Na konci listopadu zejména rodiče nejmenších dětí znervózněli. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pozastavil očkování jednou šarží pneumokokové vakcíny Prevenar 13 a také jednou šarží hexavakcíny Infanrix. První z vakcín je přitom u rodičů velmi oblíbená a hrazenou ji mají senioři nad 65 let.
Opatření se týkalo u Prevenaru 13 šarže s označením FN5579 a u Infanrixu šlo o šarži s označením A21CE120C.
Možné komplikace po očkování
Pozastavení šarží spolu vzájemně souviselo. Důvodem bylo prověřování, zda vakcíny nejsou závadné. „O opatření bylo rozhodnuto vzhledem k závažnému zhoršení zdravotního stavu u jedné očkované osoby, a to v průběhu několika dnů po provedeném očkování,“ uvedl na konci listopadu na svém webu SÚKL. Podle informací Vitalia.cz se u dítěte rozjel zánět spojivek a zánětlivá reakce v místě vpichu.
Obavy rodičů byly podpořeny i tím, že některé děti v době pozastavení očkování již měli vakcínu aplikovanou. SÚKL ale tehdy uklidňoval, že opatření má preventivní charakter a případné očkování pozastavenými vakcínami neznamená zdravotní riziko.
Závada v jakosti byla vyloučena
Na konci prosince ústav definitivně potvrdil, že závada v jakosti byla u obou šarží vyloučena. „Na základě šetření a výsledku provedených analýz byla závada v jakosti vyloučena,“ konstatuje ve dvou dokumentech Helena Puffrová, ředitelka Odboru laboratorní kontroly SÚKL.
To fakticky znamená, že vakcíny nemusí být zlikvidovány, ale naopak distribuce obou šarží je uvolněná, takže mohou být vydávány a očkovány.