Dobrý den,
děkuji za uvedené. Jste si jistý tím, že toto preventivní vyšetření je hrazeno jen velmi úzké skupině diabetiků?
Od zdravotních pojišťoven jsem vyrozuměla, že na něj mají nárok všichni diabetici, pokud tedy již netrpí nějakou oční vadou - třeba právě retinopatií nebo některým ze zákalů. Pak nejde o prevenci, ale již indikovanou a rovněž (snad) hrazenou péči.
Ještě jsem se na to raději doptala a VZP na můj dotaz uvedla toto: "Vyšetření diabetické retinopatie (DR) má být provedeno při stanovení diagnózy diabetes mellitus a následně každých 12 měsíců do doby nálezu DR (...)"
Tato definice by se nyní nijak měnit neměla. Nové je to, že mohou o úhradu požádat i diabetologové.
Nicméně vycházím z podkladů pojišťoven, fungování v praxi u tohoto konkrétního vyšetření neznám. Pokud k tomu máte konkrétnější podnět z praxe, prosím, napište mi na hana.valkova@iinfo.cz, připravuji na toto téma pokračování, tak se na něj můžu zaměřit a prověřit to.
Děkuji.
Hana Válková
autorka textu
Předpokládám, že jde o OCT vyšetření. A to opravdu není hrazeno všem diabetikům, alespoň jak se tvrdí na stránkách MZ ČT.
https://www.mzcr.cz/vysetreni-optickou-koherencni-tomografii-oct/
Já jsem vyrozuměla, že OCT vyšetření to není. Nejsem odborník, ale toto preventivní vyšetření je dle toho, co jsem slyšela, mnohem méně sofistikované než optická koherenční tomografie. V případech, kterých se týká můj text, jde čistě "jen" o snímky sítnice a jejich vyhodnocení softwarem. Používá se "obyčejná" fundus kamera. Je to princip, na kterém funguje třeba Aireen, ale těch dodavatelů softwaru je mnohem více.
Tak už jsem na to přišla, jak to je. Ona ta nová úhrada nejen umožní oční vyšetření u diabetologa, ale navíc do ordinací přináší hrazenou novinku - vyšetření sítnice pomocí umělé inteligence. To sice existovalo i dosud, ale nebylo propláceno (pomineme-li granty a další mimořádnosti). Takže nejde o OCT, ale o nový typ vyšetření: pořízení digitálních snímků fundus kamerou a jejich softwarové vyhodnocení (prý to má fungovat tak, že snímek se v anonymizované podobě odešle kamsi, tam to software vyhodnotí a pošle zpět lékaři výsledek). Toto bude propláceno jen u diabetologů, nikoliv u očních lékařů. A to mimo jiné proto, že tento typ vyšetření nevyžaduje rozkapávání očí (proto to mohou dělat diabetologové). Pokud bude nález sporný či pozitivní, diabetik bude muset pro diagnózu k očaři. Připravuji další text k tomuto tématu, kde se budu věnovat dosud známým detailům.