Laboratoří, kde dělají PCR testy na pojišťovnu, je od dubna méně

4. 4. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pokud potřebujete PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, ať už preventivně, nebo na žádanku od lékaře či hygieny, vybírejte si pozorněji místo, kam se na něj vydáte. Od dubna totiž část laboratoří přestala dělat testy hrazené zdravotními pojišťovnami. Žadatelé si je proto musí platit ze svého.

Pojišťovny nyní hradí všem, kdo si platí zdravotní pojištění, 1 PCR test na přítomnost SARS-CoV-2 měsíčně. A to bez ohledu na to, zda je žadatel očkován proti covidu, či nikoliv.

Zdravotní pojišťovny také proplácejí testy, jež potenciálně nakaženému či nemocnému covidem předepíše praktický lékař či pracovník hygienické stanice. U těchto takzvaných indikovaných testů neexistuje žádné početní omezení.

Od dubna ubylo míst, kde testy hradí zdravotní pojišťovny

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) ale rozhodlo, že od 1. dubna budou moci testy hrazené pojišťovnami, ať už preventivní, či indikované, provádět pouze některé laboratoře. Média na tuto změnu upozornila Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA).

„V souvislosti s poklesem testovaných osob MZ ČR od začátku dubna omezilo síť bezplatných poskytovatelů provádějících odběry vzorků a samotné PCR testy pouze na ty se standardně uzavřenou smlouvou se zdravotními pojišťovnami. Ze sítě tak vypadnou některé soukromé laboratoře, které služby nabídnou už pouze samoplátcům,“ uvádí FNUSA na svém webu.

To prakticky znamená, že část soukromých laboratoří může i nadále provádět PCR testy, ale už jen za přímou úhradu klienta. Tedy pro zmiňované samoplátce.

„Nemocnice jako smluvní poskytovatel zdravotních služeb pokračuje ve stejném režimu jako doposud, některá odběrová místa ale už od 1. dubna musejí testy zpoplatnit,“ vysvětluje vedoucí COVID odběrového centra FNUSA Vlastimil Širůček. Pokud by někdo chtěl test ve FNUSA v režimu samoplátce, zaplatí 853 Kč.

Ministerstvo krok zdůvodňuje lepší epidemiologickou situací

Portál Vitalia.cz informaci ověřil u MZ a požádal jej o vysvětlení, proč k takovému kroku přistoupilo.

„Běžný vztah v českém zdravotnictví je takový, že poskytovatelé zdravotních služeb mají uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou, která zajišťuje dostupnost zdravotních služeb. Mimořádným opatřením MZ byla umožněna i nesmluvním partnerům možnost provádět tyto hrazené výkony (tj. koronavirové PCR testy, pozn. red.), což vzhledem ke zlepšující se epidemiologické situaci již není nadále zapotřebí, proto bylo toto mimořádné opatření k 1. dubnu 2022 ukončeno,“ potvrzuje náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Podle něj konec mimořádného opatření nezpůsobí žádné výrazné problémy v dostupnosti testovacích kapacit. „Pokud máme správné informace od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), tak se k datu 1. dubna 2022 jednalo o 15 poskytovatelů na území celé ČR. Ti, pokud chtějí i nadále pracovat pro zdravotní pojišťovnu, mají možnost s ní uzavřít klasickou smlouvu, tak jak je běžně zvykem,“ dodává Josef Pavlovic s tím, že záměr zrušit mimořádné opatření MZ oznámilo laboratořím již v březnu.

VZP: Testy nově nehradíme 14 laboratořím

15 poskytovatelů teoreticky znamená, že míst, kde pojišťovny nově PCR testy nehradí, může být více. Jeden poskytovatel totiž může provozovat více odběrových pracovišť. Podle VZP tomu tak ale v tomto případě není.

„Nesmluvních laboratořích je 14 z celkového počtu 173. Z těchto 14 je 10 v Praze, 2 v Brně, po jedné v Jihočeském kraji a v Olomouci, upřesňuje mluvčí VZP Viktorie PlívováBěžný občan změnu nepocítí, síť laboratoří i odběrových míst zůstává dostatečně hustá, připravena i na případný výrazný růst potřeby PCR testování, doplňuje.

Kapacity laboratoří i odběrových míst bylo podle VZP ve své době žádoucí nastavit na maximum, zejména v době kulminující pandemie, kdy se přistoupilo k nestandardnímu řešení a začalo se s proplácením testování právě i těm subjektům, které s VZP neměly smlouvu. Dnes není epidemická situace už zdaleka tak dramatická, síť smluvních partnerů je dostatečně hustá, aby dokázala dostupnost zajistit i nadále. Pokud by někde vyvstal lokální problém, VZP jej bude na konkrétním místě řešit uzavřením smlouvy s novým poskytovatelem služeb, uvádí mluvčí pojišťovny.

Mapa ukáže, kam se vydat na hrazený test

Mapu všech laboratoří, kde se testování na přítomnost SARS-CoV-2 provádí, včetně těch, které testují pouze v režimu samoplátce, najdete na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

MZ už loni v červnu zastropovalo maximální cenu standardního PCR testu. Činí 814 Kč bez DPH (z toho 614 Kč činí hodnota testu a 200 Kč je hodnota odběru). 

Podle státního Covid portálu je toto zastropování ceny stále aktuální. Cena pro samoplátce je ale na odběrových pracovištích vždy o něco vyšší. Jednak proto, že většina žadatelů musí uhradit i DPH, a pak také proto, že laboratoře ji mohou navyšovat některými poplatky. Třeba za expresní vyhodnocení testu.

Například spolek Česká společnost AIDS pomoc z Prahy 8 chce po samoplátcích 1110 Kč a cenu rozepisuje takto: „1× 814 Kč vyšetření PCR COVID-19, 1× 200 Kč odběr, zbytek ceny jsou poplatky za služby: informace SMS zprávou, 1× velmi rychlé doručení výsledků na váš e-mail, 1× rychlé doručení lékařské zprávy a potvrzení v českém + anglickém jazyce pro vycestování). V případě storna rezervace je účtován poplatek 20 %,“ uvádí na svém webu s tím, že provádějí i testy hrazené ze zdravotního pojištění.

Podle dat, které MZ pravidelně zveřejňuje, počet lidí, u kterých testy prokázaly nákazu virem SARS-CoV-2, klesá. Před týdnem (v pondělí 28. března) jich bylo 8809, v pátek 1. dubna 5971. Statistiky ale mohou být zkresleny nižším počtem testů. Například na konci ledna bylo i 105 000 testovaných metodou PCR za den, v pátek 1. dubna ale laboratoře provedly jen 20 916 PCR testů.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).