Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší několik změn, které platí od počátku září. O některých z nich jsme naše čtenáře již informovali, více v sekci zdravotní pojišťovny.
Na co všechno dostanete příspěvek? Vyberte si BENEFITY ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN.
Očkování pouze dvěma dávkami
Drobná úprava se týká i očkování dívek do čtrnácti let proti rakovině děložního hrdla (očkování proti human papilloma virům (HPV), označované také jako očkování proti rakovině děložního čípku).
Rakovina děložního čípku
Je způsobována určitými typu papillomaviru (HPV) a může existovat v podobě nezhoubného – benigního nádoru, tzv. endocervikální polyp, i zhoubného – maligního nádoru, nejčastěji tzv. karcinom… více.
Vakcinace se provádí standardně dvěma dávkami očkovací látky proti papilomavirům, nikoli třemi, jak bylo dosud v zákoně uváděno.
Úprava vlastně jen reflektuje praxi podloženou odbornými daty,
říká Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Oproti dosavadní praxi se nic jiného nemění – zdravotními pojišťovnami je hrazeno očkování a vakcína v provedení nejméně ekonomicky náročném proti lidskému papilomaviru pro dívky, je-li očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku. Předpokládá se, že v tomto věku dívky nemají ještě žádné sexuální zkušenosti, proto neměly možnost se s HPV viry setkat.
Pro využití plně hrazeného očkování je nutné provést u dívek v jejich třinácti letech očkování alespoň první dávkou.
Dívky/ženy v jiném věku a chlapci/muži toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nemají, platí pro ně také jiný očkovací kalendář.
Zdroj: TZ VZP