"Eko-spotřebitelé si nakupují zboží, které deklaruje, že bylo vyrobeno s nízkým dopadem na životní prostředí, což jim může poskytovat morální oporu k sobeckému a pochybnému jednání,“ uvedla pro britský server The Register spoluautorka studie, profesorka Nina Mazarová. Celou studii v angličtině si můžete přečíst ZDE.
Výzkum sledoval chování dvou skupin lidí, jejichž členové měli udělat nákup s určitou sumou peněz a na každém bylo, zda si zvolí obchod s eko-produkty, nebo běžný obchod.
Je pro vás nákup biopotravin a ekoproduktů odpustkem?
Čtěte téma: Bio: Podvod, nebo spása
Tazatelé pak dostávali otázky a za odpovědi byli placeni. Jako při hře. Zároveň jim bylo dopředu sděleno, že mohou lhát, aby zvýšili zisk z dotazovací hry. Navíc se pak po odpovědi měli vyplácet sami z přiložené obálky. Takže účastníci testu mohli nejen lhát, ale i krást (ovšem to jim nikdo neradil).
Výsledek byl u obou sledovaných skupin jednoznačný – milovníci eko-produktů častěji lhali a také kradli.
Bio z vás nic lepšího neudělá, varuje studie
Studie tak upozorňuje na určitý aspekt, kdy se údajně může u konzumentů eko-produktů projevit zpětná reakce na altruismus, který musí projevit při koupi dražšího ekologicky nezávadného zboží. Následně se proto mohou chovat méně altruisticky v jiných situacích. Nikdo by podle autorů studie neměl propadat dojmu, že z něj například konzumace bio-potravin dělá lepšího člověka.
Čtěte téma: Bio v Jednotě: žádná sláva, soudruzi
Autoři studie Torontské univerzity ovšem zdůrazňují, že nelze takto automaticky ocejchovat všechny, kdo dávají přednost biopotravinám, solárním panelům nebo přírodní kosmetice.
Britský server The Register ke studii poznamenal, že byla příliš podbízivá vůči fastfoodovému průmyslu a obchodním řetězcům.