Dovezl jsem si je ve vlašských ořeších, vlezli nakonec úplně všude. Došlo to do fáze, že larvy lezly po stěnách kuchyně. V tu chvíli jsem musel absolutně všechny potraviny, vyjma těch v lednici, vyházet, všechno vytřít, vydezinfikovat a potraviny nakoupit znovu. Nijak je neukládám do igelitu nebo skleněných dóz a ti parchanti se už nevrátili. Bohužel si je můžu kdykoli zavléct s nějakou další potravinou…
koukam, ze v clanku ani v diskusich neni uvedeno zadne ucinne reseni v boji proti potravinovym molum, tak se chci podelit o zkusenost s ucinnou biologickou zbrani proti molum vseho druhu, jez se leta pouziva v Nemecku.
proti molum zde bojuje jiny druh hmyzu Trichogramma, ktery po vysazeni do postizeneho bytu aktivne vyhledava vajicka molu, ty napichne a naklade do nich sva vajicka, larvy pak vajicka skudcu sezerou a novi uzitecni hmyzove si nachazeji dalsi skudcovska vajicka dokud neznici celou populaci vaseho nezvaneho hosta. po vycerpani zasob vajicek molu se mali pomocnicci zcasti odstehuji k sousedum a zcasti zajdou, takze po uspesne misi staci jen vyluxovat. je to stejne jednoduche jako ucinne, na internetu si objednate Trichogrommi rodinku v podobe nevylihnutych vajicek, postou vam obratem dorazi a pak staci jen zasobnik vhodne umistit, vse ostatni uz se deje automaticky, bez chemie bez zapachu, ciste a ekologicky : )
na ceskych strankach nachazim jen pouziti hmyzu trichoramma v zemedelstvi pro velkoplosnou ochranu rostlin pred cizopasnymi motylky, trichoplus http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/insekticidy/insekticid/trichoplus.html
pro nemecky mluvici pridavam stranku, s informacemi o hmyzovi i moznosti kde hmyza zakoupit http://www.schlupfwespen.net/
To teda jo!! nezničitelný svině. Já je objevila v ořechách (vyloupaných) a po týdnu jsem je vybila, pak jsme odjeli na dovolenou a je jich zase po týdnu plný byt.. Zkuste ty lapače, samolepka na potrav. moli, mají je v drogerii a dom. potřebách. Jo a vlezou i do šroubovacího uzávěru, do knih, fotek, šatů..bleeeeee
Já je objevila lézt po zdi v komoře, nejdříve 1-2, pak strašně hodně a nechápala nejdříve odkud (je to komora bez jídla). Pak mi došlo, že je jediná možnost zrní pro ptáky, pytel, který jsem tam nechala od jara, že zase v zimě budeme krmit ptáky. Těch tam bylo - hrůza, fuuuuj :( Cele jsme to vyhodili, vyčistili celou komoru, Savem je cítit celý byt :) Naštěstí se nedostali vůbec do našeho jidla, je dost daleko. Jen ti zakuklení asi někde za regaly atd., protože pořád občas nějaký motýlek letí, tak je honíme:) Ted jsem koupila tu "mucholapku" na tyto moly, tak snad se tam sami budou sletovat :) Doufam, ze z toho nebude zádná invaze :)
Těm potvorám totiž stačí drobky nastřádané někde ve spárách okolo podlahy nebo za kuchyňskou linkou. To jsou místa, kam se běžně nedostanete. Takový ten binec, co najdete při zednické rekonstrukci bytu. Nebo třeba zbytek chleba uklizený dítětem za skříň… Čili je to problém hlavně v domácnostech, které jsou mnoho let v provozu. Nelítá jich moc, sem tam jeden.
Moli jsou schopni prožrat se zvenčí dovnitř plastovými pytlíky, včetně některých pokovených :-) Ale plastové nádoby různých velikostí s těsným uzávěrem jsou určitě dobrý nápad. Pokud se do nich moli nedostanou už v potravinách (viz vyloupané vlašské ořechy v okurkové zavařovačce), tak už potom vůbec. Zejména pokud je Vám líto okamžitě vyhodit každý zbytek jednou otevřeného balení sypkých potravin, přesypte zbytek z pytlíku do plexisklové dózy a je klid.
Prarodiče svého času skladovali větší zásoby mouky apod. v originálních kilových pytlících v čistém suchém 50l plastovém sudu a nikdy nebyl problém – otázkou je, jak se z takové mouky po delší době skladování peklo, některé recepty na pečení domácího chleba doporučují co nejčerstvější, protože stará tak „nevyběhne“.
