Riziko v podobě nepovolených toxických látek – malachitové zeleně a krystalové violeti se může skrývat v pstruzích pocházejících z některých českých rybích farem, píše časopis dTest. Jeho testování ukázalo přítomnost těchto látek hned ve třech zakoupených vzorcích.
Nález nepovolených látek může podle některých názorů svědčit o kontaminaci životního prostředí, ke kterému došlo jejich masivním využíváním v minulosti. Podle šéfredaktorky časopisu dTest Idy Rozové existuje i další varianta: „Nelze zcela vyloučit, že došlo k nelegálnímu používání nepovolených látek. Naše zjištění proto předáváme k dalšímu šetření Státní veterinární správě ČR.“
Závěry dTestu: Tři ze sedmnácti nevyhovují
Z celkem sedmnácti prověřených vzorků pstruha duhového byly nepovolené látky podle dTestu nalezeny ve třech z nich. Pstruzi z Rybářství Velké Meziříčí obsahovali leuko-formu malachitové zeleně. Malachitová zeleň dokáže účinně hubit parazity a zbavuje ryby plísní, současně má negativní účinky, a to nejen na ryby, ale potenciálně i na jejich konzumenty. Ida Rozová k výskytu nebezpečné látky uvádí: „U malachitové zeleně hovoří odborníci o potenciální genotoxicitě a kancerogenitě. Proto se u této látky, stejně jako u podobně působící krystalové violeti, stanovuje takzvaný rozhodovací limit, který činí 2 µg/kg.“
Je-li uvedený limit překročen, neměli by být pstruzi uváděni na trh. K obojímu ovšem došlo u dalšího zakoupeného vzorku ze Pstruhařství Mlýny, píše d Test; pstruzi podle něj obsahovali 2,09 µg/kg krystalové violeti. Ida Rozová k překročenému rozhodovacímu limitu nepovolené látky dodává: „Pokud by k nálezu došlo při veterinární kontrole, s největší pravděpodobností by zakázala uvedení pstruhů na trh a nařídila chov pod dozorem, dokud obsah nepovolené látky neklesne.“ Leuko-forma krystalové violeti se v množství nižším, než činí rozhodovací limit, vyskytovala i v pstruzích pocházejících z Rybářství Chlumec nad Cidlinou.
Výsledky testů odmítáme, říká pstruhařství
Proti uvedeným závěrům se ostře ohradil jeden z jmenovaných chovatelů. Pstruhařství Mlýny okamžitě zareagovalo na zveřejněný materiál, nechalo odebrat vzorky ryb z farmy a provést na nich rozbory akreditovanou laboratoří Státní veterinární správy.
„Naprosto odmítám výsledky zveřejněných testů,“ uvádí Josef Bláhovec z Pstruhařství Mlýny. „Jsme pod neustálým veterinárním dozorem a již vícekrát u nás byly dělány testy na tyto látky a nikdy u nás žádný test nezaznamenal žádnou ze sledovaných látek. A zároveň technologie chovu ryb na naší farmě neumožňuje aplikaci jakýchkoliv nebezpečných látek, protože v recirkulačním systému bychom si těmito látkami zničili, ba přímo zabili bakterie v biofiltru a následně by nám uhynuly všechny ryby. Recirkulační systém používáme i v líhni, takže u nás se jakékoliv takovéto látky nedají používat (bez ohledu na to, jestli jsou zakázané nebo ne). “
Čtěte dále: Leklá ryba nevadí a stahování kůže je zlozvyk
Pstruhařství dále dTestu vytýká, že vůbec neuvádí, kde konkrétně zkoumané ryby nakoupil, jaká laboratoř provedla rozbory atd. „Jak mohu vědět, že byly opravdu testovány moje ryby? Kde je záruka objektivity a jistota, že ryby nebyly kontaminovány jinde než v chovu? Časopis mě jako majitele nenechal k výsledkům vyjádřit a ani mi nedal prostor pro obhajobu dobrého jména,“ říká Josef Bláhovec. „Naše farma tuto látku ani jiné zakázané látky nikdy nepoužívala.“
Závěry testů akreditované laboratoře alespoň u aktuálních vzorků to potvrzují: Podle výsledků, které jsou na internetu k dispozici, všechny odebrané vzorky vyhovují a nepřekračují povolené limity.
Zdroj a další informace:
dTest
Pstruhařství Mlýny