Poslanci včera schválili novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Novela zvyšuje pokuty pro nepoctivé výrobce a obchodníky, zavádí označování potravin, které má být lepší než to dosavadní, a má ambici zvýšit informovanost zákazníků.
Jedná se o největší úpravu potravinářské legislativy od vstupu České republiky do Evropské unie. Ukládá například obchodním řetězcům povinnost zveřejnit pět zemí, ze kterých pochází největší podíl nabízeného sortimentu. Budeme na tom tedy podobně jako Slovensko, které má od dubna loňského roku schválenou novelu zákona, jež nařizuje velkým prodejcům dvakrát do roka zveřejnit údaje o zastoupení slovenských potravinářských produktů na svých tržbách.
K tématu: Podíl národních potravin: Slováci obešli EU. Co my?
Nejhorší potraviny roku 2013
Písmenek na obale přibude
„Naším cílem bylo zlepšit informovanost, a tím i ochranu spotřebitelů. Podle schváleného zákona budou mít lidé více údajů o potravinách, a díky tomu se mohou lépe rozhodovat při nákupu. Například u nebalených potravin budou muset obchodníci viditelně uvést informaci o výrobci potraviny,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Ale nejde jen o to, že určité informace musejí být uvedeny na obalu. Musejí tam navíc být uvedeny tak, aby si je zákazník mohl bez problémů najít a přečíst. „Nově je proto stanovena minimální velikost písma, kontrast písma proti pozadí či lokalizace některých údajů na obalu. U některých druhů mas bude povinné označovat zemi původu, ve stejném duchu se uvažuje v budoucnu i o dalších výrobcích – například mléku a mléčných produktech,“ uvádí Petr Baudyš ze společnosti QSL, jež se věnuje kvalitě, bezpečnosti a legislativě potravin.
Za porušení kvalitativních požadavků nebo za špatně označené potraviny hrozí peněžitý trest až deset milionů korun, doposud to byly miliony tři. Pokud bychom měli opět srovnávat se Slovenskem, tam je od loňského roku v platnosti zákon, který kontrolním orgánům umožňuje ukládat pokuty za nedostatky při výrobě, distribuci a prodeji potravin až do výše pěti milionů eur, tedy sto třiceti sedmi milionů českých korun. Za nebezpečné a zdravotně závadné potraviny mohou dostat výrobci sankci až do výše padesát milionů korun.
Zvěřina v hospodách pod dozorem
Novela také vymezuje kompetence dozorových orgánů při kontrolách veřejného stravování. Kvalitu jídla v restauracích a jídelnách budou nově prověřovat i inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy. „Dosavadní dozor tak bude významně posílen zejména o kontrolu bezpečnosti, kvality a původu surovin a pokrmů, včetně zvěřiny, které se podávají v jídelnách a restauracích,“ říká Marian Jurečka. Názory na kompetence nad dozorem potravin se však mezi odborníky liší, viz např. komentář: Volby se blíží a potravinám náhle rozumí každý.