Automaty na injekční stříkačky úspěšně fungují v řadě zemí a účinně plní svůj účel, jímž je snaha předejít šíření infekčních onemocnění u uživatelů drog. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti. V České republice se zkoušelo zavedení výdejních automatů loni v Praze, v říjnu však projekt samospráva zastavila.
„Výdejní automaty plní svůj účel v mnoha evropských zemích. Není důvod se domnívat, že by nebyly účinné v České republice. Dosavadní zkušenosti z Prahy jejich přínos prokazují,“ řekl vedoucí Národního monitorovacího střediska Viktor Mravčík. Pokud se automaty správně nainstalují a zabezpečí, nehrozí podle něj žádné riziko pro veřejnost. Automaty i jejich okolí bylo denně kontrolováno, nedělo se tam nic nežádoucího, zdraví nebezpečného nebo pobuřujícího, řekl ČTK Mravčík.
Největší předností výdejních automatů na stříkačky je jejich schopnost oslovit jinak problematicky kontaktovatelné a velmi rizikové uživatele drog. Tato výhoda převyšuje jejich největší nedostatek, tedy že se narkoman nedostane do přímého kontaktu s odborníkem, uvedl.
„Podle odhadů je ročně v ČR prodáno injekčním uživatelům drog asi 1,5 milionu kusů injekčních sad v lékárnách, kde ve většině případů probíhá prodej také bez jakéhokoliv poradenského rozhovoru,“ řekl Mravčík.
První projekt svého druhu v České republice s názvem NON STOP 24 zahájilo sdružení Progressive loni v květnu. Na Praze 5 instalovalo dva výdejní automaty. Projekt však byl v říjnu místní samosprávou pozastaven a výdejní automaty byly demontovány, přestože podle průběžné analýzy lze projekt považovat za úspěšný, uvádí zpráva.