Pediatři, vakcinologové nebo epidemiologové z odborných společností sdružených pod Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně vydali v pondělí 13. prosince doporučení, jak postupovat v případě vakcíny proti covidu u dětí od pěti let. Ukotvili tím zásady pro lékaře, kteří děti budou očkovat.
Co se dozvíte v článku
Doporučení zveřejnila Česka vakcinologická společnost na sociálních sítích. Má čtyři strany. Popsané postupy nejsou sice povinné, drtivá většina lékařů se jimi ale řídí, protože se na jejich vzniku podílela.
Doporučení však může v čase doznat změn. Vakcinologové jej aktualizují podle toho, jak se mění a doplňují informace z Česka i ze světa o očkování a průběhu nemoci u dětí. Covid je totiž stále „otevřená kniha“, která se mění například vznikem mutací viru.
Server Vitalia.cz už v minulém týdnu mapoval, co bude snížení věkové hranice z dvanácti na pět let znamenat. Základní odpovědi jsme přinesli v článku Očkování malých dětí proti covidu: Pro koho je určeno a kdy na vakcínu nechodit. Nyní dodáváme podrobnosti z odborného doporučení.
Vakcínu proti covidu lze podat s jiným očkováním
Závěrečné shrnutí dokumentu říká, že odborníci doporučují očkování proti nemoci covid-19 dětí od pěti let. Mimo jiné i proto, že „prospěch z očkování převyšuje riziko nežádoucích účinků“.
V dokumentu také stojí, že vakcínu proti covidu lze dětem podávat v jeden den s jinými očkovacími látkami. Nelze je ale aplikovat v jeden den do jednoho ramene.
„Vakcínu je možné aplikovat současně s jakoukoli jinou očkovací látkou včetně vakcíny proti chřipce, vakcíny proti infekcím vyvolaným lidským papillomavirem (HPV), vakcíny proti invazivním meningokokovým onemocněním nebo vakcíny proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Očkování lze provést simultánně v jeden den, vždy do odlišných aplikačních míst (pravé a levé rameno), nebo v jakémkoli intervalu od jiných vakcín,“ uvádí doporučení.
Benefity očkování proti covidu u dětí
Dokument uvádí benefity, které odborníky přesvědčily k vydání souhlasného stanoviska.
- „Data z klinických studií potvrzují vysokou imunogenitu (schopnost navodit tvorbu protilátek, pozn. red.) očkování ve věkových skupinách 12–15 let i 5–11 let, porovnatelnou s imunogenitou u mladých dospělých.“
- „Podle dat ze studií v dospělé populaci je velmi pravděpodobné, že očkované děti budou vylučovat menší množství viru a budou infekční kratší dobu.“
- „U dětí, které byly očkované a měly průlomovou infekci, byl průběh onemocnění mírnější než v kontrolní neočkované skupině.“
- „Očkovací látka Comirnaty společností Pfizer/BioNTech (v tuto chvíli jediná pro očkování dětí ve věku 5–11 let, pozn. red.) prokázala 93% účinnost v prevenci hospitalizace u adolescentů ve věku 12–18 let.“
- „Očkované děti mají možnost docházet do kolektivů i v případě nařízené karantény.“
Nejčastější a vzácné nežádoucí účinky
Doporučení popisuje také nežádoucí účinky vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech.
Podle dokumentu jsou nejčastějšími nežádoucími účinky bolest v místě vpichu, únava a bolest hlavy. Žádné závažné nežádoucí účinky ve studiích podmiňujících registraci nebyly zachyceny.
Mezi vzácný, ale vážnější nežádoucí účinek očkování u dětí patří záněty osrdečníku nebo srdečního svalu. „Sledováním během postregistračního použití byla zjištěna příčinná asociace mRNA vakcín s rozvojem perikarditid a myokarditid zejména u jedinců mužského pohlaví a zejména po druhých dávkách vakcíny. Tyto příhody jsou vzácné a vesměs mírné,“ uvádí doporučení.
Jak budou lékaři očkovat?
Menší děti, které půjdou na očkování, čekají dvě dávky vakcíny Comirnaty s odstupem 21 dnů. „Potřeba přeočkování dětí dosud nebyla stanovena,“ uvádí doporučení.
U některých dětí ale bude třeba ještě posilující dávka. Dokument odborníků říká, že je doporučená u skupiny těžce imunokompromitovaných dětí (tj. dětí s potlačenou imunitou, u nichž očkování nevyvolává její adekvátní odpověď, pozn. red.). Toto třetí očkování má od druhé očkovací dávky odstup 28 dnů bez ohledu na věk ve skupině dětí od pěti let.
„Podání posilovacích dávek v odstupu šesti měsíců od podání druhé dávky se doporučuje pro věkovou kategorii dospělých od 18 let,“ upozorňují odborníci.
Lékaři také upřesňují, že pokud dítě mezi první a druhou dávkou dosáhne věku dvanácti let, druhou dávkou by měla být vakcína Comirnaty pro osoby starší 12 let. „Pokud však takovéto dítě dostane druhou dávku vakcíny pro děti ve věku pět až jedenáct let, nemusí se dávka opakovat,“ podotýkají lékaři.
V Česku se děti ve věku pěti až jedenácti let očkují zatím jen výše zmiňovanou vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech. Starší děti pak mohou být očkovány také vakcínou Spikevax od Moderny.
Registrační systém pro děti od pěti let byl spuštěn v neděli 12. prosince.
České děti a covid
- Ke dni 6. 12. 2021 bylo v České republice dokumentováno téměř 330 tisíc případů nemoci covid-19 u dětí mladších než 15 let (14,8 % ze všech věkových skupin).
- Hospitalizováno bylo více než 1250 dětí ve věkové kategorii 0–14 let (kolem 0,42 % ze všech případů). Osm dětí v České republice na nemoc covid-19 od začátku pandemie zemřelo (ve věku 0, 2, 4, 7, 10, 11, 16 a 17 let). Smrtnost ze zachycených dětských případů odpovídá 0,002 %.
- V České republice je t.č. dokumentováno přes 250 případů PIMS-TS (multisystémové zánětlivé onemocnění způsobené covidem-19) a žádné úmrtí v souvislosti s tímto syndromem.
Zdroj: Česká vakcinologická společnost – Doporučení k očkování dětí a adolescentů ve věku od 5 let proti onemocnění covid-19