Zkoušel jsem vysokonapěťový lapač se speciální „hmyzí“ zářivkou. Mouchy, vosy a všelijaká další havěť se chodila podívat zblízka, ale molům to světýlko bylo úplně šumák :-)
S tím vysokonapěťovým lapačem jsem také nepochodil. To modré světlo láká všechno kromě molů. Nemáte někdo tip na nějakou úpravu aby lákal i moly? Třeba změnit barvu světla, nebo tam dít místo té modré žárovky nějaký feromón? A nemáte někdo zkušenost s těmi ultrazvukými odpuzovači? Někde jsem četl že ty 30–60Khz by mohli fungovat, ale nerad bych kupoval blbost, kteá neúčinkuje, popř abych „nezbláznil“ psa.
Existuje jednoduchý spôsob ako preventívne zlikvidovat
mole ! Stači, ak každý sáčok z múkou, ryžou, fazulou atd. prinesený z obchodu vložíme na do MW a zapneme MW na 1 až 2 minúty. Všetky zárodky molov aj iných životaschopných „prímesí“ budú spolahlivo zničené !
Okrem toho sa v potravinách zníži obsah vody, čo predĺži dobu uskladnenia-použiteľnosti potravín !
S moly bojuju čas od času, když je od někud přinesu nebo přilétnou od sousedů, a to pouze mechanicky. Prostě v místě výskytu molů prohlédnu a mechanicky očistím všechny potraviny, jejich obaly, záhyby, zákoutí i plochy. Obvykle je to potřeba několik dnů kontrolovat, jestli se znovu neobjeví a případně hledání a očistu zopakovat.
Larvy se prokoušou nejen přes papírové ale i přes plastové obaly. Také prolezou pro člověka těžko postřehnutelnýma skulinama. Takže je potřeba kontrolovat důsledně a dobře uzavírat pevné a neprodyšné obaly. Moly obvykle najdeme tam, kde se dlouho s věcmi nehýbalo. Stačí jim jen trochu prachu či nepořádku…
Souhlas – první vskutku zásadní, dramatická informace byla: „Plně dorostlé larvy často opouští potravní zdroj a lezou po stěnách.." Jedna z dalších mimořádně cenných informací je také ..„Zákon zakazuje uvádět do oběhu potraviny s prošlým datem použitelnosti..“.
Také článek vyřešil pohlavnost molů – jak si již všiml mj. SLL. Jsou nad vší pochybnost ženského rodu viz: „Co dělat, když se moly vyskytnou:“ Takže – pokud létá mol, létá vlastně mola:-).
Ale překlep se stane každému, byť tohle je brutus.
Neznám co vše dokáže deratizér, ale jeho prvotní náplní moli jistě nejsou, ale třeba ona profese již aplikaci insekticidů zahrnuje také.
Ale pro fér hru – jako zajímavou informaci vidím údaj o množství a rychlosti rozmnožování, jejich popis a klasifikaci, také fakt, že prohryžou i sáček. Poslední ale z článku nevyplývá přímo, spíše až od přispěvatelů.
Mno, to ze ma nekdo omezeny rozhled jeste neznamena ze to co rika nekdo jiny je spatne. Deratizer opravdu hubi nejen hlodavce, ale take hmyz. Vim o tom svoje, ve firme jsou u nas na navsteve deratizeri co mesic. Prevence je prevence ;)
Umistuji jednak jed pro „krmeni“ mysi, ale take ruzne papace na hmyz a provadeji vselijake preskove postriky aby se nam do hal nenastehovali broci a jina havet. Takze damy a panove, prosim brzdete.
