V článku je jedna nebezpečná nepravda.
Je proti všem nyní platným pravidlům, aby si pacient šel do lékárny vyzvednout vakcínu a pak ji přinesl k lékaři pro aplikaci. Vím, že to možné je, ale rozhodně to nelze doporučovat a navíc ten nesmysl neustále opakovat v podobných článcích. Na jedné straně tvrdíte, že lidé o očkování mnoho nevědí, na druhé straně předpokládáte, že vědí jak přechovávat vakcínu, aby nebyl porušen chledový řetězec? Trochu divné, že?
Správně by měl lékař vakcínu objednat u distributora a uchovávat podle všech pravidel. Jenom tak může ručit za to, že pacient dostane funkční, nezávadnou vakcínu. Nebo si snad myslíte, že každý má doma v lednici teploměr, nebo data loger, který hlídá teplotu?
Dobrý den, v článku popisujeme běžnou praxi, rozhodně nedoporučujeme, aby si pacienti vakcínu vyzvedávali. Spíše menší část praktických lékařů ji má v ordinaci k dispozici. Pacienty, kteří si vakcínu vyzvedávají v lékárně, obvykle upozorní, že by s vakcínou měli přijít hned zpět do ordinace stejně jako o přechovávání v chladu. Na to by měl upozornit i lékárník.
Tereza Víchová, Vitalia
Pardon, ale běžná praxe u VĚTŠINY lékařů je ta, že si objednají on-line vakcínu u monopolního dodavatele Avenier a.s. Distributor jim vakcínu dopraví chladícím vozem až do ordinace. Je pravda, že chladový řetězec může být na čas přerušen, ale ne tak, že vakcínu ponecháme několik hodin v autě při teplotě 50 stupňů nebo v zimě pří mínusových teplotách.
Očkování se v nynější době bohužel netěší velké popularitě, proto jen lékař "sebevrah" by v dnešní době aplikoval vakcínu, u které nemá 100% jistotu, že s ní bylo nakládáno správně.
29. 6. 2020, 11:22 editováno autorem komentáře