Světový objev českých vědců pomůže při léčbě onemocnění srážlivosti krve.
Velký úspěch se podařil vědcům Ústavu hematologie a krevní transfuze ve spolupráci s Akademií věd při zkoumání krevního srážení. Podařilo se jim popsat mechanismus, který pomáhá vysvětlit vliv hladiny fibrinogenu na srdeční a cévní onemocnění.
čtěte dále: Trombóza
Fibrinogen je krevní bílkovina, která se běžně vyskytuje rozpuštěná v krevní plazmě a je nezbytná ke správnému zajištění krevního srážení. Tyto nejnovější poznatky publikoval nejprestižnější světový hematologický časopis Blood.
Češi se díky objevu dostanou do učebnic
„Náš výzkum otevírá cestu pro vývoj nových léků, které zabrání vzniku krevních sraženin v těle člověka tam, kde být nemají,“ říká profesor Jan E. Dyr, přednosta výzkumného úseku ÚHKT.
„Nové léky pak umožní cílenější a efektivnější terapeutické postupy v léčbě onemocnění poruch srážlivosti krve,“ dodává Dyr s tím, že právě tyto poruchy jsou přímou příčinou úmrtí více než poloviny obyvatel v rozvinutých zemích. A to i přesto, že primární onemocnění může být jiné.
„Vědci z našeho ústavu udělali objev, který může přepsat učebnice hematologie,“ říká profesor Marek Trněný, ředitel ÚHKT. Výsledky výzkumu byly letos prezentovány světovým hematologům na vědeckých konferencích v Rotterdamu, Amsterodamu a Římě.
Objev znamená lepší léky pro pacienty
Tento objev je výsledkem dlouholetého výzkumu zaměřeného právě na účast fibrinogenu v procesu krevního srážení.
„Někteří lidé jsou náchylní ke snadnější tvorbě krevních sraženin, takzvané trombofilii. U mnoha z nich však dosud nebylo jasné, proč tomu tak je,“ říká Trněný. Podařilo se odhalit dosud nepopsané vrozené poruchy části molekuly fibrinogenu, které jsou u některých nemocných odpovědné za vyšší náchylnost k tvorbě krevních sraženin.Což má přímý dopad na život nemocných.