v západní populaci deprese daleko více rozšířená.
Existují ovšem studie zabývající se souvislostí mezi stravou (ztužené pokrmové tuky, palmový tuk, ...) a fungováním neuropřenašečů - nervové soustavy nebo citovaných onemocnění "Alzheimerova choroba, cukrovka a srdeční onemocnění". Takže možný podíl stravování bych z mixu příčin na rozvoj (zejména ve smyslu zhoršování, ne iniciace) deprese apriori nevylučoval. Duše nefunguje nezávisle na těle. Pokud je tělo zaměstnáno zpracováním těžkého oběda, pak směřuje přednostně energii do trávení. Pokud chybí ve stravě draslík nebo hořčík, snáz se dostaví svalové křeče. Pokud ... .
Viz. např.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/tucna-strava-muze-zmenit-fungovani-mozku-i-celeho-nervoveho/r~72b6967afded11e7adc2ac1f6b220ee8/