To vsechno vsak nemeni nic na tom, ze ten to clanek krom nabadani k prevenci neposkyl zadnou praktickou radu jak proti molum bojovat. Takze moje troska do mlyna. peti procentni roztok Arpalitu. fakt jim to nedela dobre a to je super ;)
Protože jsem se nastěhoval do bytu, kde se moli vyskytují, začal jsem je systematicky likvidovat. První likvidace proběhla jědnoduše, botami, plácačkami a zuřivostí. Po ní se zde dva dny neobjevili. Poté njásledovalo vystříkání chemií proti mravencům a jiným potvorám, to již vydrželo 4 dny. Dnes se objevili znovu. Osobně jen doufám, že se mi nepodaří si je navléct domů. Ale potraviny domů netahám (byt je jen na půl roku, pro výkon práce) Nicméně vše je po česku nutno řešit z humorem a proto zde uvedu jeden z vtipů, který mně opravdu pobavil. Pro zvednutí nálady nás všech, kteří se s tímto škůdcem potýkají…
Chlápek vchází do prodejny hubících prostředků a nechává ci zavolat vedoucího. „Pane vedoucí, již jsem zde kupoval tři různé prostředky, jak se zbavit molů, a ani jeden nefungoval, stále tam ty moly mám. Můžete mi prosím vás konečně prodat něco co 100% zabere?“
vedoucí se začne prohrabovat ve skladu a brzo se vrací se silně zaprášenou krabicí, kterou otevře a v ní jsou malé kuličky Zhruba o velikosti 0,5mm.
„Tak tohle zabere stoprocentně.“ Povídá, když dává přípravek kupujícímu.
„Skutečně, a jak se to aplikuje?“ ptá se zděšeně kupující.
„Jednoduše, chytnete toho mola, a jak ho budete držet mezi prsty, tak mu dáte jednu tu kuličku do tlamičky a přidržíte, aby ji pěkně spolknul.“ odpovídá vedoucí.
Zákazník se podivně ošije a pak se rovnou zeptá. „A nestačilo by, když už ho budu mít v těch prstech, že bych ho jen tak rozmáznul?“
„No, anebo tak.“ Přitaká vedoucí.
A kromě jistých dorbných inforrmací, je to jistě stějně užitečné, možná více, než celý článek.
Meduňku? No, protože zde povětšinou žádné potraviny neuchovávám a jsou zde spíš asi ještě zvyknutí, tak mne zarazilo, jak si hoši hned vzali na paškál můj heřmánkový čaj a Ostrostřepec mariánský. Takže asi též ono jaké byliny, že. :-D Ale ten chmel není špatný nápad. Alespoň se to bude vedle piva vyjímat :-D
Bohužel už dlouhou dobu s nima svádím marný boj je to děs :(
já si je domu donesla koupí papání pro králíka a nemohu se jich jednu chvíli jsme byli spíš my jejich hosti v bytě. Jednou jsem potraviny vyhodila a při nákupu dalších se opět usídlili a při mém zjištění že se mi opět červící plazí po zdech mě málem omyli. Tak a jdeme do války znova a snad už vyhraji držte palečky :)Vaše rady vyzkouším
Rodinný dům rodičů nikdy nezažil žravé moly. V bytě ale řídí o stošest. Prokoušou se do všeho, takže jim padly za oběť mouky, mandle, slunečnice, kokos, těstoviny, vločky.
Ale ani zásobník na mouku nestačí. Musí to být pořádná krabička se vzduchotěsnícím víčkem, nebo šroubovací sklenice. Dostaly se dokonce i přes svorku, ktero mám zavřené sáčky. Hrůza. Začínám svůj boj s nimi.
:( Tak těm potvorám chutnaly nejvíc rozinky ... Protože začaly opět poletovat po bytě udělal jsem čistku spíže a ... totálně rozkousaný plastový sáček "na uzel"se zbytky rozinek . Jdu dál a .... prokousaná dírka v pokoveném nenačatém balíčku s Adžikou :(
Poletovali si klidně i vedle levandulových vonných tyčinek
Co vypadá netknutě je plastová dóza ve které jsem skladoval načaté koření , ale všude kolem ní pavučinky a larvičky ..... octová voda , savo , koš ... No uvidím . Minulý rok jich tolik nebylo, ale bydlíme v paneláku :( .
protoze odjizdim na delsi obdobi cca 3 mesice stalo se mi nekolikrat ze po navratu na mne cekalo nemile prekvapeni v podobe potravinovych molu.mam na ne likvidacni system,podle mne velice jednoduchy a ucinny
tu je. vsechny potraviny ktere moli napadaji do mraznice na 48 hodin/nejdou na cukr,sul/dusledne vymyt vsechny skrinky,otevrit je koupit si 2-3 biolity,vystríkat byt a na 2 hodky odejit. koupit nálepky proti molum a rozmístit je v byte pro kontrolu jestli nektery neprezil.a to je vse -zarucene-vyzkousené/jestli se vam potraviny nevejdou do mraznice najednou,dat je do igelitoveho pytle nez se v mraznici vystridaji.potom mouky preseji/
Doporučuji zájemcům možnost přihlásit se do
PROJEKTU 2013,
který se zabývá diagnostikou a likvidací různých škůdců.
