„Tady se nemusíte ptát, jestli vám připravíme jídlo bez lepku. Je to tu totiž zcela automatické. V Uhelně naopak musíte prosit o to, zda vám uvaříme jídlo s lepkem,“ říkají provozovatelé moderní restaurace v centru Prahy. Specializují se na bezlepkovou kuchyni, kterou vyhledává čím dál víc lidí. „Pečeme si vlastní bezlepkové pečivo a připravujeme domácí dezerty. Po lepku tu není ani památky, nemusíte se obávat, že si od nás odnesete nepříjemnou alergickou reakci.“
Lepku se lidé vyhýbají z různých důvodů. Někteří trpí celiakií (nesnášenlivostí lepku) či alergií, jiné k tomu vede snaha o redukci váhy či přesvědčení, že bezlepková strava je zdravější.
Alergie na lepek a nesnášenlivost lepku není totéž
Lepek patří do skupiny potravinových alergenů. Lidé citliví na tuto směs bílkovin obsaženou v zrnech pšenice, ječmene, žita a ovsa se potýkají s téměř stejnými příznaky jako lidé trpící celiakií. Rozdíl je však v tom, že průjem, zvracení anebo vyrážky přicházejí bezprostředně nebo maximálně za několik hodin po požití lepku. A stejně jak přišly, tak také odejdou.
Naproti tomu celiak první příznaky pociťuje až po době 3–6 měsíců, během které si jídlo s lepkem dopřával. A jejich následky jsou mnohem závažnější.
Čtěte více: Život bez rohlíku
Příznaky poukazující na celiakii
- občasná kašovitá stolice
- nadýmání, nevolnost, bolesti břicha
- u dětí nedostatečné přibývání na váze, malý vzrůst
- poruchy koncentrace nebo poruchy chování
- depresivní poruchy
- nedostatečná výkonnost
- náchylnost k infekcím
- anemie z nedostatku železa
Čtěte více: Život bez rohlíku
Projevy alergie na lepek
- bývají velmi překotné
- astmatické projevy
- kopřivka nebo ekzém
- bolesti břicha
- průjem
- anafylaktický šok