Novelizace zákona o potravinách chce v zásadě dvě věci: posílit ochranu zdraví spotřebitelů a jejich informovanost a zvýšit efektivitu dozoru.
Takové jsou klíčové motivy rozsáhlé novelizace zákona o potravinách (č. 110/1997 Sb.) a navazující úpravy zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci (č. 146/2002 Sb.). Oba návrhy zpracovalo Ministerstvo zemědělství a posílá je do připomínkového řízení.
„Musíme zefektivnit kontrolu nejen proto, že usilujeme o malý, úsporný stát, ale i proto, aby si u obchodníka nepodávali dveře různí kontroloři, z nichž jeden sleduje balené maso a druhý nezpracované,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl. Ministerstvo dlouhodobě usiluje o změnu v dohledu nad potravinami.
K tématu: Kolik institucí u nás vlastně kontroluje potraviny?
Namísto tří až deset milionů korun
Navržená novelizace tak především nově upravuje kompetence dozorových orgánů a stanoví novou výši sankcí.
Například dosavadní sankce do 1 milionu korun za prohřešky administrativní povahy se podle návrhu zvyšuje až na 3 miliony korun a sankce za nedodržení požadavků na jakost, podmínky uchování, označování či jiné požadavky vyplývající z předpisů EU (dosud do 3 milionů korun) je nově navržena do 10 milionů korun.
Ministerstvo zemědělství současně navrhuje, aby jemu podřízené organizace do budoucna prováděly kontrolu v celém řetězci výroby a spotřeby potravin, tedy i v provozech stravovacích služeb, tzn. v restauracích apod., kde dosud kontrolu zajišťovaly orgány podřízené Ministerstvu zdravotnictví, tedy zejména hygiena.
Čtěte také: Zarážející: Hygiena prodeje potravin nemá žádná konkrétní pravidla
Po zvýšení pokut za falšování a jiné šizení potravin volají zejména spotřebitelé. A bylo by co pokutovat… Napsali jsme k tématu:Ve falšování potravin se objevují stále nové a nové triky, výsledky kontrol v galerii:
Další případy FALŠOVÁNÍ POTRAVIN a NEDODRŽOVÁNÍ HYGIENY