Vakcíny proti opičím neštovicím nazvané Jynneos do ČR doputovaly na konci července. Celkem šlo o 2800 dávek. Protože jde ale o očkovací látku, jež tady není zaregistrována, všechny šly do Fakultní nemocnice (FN) Bulovka. Ta je státem určena jako centrální místo skladování.
Co se dozvíte v článku
Očkování jen pro někoho
Očkování je určeno pouze vybraným skupinám dospělých. Zpočátku to byli ti, kteří byli v úzkém kontaktu s člověkem s potvrzenou nákazou opičími neštovicemi, nebo laboranti, kteří pracují se vzorky nakažených pacientů, a zdravotníci ošetřující pacienty s potvrzením onemocněním.
Stát nedávno tyto vybrané skupiny, které mají i nadále nárok na bezplatné očkování, doplnil o další. Na twitterovém účtu o tom informoval 13. října epidemiolog Roman Chlíbek, jenž vede při ministerstvu zdravotnictví Národní institut pro zvládání pandemie. Je také předsedou České vakcinologické společnosti a stojí v čele Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové.
Odborníci při změně cílili především na homosexuální muže, konkrétně pak na ty z nich s rizikovým chováním. „Protože více jak 95 procent případů opičích neštovic v Evropě je právě v této komunitě. Takže to jsou lidé, kteří by na očkování měli myslet skoro více než zdravotníci,“ řekl pro Vitalia.cz Roman Chlíbek. Ohroženi jsou také ti, kteří pracují v sexbyznysu.
Kdo má nově nárok na vakcínu
- Osoby, které měly za posledních 6 měsíců sex s více sexuálními partnery, včetně osob poskytujících sexuální služby.
- Muži mající sex s muži užívající pre-expoziční profylaxi infekce virem HIV.
- Osoby, u nichž bylo v posledních 6 měsících diagnostikováno pohlavně přenosné onemocnění.
- Osoby, které mají více než jednoho partnera, který je HIV pozitivní.
Zdroj: Rozhodnutí ministra zdravotnictví
Podle Romana Chlíbka se naočkovat mohou nechat také blízké kontakty výše vyjmenovaných lidí. U ostatních očkování nemá smysl, protože převažují rizika nad benefity vakcinace. „Vždy je potřeba posuzovat míru rizika nákazy. U běžné populace je tak nízká, že nestojí za to podstupovat očkování s nějakými nežádoucími účinky. Jde o živou, oslabenou očkovací dávku s určitou mírou případných reakcí a nežádoucích účinků po očkování,“ podotýká lékař.
Očkovat lze i po kontaktu s nakaženým
Pro vybrané skupiny to znamená, že pokud mají zájem o očkování, mohou je podstoupit. Vakcína je dvoudávková, podává se do paže s odstupem minimálně 28 dnů. Očkování je hrazené státem.
Vakcína je určena jako prevence. Tedy pro ty, kteří nebyli v kontaktu s nakaženým opičími neštovicemi. Očkovat je možné i po kontaktu s nemocným, v takovém případě ale musí první dávka přijít do 5 dnů.
Za vakcínou si musíte zajet
Očkovacích látek má ČR podle odborníka dostatek. „Šlo o dar z EU a zatím jich bylo aplikováno mizivé množství,“ doplňuje předseda vakcinologické společnosti.
Zájemci se musí připravit, že dostat se k vakcíně není jednoduché, ačkoliv na ni mají nárok. Její podávání dosud oznámila jen FN Bulovka. Očkují ovšem už i jiná místa. „K 13. říjnu jsme vydali 26 vakcín, z nichž 7 bylo expedováno do jiných zdravotnických zařízení. 19 vakcín jsme podali pacientům s rizikovým kontaktem či zdravotníkům pracujícím v rizikovém prostředí,“ popisuje mluvčí FN Bulovka Eva Libigerová.
Očkování by mělo být dostupné zejména ve fakultních nemocnicích.„Vakcína není a nebude u praktických lékařů, ale je v některých centrech především při velkých nemocnicích. Jde asi o 7 nebo 8 míst,“ doplňuje Roman Chlíbek s tím, že nejlepší cestou, jak se k očkování dostat, pokud jde třeba o HIV pozitivního zájemce, je kontaktovat HIV centrum, kam pacient pravidelně dochází kvůli léčbě nemoci.
O rozšíření skupin, které mají na očkování nárok, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek rozhodl v dokumentu datovaném k 5. říjnu. „Léčivý přípravek Jynneos je možné použít na základě předchozího vyhodnocení míry rizika nákazy a přínosů podání (…) u osob ve věku 18 a více let,“ stojí v dokumentu. „Před podáním (…) musí aplikující lékař informovat pacienta o možných nežádoucích účincích a rizicích souvisejících s jeho podáním. Použití léčivého přípravku (…) je možné pouze po podepsání informovaného souhlasu pacientem,“ je v něm dále uvedeno.
K rozšíření očkovacích skupin došlo, ačkoliv ministr Vlastimil Válek takový krok ještě na konci září odmítal. Tehdy jej o to žádali lékaři na infektologickém kongresu v Praze a Vlastimil Válek novinářům řekl, že to není třeba. Podle Romana Chlíbka se ale na kroku odborníci v Národním institutu pro zvládání pandemie shodli, takže jej ministerstvo bez zádrhelů akceptovalo.
Co jsou opičí neštovice a jak se projevují
Opičí neštovice patří k zoonózám, tedy nemocem přenosným ze zvířete na člověka. Zároveň jde o infekční chorobu, jež se přenáší mezi lidmi. Za onemocněním stojí nákaza orthopoxvirem. Jde o jiného původce než u neštovic planých, proto očkování proti planým neštovicím na ty opičí nefunguje.
Abyste opičí neštovice dostali, musíte být v blízkém kontaktu s nemocným. Infekce je přenosná kontaktem kůže na kůži (nejvíce nakažlivá je tekutina v puchýřcích, jež onemocnění většinou doprovází), krví, kapénkami. Podmínkou přenosu je dlouhodobý kontakt s nakaženou osobou nebo jí kontaminovanými předměty (oblečení, ložní prádlo, sexuální pomůcky). Vstupem pro virus do organismu jsou dýchací cesty, sliznice nebo poranění kůže, a to i ta neviditelná okem.
Státní zdravotní ústav první pozitivní vzorek u českého pacienta odhalil v dubnu. K 6. říjnu evidoval 71 případů tohoto onemocnění. Jeden člověk jeho následkům podlehl.
Nemoc se projevuje vyrážkou s puchýři na kterékoli části těla (počínaje ústy, konečníkem nebo genitáliemi, pokud se přenáší při sexu), zánětem a bolestí konečníku, zduřením lymfatických uzlin, horečkou. Čeští lékaři již zaznamenali i případy, kdy pacient žádnou vyrážku neměl. U jiných zase dominovaly projevy, které připomínaly angínu včetně bolesti v krku.