Příčinou abnormálního růstu nejen celého těla, ale zejména jeho koncových částí, třeba rukou a nohou, může být hormonální porucha. Projekt AKROSTOP pomáhá v boji s tímto onemocněním.
Vzácná porucha tvorby růstového hormonu – akromegalie, onemocnění, které způsobuje nadměrný růst koncových částí těla a rovněž vnitřních orgánů a tkání člověka, je pro spoustu lidí stále onemocnění neznámé a často pozdě diagnostikované. Česká endokrinologická společnost za podpory farmaceutických společností Ipsen Pharma a Pfizer proto iniciovala projekt s názvem AKROSTOP, jehož smyslem je informovat veřejnost o existenci onemocnění akromegalie, jeho příznacích a možnostech léčby.
Více o chrobě: Obří lidé mezi námi
Projekt AKROSTOP podporuje včasnou diagnostiku a léčbu akromegalie, kterou se zabývají odborná centra ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha, Fakultní nemocnici Hradec Králové, Fakultní nemocnici Olomouc a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.
Zvětšují se hlavně koncové části těla
Akromegalie je hormonální porucha způsobená nadměrnou tvorbou růstového hormonu v dospělosti. Tento hormon vytváří a následně vylučuje orgán uložený na spodní části mozku – podvěsek mozkový neboli hypofýza. „Produkce růstového hormonu je pro dospělého člověka nepostradatelná při tvorbě kostní a svalové hmoty, správném fungování srdečního svalu nebo průběhu metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Zároveň stimuluje zadržování vody v organismu. Pokud je ale růstový hormon v dospělosti vylučován v nadbytku, způsobuje zvětšování koncových částí těla (např. rukou, nohou, čelistí) a vnitřních orgánů člověka,“ říká prof. Michal Kršek.
Akromegalie je léčitelná, ovšem je nutné včas rozpoznat příznaky a příčinu onemocnění a zahájit léčbu, především proto, že onemocnění způsobuje řadu dalších poruch a vede ke zvýšené nemocnosti a úmrtnosti pacientů.
Léčba akromegalie spočívá v první fázi v odstranění nádoru na podvěsku mozkovém. Pokud operativní zákrok není úspěšný, mohou lékaři přistoupit k ozáření zbytku adenomu hypofýzy (nezhoubného nádoru) pomocí Leksellova gama-nože. Při trvající aktivitě onemocnění následuje medikamentózní léčba.
Čtěte dále: O lidech velmi zvláštních aneb Sloní muž a spol.