Snižte příjem soli o třetinu a zachráníte své srdce. Jak se naučit méně solit, aby vám i tak chutnalo

8. 11. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zatímco v Evropě se spotřeba soli snižuje, Češi si stále dopřávají soli téměř třikrát více, než by měli. To má přitom za následek například onemocnění srdce a cévní soustavy, ale podílí se i na vzniku obezity, demence či osteoporózy. O třetinu nižší spotřeba soli by přitom znamenala také o třetinu nižší výskyt kardiovaskulárních příhod. Odborníci však současně upozorňují, že jen méně solit zdaleka nestačí. Co tedy změnit?

Češi průměrně spotřebují 13,4 g soli denně, což výrazně převyšuje její konzumaci v ostatních evropských zemích. Tam se její příjem pohybuje kolem 10 g na osobu a den. Světová zdravotnická organizace však doporučuje denně přijímat ještě mnohem méně, konkrétně méně než pět gramů denně. Důvody jsou zřejmé.

Co se dozvíte v článku
  1. Jak nám škodí nadbytek soli?
  2. O lžičku méně soli, o třetinu méně nemocí
  3. Kde všude je sůl?
  4. V jiných zemích se program osvědčil
  5. Jak z jídelníčku eliminovat sůl?

Jak nám škodí nadbytek soli?

„Nadměrný přísun soli zvyšuje krevní tlak, který způsobuje mozkové příhody, srdeční infarkty nebo poškození ledvin,“ říká profesor Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Podle serveru mene-solit.cz se při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli zvýší krevní tlak, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria. Také některé bolesti hlavy mají souvislost s přemírou soli, což se navíc zřejmě odvíjí od zvýšeného krevního tlaku.

Kromě toho se nadměrný příjem soli podílí na rozvoji demence, obezity, rakoviny žaludku nebo osteoporózy.

České děti tloustnou i proto, že rodiče jim jídlo moc solí Přečtěte si také:

České děti tloustnou i proto, že rodiče jim jídlo moc solí

O lžičku méně soli, o třetinu méně nemocí

„Každý rok tady umírá na onemocnění srdce, mozku či cév téměř 50 000 lidí – často bohužel úplně zbytečně. Až 80 procentům kardiovaskulárních příhod se totiž dá předem zabránit. I z toho důvodu vznikl Národní program snížení příjmu soli. Pomocí něho bychom chtěli v Česku do roku 2030 snížit příjem soli průměrně o 4 g na den. Díky tomu by mohl počet kardiovaskulárních příhod klesnout až o 30 procent,“ vysvětluje profesor Václavík.

Autor: SZÚ

Kde všude je sůl?

Většinu soli, kterou Češi přijímají, přitom obsahují nakupované potraviny. Sůl přidávaná do jídla během vaření nebo přímo při jídle se na celkové spotřebě podílí jen z 15, maximálně z 20 procent. 

„I když u nás jídlo poměrně hodně solíme, tři čtvrtiny soli přijímáme z potravin, které si kupujeme v obchodech. Sůl totiž obsahují téměř všechny potravinářské výrobky, často ve velkém množství. Hlavním opatřením, které bude zapotřebí, je proto omezení obsahu soli v pečivu, uzeninách a dalších výrobcích,“ říká lékař.

Obsah soli v jídelníčku 

  • 75 procent soli přijímáme z již hotových výrobků – pečivo, mléčné a masné výrobky, vysoce průmyslově upravené potraviny (instantní potraviny, kečupy, hořčice, majonézy, pochutiny), minerální vody 
  • 15 procent soli přijímáme solením nebo dosolováním při samotné přípravě pokrmů 
  • 10 procent soli se nachází ve formě sodíku přirozeně v potravinách

Výrobky by se proto podle něj měly také začít lépe označovat – zřetelně by se na nich měl uvádět nejenom obsah soli, ale i procento, kterým se daná potravina podílí na denní doporučené dávce pro dospělé osoby. „To vše musí provázet velká edukační kampaň. Lidé musí pochopit, v čem jim sůl může škodit a proč je důležité, aby si vybírali potraviny s menším obsahem soli,“ dodává profesor.

V jiných zemích se program osvědčil

Při přípravě Národního programu snížení příjmu soli, který internisté představí na listopadovém kongresu České internistické společnosti ČLS JEP, se odborníci inspirovali v zahraničí, kde už podobné programy proběhly a výsledky přinesly – například ve Finsku či ve Velké Británii skutečně klesl u pacientů krevní tlak a ubylo lidí zemřelých na kardiovaskulární příhody.

„Program by měl přispět ke zlepšení zdraví celé české populace. Věříme, že pro něj získáme podporu odborných společností, zákonodárců i ministerstev,“ uzavírá lékař.

Jak moc solíte?

Jak z jídelníčku eliminovat sůl?

Pět gramů soli, kolik by měl dospělý člověk za den přijmout, je asi jedna čajová lžička. Jak příjem soli omezit?

  • Sůl ubírejte postupně, aby si vaše chuťové buňky postupně zvykaly.
  • Jídlo na talíři už si nedosolujte.
  • Vařte doma, pokud musíte jíst v restauraci, požádejte o méně slané jídlo.
  • Sůl můžete nahradit kořením a bylinkami (ne však kořenící směsí, ty obsahují soli velké množství) – dobře fungují česnek, cibule, sušené bylinky, zázvor, ale i houby, ořechy či semínka.
  • Snažte se nepoužívat bujóny, masox a kupovaná dochucovadla.
  • Pečivo kupujte bez krystalků soli na povrchu.
  • Nekupujte nakládané maso a hotové marinády, vše si můžete připravit i doma.
  • Čtěte etikety, srovnávejte potraviny mezi sebou a vybírejte ty, které obsahují co nejméně soli.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).