Ve vašem případě mol nebo roztoč prachový.
Najdete je na http://www.dco.phorum.cz/
Myslím si, že to za to stojí. Markéta
Pokud nepomohou žádné postřiky, je nezbytné to řešit deratizací.. Třeba já mám velmi dobré zkušenosti s touto firmou - www.deraplus.cz
Mě se potravinoví moli objevují úplně všude. Už s nimi bojiji přes rok - pravidelně všechno čistím a kontroluji. Nevím kde se objevili. Přitom mi lozí všude po pokoji kde nemám mouku, ani ořechy ani nic takového ... každopádně všem děkuji za rady - vyzkouším. Už jsem vážně bezradná. :((
dobrý den,
tři roky jsem marně bojovala se zavíječem ve spíži....pomocí feromonových lepítek z obchodu...připadalo mi,že je to spíš přitahuje z venku...nakonec jsem koupila pár pylíků sušeného bobkového listu a rozházela po spíži...od té doby ani jeden a mám klid...po roce přidám čerstvou várku lisů a už se nikdy neobjevili...je to 2 roky...nesnášejí tu vůni bobkáče...
Ahoj,
s potravinovými moly se trápíme již několik měsíců a stále nic nezabírá - stále používáme feromonové lepící pásky, zkoušeli jsme bobkový list, sirnou svíci, sprej proti létajícímu hmyzu a pořád jich v bytě máme neskutečné množství, za týden se jich nachytá na pásky odhadem okolo 50. Nemáte někdo nějakou další účinnou radu? Myslíme si, že je nutné vyhubit především vajíčka a larvy, které jsou ale poschovávané zřejmě po celém bytě... :(
Zde jsem se dočetla http://homezin.cz/media/jak-se-zbavit-molu, že se dají koupit lapače molů. Nikdy jsem o tom neslyšela. Nevíte poradit, kde se to dá sehnat?
Proti molům, zavíječům, komárům, mouchám a dalším potvorám, ale i proti mému astmatu mám rýmovníky a eukalypty. Občas zvenu přilétne otužilec, prodere se svěží vůní rostlin, jak si někde sedne, hned ho lapím. A přece, cosi mi drželo bavlněný závěs, potvora zakuklená, kdo jí řekl, že s tím závěsem dlouho nehýbám. prádlo atd, proklepávám a vytřepu alespoň 2x do roka. Zatím tam nic nebylo. A do šachty kápnu občas eukal. olej z lékárny, sáčky s moukou prokládám bobkovým listem a otevřeným sáčkem koření, mouka se poklidně staří a pečivo je fajnovější.
Ve špajzu mám pověšený svazek vratiče, svatek levandule, prostě co uznám za vhodné.
Ty malý potvůrky likvidujeme celá rodina už 2 měsíce. Stačí zapadlé lískové jádro a za pár týdnů je z něj hromádka černých pilinek.. V každém případě se dostanou i do některých šroubovatelných sklenic, zavřené čokolády, sušenek nebo křupavého chleba - někdy i prokousáním otvoru do alobalu nebo plastu. Jsou i v bylinkách, milují podběl nebo mateřídoušku. Nejčastěji sedí kousek od zdroje potravy, při vysutí šuplíku s jídlem na stěnách korpusu kuchyňské linky. Stačí mokrý papírový kapesník a přimáčknout ho ke stěně.
Ven lítají kolem 21hod - ráno tu a tam sedí na stěnách a stropu vč. pochodujících housenek. Zakuklené larvy v různém stádiu vývoje najdete i v papírových ubrouscích, na plastovém sáčku, krabičce nebo v hadrové utěrce.
Chutná jim i některé šampaňské a vína, zapomenutá ve skleničce na stole. Rano tam 1-2x plavou KO.
Ze začátku je červíky i moly bouchali na stěnách vším, co nám přišlo pod ruku. Jen ty fleky ze stěn už moc dolů nejdou.. Lepší je PET láhev 1.5l s trochou vody na dně, přiložíte otvorem na sedícího mola a lehce zmáčknete, hned je uvnitř - zakrýt víčko, protřepat a vylít do záchodu i s molem. Vyčištěním šuplíků a vyházením všech obalů s pavučinkami výrazně eliminuje jejich početní stavy.